avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Mariko

Activitate Mariko

Buna ziua! Si eu am o problema ca dvs. Tatal meu este in pensie de invaliditate gradul II de doi ani. Si acum a primit o instiintare de la CNPP ca din cauza faptului ca are o intreprindere individuala( care deja era infiintat cu mult timp inainte sa se pensioneze), a avut un venit de 200 de lei in anul 2010.Trebuie sa clarifice situatia, altfel trebuie sa plateasca inapoi pensia ce a incasat timp de 1 an. Ce se poate face in aceste situatii?
Răspuns la discuția refuz Bilet la ordin
La BO puteti avea mai multe refuzuri nu conteaza. La CEC -uri trebuie sa aveti mai mare grija. Sunt curioasa pana la urma cum ati rezolvat aceasta situatie?
Buna ziua tuturor!
Stiti care este procedura in cazul in care s-a pierdut stampila unei asociatii? Trebuie pus un anunt in MO. sau intr-un ziar? Vad ca a mai fost pus aceasta intrebare pe forum dar in anul 2005, poate ca s-a schimbat de atunci regula.

Va multumesc.
Buna ziua
Pai, eu nu stiu de unde au scos asta cei de la finante, dar am si eu activitati economice la asociatie. si am depus doar bilantul pt. societati fara scop patrimonial pt anul 2008. Si dupa cum vad formularul pt.anul 2009 este la fel In bilant apare separat venituri si cheltuieli din activitati fara scop patrimonial si activitatile economice.
Deci dupa mine trebuie intocmit bilantul pentru societati fara scop patrimonial.
Răspuns la discuția ONG,fundaþie,donaþii
Buna ziua!Am un ghid de infiintare de ONG. Daca imi dati o adresa de e-mail va trimit.
Răspuns la discuția contracte de sponsorizare
Buna ziua! Oricum trebuie contabilizat conform actului de constituire capitalul social si cheltuielile de constituire. deci contractele de sponsorizare trebuie inregistrate. Trebuie facut bilant anual si pentru o luna.
Fundatia este o organizatie neguvernamentala ce se constituie de catre una sau mai multe persoane, ce aloca un patrimoniu in vederea realizarii unui scop general sau, dupa caz, al unor colectivitati.

Patrimoniul initial ce trebuie alocat este cel putin contravaloare a 100 de salarii minime brute pe economie. Exceptie o fac acele fundatii care au drept scop operatiuni de colectare de fonduri, ce urmeaza a fi puse la dispozitia altor asociatii si fundatii, caz in care patrimoniul initial trebuie sa fie cel putin contravaloarea a 20 de salarii minime brute pe economie.

Dupa dobandirea personalitatii juridice, patrimoniul in numerar initial al fundatiei poate fi transferat in contul curent, de unde va fi folosit pentru efectuarea de plati in interesul fundatiei.

Acte necesare:

* Copie CI / Pasaport membru / membri fondator(i)
* Copie Contract spatiu pentru sediul fundatiei
* Datele de identificare ale (co)proprietarilor sediului
* O varianta pentru denumirea fundatiei.

Termenul pentru constituirea unei fundatii este de 45 zile - moment in care fundatia va fi pe deplin functionala. Obtinerea hotararii judecatoresti privind dispunerea inscrierii in Registrul asociatiilor si fundatiilor se face in 21 de zile, insa, datorita procedurilor ce trebuie indeplinite pentru ca aceasta hotarare sa ramana definitiva, termenul ajunge la 45 de zile.

Pentru tarifele practicate, accesati pagina tarife: infiintari ONG.
Răspuns la discuția Cash flow
Va multumesc pt. ajutor.
Răspuns la discuția Depunere bilant ONG
Multumesc pentru informatii. Sper sa am noroc.
Buna ziua! Am doua intrebari , ma puteti ajuta?
1. In cazul in care la o asociatie nu a fost depus inca bilantul pentru anul 2008. se poate depune acum sau sa se astepte la anul urmator cand se depune bilantul pt. anul 2009?
2. Iar in cazul in care are activitate economica trebuie sa depuna si declaratia 101?

Va multumesc
Maria