avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate adrianag10

Activitate adrianag10

buna seara.pe data de 26 aprilie 2011in urma unui accident auto,,m-am ales cu un dosar penal pt vatamare corporala din culpa.Dosarul a stat pana pe 8feb 2012,la politia rutiera,sectia cercetari penale,de unde a fost trimis la parchet.Intrebarea mea este cat mai dureaza pana se da o rezolutie in acest dosar,ce a-si putea face sa urgentez cu dosarul,eu voi fi chemat la parchet pt audieri?,exista un termen limita pana cand se da o rezolutie?.Mentionez ca m-am interesat de 4-5 ori de dosar la parchet si mereu am primit acelasi raspuns-dosarul este in lucru.Va multumesc si astept cat mai multe raspunsuri
care sunt actele necesare pt a preda o masina la remat,si care sunt primii pasi de urmat?.!.Mai trebuie ceva de la primarie,trebuie facuta programare?.Va multumesc.
Discuție expertiza auto
intr-un accident auto,cu dosarul penal aflat la politia rutiera,directia cercetari penale,cat de mult va conta la dosar ce a iesit la expertiza tehnica?
În urma cu 7 luni am avut un accident auto,circulam pe un drum prioritar(fara nici o restrictie),din partea dreapta a intrat un autoturism in mine,desi avea cedeaza trecerea.Eu am avut alcoolemie 0,26,celalat 0,0.Din primele cercetari ale politiei eu am fost gasit vinovat(sîgur pt alcool la volan).Accidentul s-a soldat cu vatamarea corporala a celor 2 pasageri din celalat auto.Am fost incadrat la art 184 c.p alin 1 si 3(intrucat victimile au depus plangere civila).A urmat expertiza auto,s-au pus 7 intrebari de la politia cercetari penale(dinamica acc,cine putea sa prev acc,ce semne de circ nu au fost resp,unde s-a produs acc,etc),iar expertul desemnat de politie m-a gasit nevinovat suta la suta de producerea accidentului.Ieri am fost chemat la pol cercetari penale unde am primit o copie a exp auto.Acum ce va mai urma?,ce se va intampla mai departe cu dosarul,cu permisul?cat va mai dura acest proces?,are loc alcoolul la volan cu dinamica accidentului?,va multumesc si vreau cat mai multe raspunsuri,
Discuție accident auto
Revin cu urmatoarele amanunte,in urma accidentului s-a dispus expertiza auto,iar astazi am fost chemat la politie la cercetari penale.M-i s-a dat o copie dupa expertiza,din care rezulta ca nu am nici o vina pt producerea accidentului(toate intrebarile la care a trebuit sa raspunda expertul din partea politiei ,au fost in favoarea mea),,intrebarea mea este ;ce se va intampla mai departe cu dosarul,cam cat timp ar trebuii sa mai dureze?,ce urmeaza dupa expertiza?Va multumesc mult,si inca ceva ,cu permisul meu ce se va intampla?
eu scriu de pe tel mobil,am incercat sa procedez cum a-ti zis dv,dar nu pot trimite mesajul
Discuție Accident auto
am avut un accident auto,eu mergeam pe un drum prioritar inainte,in fata mea era o duba,care a semnalizat dreapta,schimband sensul de mers,eu m-am bagat in depasire pe stanga normal.Din partea dreapta vine unul si intra in mine,acesta avand semnul cedeaza trecerea.Evident din cauza dubei nu ne-am vazut unul pe altul.Deci in 2oncluzie,impactul s-a produs pe contrasens,eu am avut alcoolemie 0,26,pasagera din celalalt auto a ramas fara splina.M-i sa deschis dosar penal de cercet pt vatamare 2orporala din culpa.Ce risc in acest caz?,celalalt sofer nu este vinovat pt ca nu a cedat trecerea?