avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Corrina001

Activitate Corrina001

Răspuns la discuția Despagubiri accident de munca
ancheta politiei abia a fost terminata, politistul predand dosarul catre parchet saptamana trecuta. Acum astept sa vad daca parchetul da IUP sau NUP.
Răspuns la discuția Despagubiri accident de munca
Acum am inteles de ls inspectorssm ca ceea ce caut eu nu mai exista.

Va multumesc tuturor pt raspunsurile date.
Răspuns la discuția Despagubiri accident de munca
Nu am avut AM din propia neglijenta (vinovatul prinicipal firma, vinovatul secundar cel de langa mine), dar nu asta conteaza. Citisem undeva in caz de AM conform contractul cadru national, persoana care a suferit un AM beneficiaza de 3 salarii de incadrare din partea firmei , iar familia persoanei la fel. Cineva mi-a confirmat treaba asta. doresc mai multe detalii.

De la Casa de pensii urmeaza sa primesc niste compensatii pt atingerea integritatii.

Urmeaza sa actionez in instanta firma pt daune morale si materiale.

Tot aici pe forum, dar nu gasesc, cineva intreba ceva asemanator.
Stiu ca legea muncii prevede in caz de AM, indiferent de cine este vinovat, ca firma este obligata la plata unor salarii compensatorii pt victima cat si pt familie.

1 Se pot cumula aceste compensatii? ?(atat pt victima 3 salarii de incadrare + 3 salarii pt familie)

2 Cunosc faptul ca trebuie sa formulez o cerere scrisa catre firma. Cum o fac?

3 Aceasta cere trebuie sa o fac intr-un anumit termen?

va multumesc o seara buna
daca are IP rotativ mai greu de obtinut informatia. Poate afla IP de la data conectarii si creerii acelui cont.
In mod normal se plateste acolo
Daca nu afla, nu poate avea pretentii!!
doresc sa ma inscriu intr-un ong sau asociatie de handicap
care ar fi pasii de urmat si ce asociatii exista in galati?
Răspuns la discuția Accident de munca
La prima intrebare da

Pt compensatii aveti nevoie de acel FIAM (Formular Inregistrare Accidente de Munca) si Procesul Verbal de constatare a accidentului. Cu ele va prezentati la Casa Judeteana de pensii de care apartineti si veti completa o cerere. Dupa care asteptati acasa sa fiti chemat pt expertiza. Dureaza app 2 saptamani. Compensatiile din partea CJP se stabilesc in functie de un barem si pute-ti primi pana la 12 salarii medii brute (2230). Poti beneficia si de compensatii din partea angajatorului daca aveti vre-o clauza in CIM sau colectiv. Exista si posibilitatea de rambursari de cheltuieli, trebuie sa intrebati la CJP de care apartineti.


Cererea pt compensatii din partea CJP (Casa Judeteana de Pensii) o faceti la biroul accidente de munca si boli profesionale. Pt despagubirile din partea firmei va sfatuiesc sa va luati un avocat.
Răspuns la discuția Accident munca
Precizez ca eu nu am inca un grad de handicap si nu sunt pensionata.
Recunosc ca nu fac diferenta intre handicapat si invalid pt mine este acelasi lucru.

Din ce am inteles de la medici exista posibilitatea sa primesc chiar grad 2 .Eu nu am 3 degete la mana stanga. Acum sa vedem ce o sa spuna si comisia de exminare.

Va multumesc pt precizarile dvs