avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAELAX

Activitate MIHAELAX

Buna seara,

Pentru un P.F.A., cu un singur angajat Declaratia 112 se poate depune si la ghiseu?

Multumesc
PFA , registru unic de control

Buna ziua,

Ce se intampla daca nu am achizitionat registrul unic de control in termen de 30 de zile?
Eu stiam ca nu este obligatoriu acest registru.

Multumesc
Multumesc frumos
Doream sa intru in apartament sa fac niste masuratori, din discutiile avute cu vanzatorul nu mi este permis acest lucru decat in prezenta lui.
Nu locuieste acolo, dar mai are cateva lucruri.
Contract de vanzare cumparare imobil
Am achizitionat un imobil, in contractul de vanzare cumparare incheiat la notar este mentionat urmatorul lucru:
Transmisiunea proprietatii cu toate atributele sale si cu tot ceea ce este necesar pentru exercitarea libera si neingradita a posesiei, se face astazi, data autentificarii prezentului contract de vanzare cumparae fara nici o alta formalitae suplimentara. Termenul de eliberare al apartamentului este de 30 de zile de la data incheierii contractului fara vreo alta formalitate.

Vanzatorul sustine ca el este inca 30 de zile proprietar, si eu nu am voie sa intru in imobil decat cu acordul lui....
Este corect?
Multumesc
Buna ziua,

Intentionez sa particip la vanzarea unui imobil , termenul 2 de licitatie,prin procedura de executare judecatoreasca
Dupa plata cautiunii, este obligatoriu sa depun in ziua premergatoare licitatiei oferta de cumparare in scris la biroul executorului, sau este suficient sa ma prezint in ziua licitatiei cu dovada platii cautiunii?
Multumesc
Buna ziua,
Mama mea in varsta de 80 a fost recasatorita.Sotul dansei a decedat anul trecut.Copii acestuia din prima casatorie au dorit dezbatrea succesiunii.
Mama acum are alta locuinta, si doreste schimbarea buletinului.
La evidenta populatiei i se solicita cele doua acte.Copii refuza sa-i inapoieze documentele.
Se poate adresa organelor de politie pentru recuperarea lor?
Multumesc
Răspuns la discuția Evacuare debitoare
Multumesc pentru raspuns

Asa am intentionat sa facem, problema este ca daca facem partajul intre cei doi, fratele are prioritate la distribuirea sumelor.
Imobilul are o valoare mica si eu am un debit cu mult mai mare decat valoarea imobilului

Buna ziua,

Am calitatea de creditor si doresc sa adjudec in contul creantei cota de 1/2 din imobil casa de locuit, bunul imobil nu e partajabil in natura, debitorul se afla in coproprietate cu fratele, executorul judecatoresc care se ocupa de evacuare imi spune ca nu se poate face evacuare deoarece debitorul spune ca locuieste pe cota fratelui. Cum se procedeaza in acest caz?

multumesc


Buna seara,

Dosar executare silita, calitatea de creditor, urmeaza o cerere de executare imobiliara, mobiliara , poprire.
Executorul care instrumenteaza dosarul trimite o adresa la primaria de care apartine debitoarea, acesta este informat ca aceasta detine o casa de locuit in coproprietate cu fratele ei, si un teren extravilan.
Noteaza somatia numai pentru teren,dupa mai multe licitatii la care nu se prezinta nimeni ,reiese ca acesta este impropriu vanzarii.
Asociata executorului judecatoresc elibereaza o adeverinta la cererea debitoarei cum ca executarea silita are loc decat asupra terenului, nu si a casei de locuit.
Aceasta reuseste sa instraineze bunul catre concubin, are loc o actiune pauliana in care se constata inopozabilitaea contractului de vanzare cumparare.
Adjudec cota debitoarei in contul creantei, nereusind sa acopar si cheltuielile din actiunea pauliana, deoarece aceasta nu mai are si alte bunuri.
Intrebare: Prejudiciul creat de catre asociata executorului judecatoresc, se poate recupera in instanta?

Multumesc
Răspuns la discuția Proces verbal de sechestru
Multumesc pentru raspuns.
Nu am inteles din raspunsul d-voastra ,daca combina frigorifica intra in categoria bunurilor indispensabile traiului debitorului?