avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate cry_mitroi

Activitate cry_mitroi

Buna ziua,
In cazul in care angajatul a intrat in CIC avand contract de munca pe perioada nedeterminata, la reintoarcerea din CIC i se poate modifica contractul de munca pe perioada determinata?
adica refac receptia?
am mai inteles ca exista varianta cu un proces verbal de inventar si pe baza lui se scade pretul.
Dar ma intereseaza pasii concreti

magiccom a scris:

in receptie scadeti marfurile din stoc cu pretul de achizitie mare si le reintroduceti in aceeasi receptie cu pretul de achizitie diminuat cu valoarea scontului acordat.

Buna ziua,
Am un magazin, cumpar tigari de la diferite firme de distributie.
Una dintre ele a redus pretul de vanzare la un anumit sortiment si a adus o factura de scont pe diferenta de pret pentru stocul pe care-l am in magazin.
Care este procedura dpdv contabil pentru a atasa aceasta factura de scont de o marfa cumparata anterior pentru a-i reduce pretul de vanzare sub cel de achizitie initiala?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna,
Daca plec in deplasare in interes de firma luni la 0ra 10.00 si ma reintorc miercuri la ora 18.00, pentru cate zile trebuie sa primesc diurna?
2 sau 3?
eu stiam ca, daca intr-o zi esti plecat mai mult de 12 ore...se primeste diurna pentru acea zi
Buna seara.
Tocmai am incheiat de curand o asigurare de sanatate si accidente cu o firmă privata de asigurări.
Am inteles ca exista legislație conform căreia o parte din rata lunara este suportata de stat...
Din ce mi-a spus consultantul de la firma de asigurări exista posibilitatea ca lunar firma la care lucrez sa vireze din salariu rata catre asigurator minus contributia statului.
Sau, a doua varianta, după 1 an sa depun eu o declaratie cu ratele platite si sa mi se returneze o parte din bani.
As prefera prima varianta, daca este reala, ca sa nu mai stau pe la ghișee.
Va rog sa imi dati mai multe detalii,pentru ca vreau sa vorbesc cu cei de la contabilitatea societatii la care sunt angajat si as vrea sa stiu ce sa le cer.
Multumesc!
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat la urmatoarea situatie: in octombrie 2017 am mers la un service auto cu probleme de ambreiaj la masina personala.
Cei de la service mi-au comandat si mi-au schimbat intreg kit-ul de ambreiaj,reparatia costandu-ma peste 2500 lei.

Acum,dupa 1 an si jumatate si 23000 km, au reaparut problemele-discul patineaza.
Am mers la acelasi service iar cei de acolo mi-au spus ca acorda garantie doar pentru manopera, iar pentru piese garantia o acorda cei de la firma care le aduce piese- dar ca sunt slabe sanse sa imi schimbe piesele defecte pentru ca vor invoca diverse motive ca sa nu o faca (ca s-a mers cu piciorul pe ambreiaj, etc)
Mentionez ca masina este folosita zilnic de sotie, care face naveta intr-o localitate apropiata, pe drum european.

Cei de la service mi-au zis sa le duc masina, sa demonteze si sa verifice piesele, urmand ca eu sa cumpar piese care trebuiesc inlocuite, iar apoi sa imi recuperez banii daca cei de la importatorul de piese imi acorda garantie).
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Răspuns la discuția rovigneta neplatita
Mulțumesc pentru raspuns!
Daca primesc mai multe pvcc uri trebuie ca pentru fiecare sa fac o contestatie separata ?
Buna ziua,

Astazi am constatat ca nu am platit rovigneta auto care a expirat la sfarsitul lunii august 2017.
Inca nu am primit nici un proces verbal de contraventie.
As vrea sa va rog sa-mi spuneti la ce trebuie sa ma astept.
Este posibil sa primesc mai multe procese verbale, avand in vedere ca am folosit mult masina in exterior in aceasta perioada, sau ,cum am citit chiar si aici, nu se poate intocmi mai mult de unul?
Daca primesc mai multe trebuie sa le platesc pe toate sau doar pe primul iar pe restul sa le contest in instanta?
Ma ajuta cu ceva sa imi achizitionez rovigneta inainte de a primi primul pv?
Multumesc!
Buna ziua,

Am primit pe mail o factura de la un furnizor nou,care are serie si numar,numai cu nu apare nicaieri stampila si semnatura furnizorului.Este ok asa?
Răspuns la discuția Termen de garantie 1 an
In certificatul de garantie vanzatorul putea sa treaca 1 luna...legislatia nu-l obliga sa acorde 2 ani?