avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate ELuminita

Activitate ELuminita

Va rog daca stie cineva un avocat civilist care sa ma lamureaca asupra dreptului de preemtiune la vanzarea padurii
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati spunandu-mi care sunt legile la zi si in ce Monitor Ofiial le gasesc, dupa care se face preemtiunea la vanzarea paduriii.

Multumescc
Buna ziua,

Va rog sa-mi recomandati un notar din Bucuresti care ma poate ajuta la un contract de vanzare - cumparare padure in Judetul Neamt
Fiica mea, care este PFA, a primit titlu de executare pentru niste sume platite de mult si pentru care are toate chitantele. Se putea contesta in justitie ]n decurs de 15 zile, dar nu a stiut la ce avocat a apeleze si nici nu a avut bani. In consecinta, a platit a doua oara acele sume si a facut sesizare la Seful ANAF sector 2, cerand analizarea situatiei si returnarea banilor. De la ANAF nu a primit decat alte informatii si nu raspunsul clar la sesizare.
Ce sfat ii dati?
Cum pot opta pentru primirea de bani in loc de puncte?
Răspuns la discuția CAEN - operator introducere date
Multumesc
Pot sa pun codul asta la infiintare PFA?
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti ce cod CAEN pun la operator introducere date
Buna ziua,
Vreau sa-mi fac un PFA pentru traduceri, activitateartistica (pictura), publicitate, introducere date.
As vrea sa stiu daca acestea sunt considerate activitati comerciale sau poate imi indicati legea care defineste activitatea comerciala
Buna ziua,
Vreau sa-mi fac un PFA pentru traduceri, activitateartistica (pictura), publicitate, introducere date.
As vrea sa stiu daca acestea sunt considerate activitati comerciale sau poate imi indicati legea care defineste activitatea comerciala
Buna ziua
Sunt PFA si am platit cu constiinciozitate in fiecare luna contributia la pensie.
As vrea sa stiu cum pot obtine de la ANAF o dovada a acestor plati (in afara de chitante pe care nu vor sa scrie luna si anul pentru care ai platit) si conform carei legi. Am facut in fiecare an scrisoare la ANAF si nu mi s-a raspuns nimic.
Ce dovada voi avea atunci cand trebuie sa ma pensionez?