avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate george88

Activitate george88

buna ziua,am o intrebare in vederea deschiderii unui srl in Romania,eu sunt angajat deocamdata de patron german,patronul acesta m-a intrebat daca pot sa deschid o firma in Romania si sa-i aduc muncitori angajati pe firma aceasta,intrebarea este daca e posibil asa ceva si cam care ar fi costurile,multumesc
buna seara,zilele astea mi.a venit o amenda din austria de 550 de euro pentru ca nu am lipit vigneta pe parbriz,asta deja 6 luni in urma dar abia acum a venit plicul,masina este inmatriculata pe germania si resedinta soferului la fel,in scrisoare mai scrie daca nu platesc amenda trebuie sa fac o zi si 9 ore de inchisoare,vingneta am cumparat.osi mi.au facut si poza la ea numai ca nu era pozitionata cum vroiau ei,este vreo posibilitate sa contest asa ceva sau ce ar trebui sa fac in cazul asta?multumesc
buna ziua,pentru deschiderea unui srl in romania si angajarea de personal in domeniul agriculturii dar pentru germania care sunt pasii care trebuie facuti?multumesc frumos
Discuție Mostenire
Buna seara.Tatal sotiei mele a decedat cand acesta era minora inca,in acel moment parintii ei erau divortati;ea ramanand cu mama ei.Sotia stie ca tatal detinea o casa in momentul decesului.Ulterior a aflat ca aceasta casa a intrat in proprietatea surorii tatalui sau,sotia nefiind chemata la o eventuala dezbatere a mostenirii.Sotia si matusa nu se afla in relatii bune.
Cum putem afla in ce modalitate a intrat matusa ei in proprietatea acelei case?Si daca isi poate cere drepturile care poate i-au fost incalcate?
Discuție Uzucapiune
Buna seara.Parintii mei se ocupa de un teren intravilan aflat in vecinatatea proprietatii lor.Proprietarii acestui teren au emigrat in Rusia cam pe la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial,iar dupa revolutie parintii mei folosesc acest teren pentru agricultura,neexistand nici o constructie pe acesta.
Am incercat sa cumparam acest teren de la primarie,dar acolo situtia terenului este ambigua,datorita faptului ca fostul secretar(decedat intre timp) a facut niste magarii,incercand sa-si improprietareasca acest teren.Nici la primarie nu se gasesc actele pe acest teren,sau nu vor sa fie gasite; si nici mostenitorii fostului secretarului nu au titlu de proprietate pentru acest teren.Mentionez ca noi nu am platit nici un fel de taxe si impozite pt teren

Am urmatoarele intrebari:
1.pot beneficia de uzucapiune in acest caz?si care sunt pasii de urmat in acest caz.
2.agentul agricol imi poate da un extras de carte funciara sau numele/nr de casa pe care figureaza acest teren pentru a afla daca sunt taxe si impozite de platit pentru acest teren?Daca sunt restante la taxe si impozite putem fi obligati sa le platim noi,sau vom plati din momentul ce vom intra in proprietatea acestui teren?
3.pot imprejmui terenul?Nu avem probleme cu vecinii pe seama limitelor terenului;ma intereseaza doar partea unde are deschiderea la drum.Acolo limita este un gard viu din arbusti salbatici daunatori care se extind spre gradina.As vrea sa tai acest gard viu si sa imprejmuim cu plasa.
Multumesc ancipat.
Răspuns la discuția Vanzare proprietate
Ma scuzati, dar tot nelamurit sunt.Dupa dezbaterea mostenirii am dus certificatul de mostenitor la primarie pentru inscriere.
Prin urmare,pot vinde partea mea doar in baza certificatului de mostenitor?sau am nevoie de cadastru?
Buna ziua.Am mostenit de la bunica o cota de aprox 20% din proprietate(compusa din casa,anexe si teren;eu avand cate o cota din fiecare),restul apartinand matusii mele.Dansa vrea sa cumpere cota mea din proprietate.
Din ce stiu eu aceasta proprietate nu are cadastrul facut.
Intrebarea mea este daca trebuie sa facem cadastru,apoi dezmembrarea proprietatii pe baza certificatului de mostenitor,pentru a vinde cota de mea din proprietate?Sau pot vinde doar in baza certificatului de mostenitor,fara a face cele mentionate mai sus.
Multumesc anticipat.
Buna ziua.Am mostenit de la bunica o cota de aprox 20% din proprietate(compusa din casa,anexe si teren;eu avand cate o cota din fiecare),restul apartinand matusii mele.Dansa vrea sa cumpere cota mea din proprietate.
Din ce stiu eu aceasta proprietate nu are cadastrul facut.
Intrebarea mea este daca trebuie sa facem cadastru,apoi dezmembrarea proprietatii pe baza certificatului de mostenitor,pentru a vinde cota de mea din proprietate?Sau pot vinde doar in baza certificatului de mostenitor,fara a face cele mentionate mai sus.
Multumesc anticipat.
Buna seara.As vrea sa stiu unde se gaseste oficiu de cadastru?
Fiecare primarie are un astfel de oficiu(se gaseste la biroul agentului agricol),sau este unul singur la nivel judetean?
Am mostenit impreuna cu o matusa(care nu imi da acces la actele existente) un teren si as vrea sa stiu daca are cadastrul si intabularea facuta.
Salut.
As vrea sa stiu daca exsta vreo lege care ma impiedica sa revand o locuinta la scurt timp dupa achizitia acesteia.
lpoteza este achizitia unei locuinte executate silit,care s-ar vinde sub valoarea ei reala.
Va multumesc.