avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate cacenschivio_GL;

Activitate cacenschivio_GL;

Bună Ziua!O intrebare de la un specislist,lucrez in sectorul bugetar si am gradația 5,în urma legii salariu a fost marit cu 10,%,un muncitor angajat cu salariu minim in trecut acum 3000 lei brut a ajuns să i-a net aprope de salariu meu cu peste 25 de ani de munca,mentionez ca respectivul nu are decît 1,5 vechime in cimpul muncii,este legal?
Multumesc ptr.răspuns!De acord cu Dvs.,dar o intrebare in care am benficiat la pensie handicap gr.2 se ia in calcul la stabilirea pensiei limita de vârsta,ca perioadă asimilată stagiului de cotizare atunci de ce nu se ia in calcul la stabilirea unei perioade in care am fost nevoit sa stau in pensia gr.2 datorita starii de sanatate,iar stagiu militar obligatoriu ests o vechime in cîmpul muncii!Nici stagiu militar nu am fost platit sa defasor activitati si nici nu am cotizat in sistem ,la fel si in al doilea caz,dacă cunoasteti exact legea,sau paragraful din lege care stabileleste exact situatia semnalata!Multumesc pentru întelegere@

Cornel Vasile a scris:

Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate, nu constituie vechime in munca si, prin urmare, nu poate fi luata in considerare.

Buna Ziua!,Ma confrunt cu o problema:Lucrez in domeniu Bugetar,la un serviciu in cadru primariei unde salarizarea este in functie de vechimea in cimpul muncii,eu am o perioada cind am fost pensionat medical gradul 2.la stabilirea vechimii la actualul loc de munca nu a fost luata in calcul aceasta perioada,stagiu militar a fost luat in calcul...Rog detalii daca perioda cind am beneficiat de pensie medicala se poate lua in calcul..Multumesc pentru intelegere!
Multumesc mult! Concret vom primi tichete de vacanta?Intreb cind era alt primar si bugetarii altii decit noi(personal cu atributii de intretinere ,lacatusi,instalatori,mecanici etc.) au primit tikete de vacanta iar noi nu,Nu au mai fost fonduri si pentru noi...Ceilalti bugetari din cadru primariei inspectori,personal tesa au primit ...
Buna Ziua! Lucrez in cadrul unei primarii deci bugetar,in contractul de munca nu este mentionat acordarea de tichete de vacanta.In anul curent 2022 este posibil sa primim si noi tichete de vacanta chiar daca nu este mentionat in contractul de munca?Multumesc pentru intelegere!
Multumesc mult!
Buna Ziua!Am fost parte vatamata intr-un accident rutier,fara vreo vina,fiind si accident de munca ,Masina a fost catalogata cu dauna totala,la licitatie mi s-a oferit un pret simbolic de 51 euro,am refuzat oferta,asiguratorul a stabilit ca pretul despagubirii sa fie 710 euro din care se scad cei 51 euro obtinuti la licitatie mi-au trimis o cerere de despagubire prin care sa fiu de acord cu suma data si sa nu mai am nici o pretentie nici de la vinovat ,nici de la asgurator,sunt parte vatamata cu fractura de bazin si fractura de sold,pina acum totalizez peste 60 de zile de ingrijiri medicale.In situatia data am luat epava de la sevice si am adus-o acasa cu incuviintarea inspectorului de daune.Pot radia masina de la primarie,politie in situatia de fata?Nu am acceptat nici o oferta de despagubire de la firma de asigurari .Multumesc mult!
Nu mai exista nimic,dar alti colegi au beneficiat de grupa fie a fost recunoscuta de Casa teritoriala de pensii ,fie de casa natinala de pensii ,fie de instanta,ma intereseaza daca inscrisul din carnetul de munca este legal Ord.50/90 pct.55 100% Multumesc mult!
Buna Ziua! Casa de pensii nu a luat in considerare grupa de munca(a doua)inscrisa in carnetul de munca ,alti colegi care au lucrat la aceasi Societate s-a luat in calcul ,adeverinta nu se poate lua intrucit arhiva a luat foc.Inscrisul din carnetul de munca nu este legal?
Buna Ziua!Si anticipat?Se iau in considerare cei 2 ani reducere datorita poluarii?(locuit 30 ani in Calarasi)Multumesc mult!