avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate fireman_mil

Activitate fireman_mil

sau daca masina este adaptata pentru preluarea si transportarea persoaneșlor cu handicat...adica cu rampa
Buna ziua,

Numele meu este Paul Militaru si am achizitionat Wolkswagen Transporter din Germania in ianuarie 2014.

Masina este dotata cu lift electo-hidraulic folosit la facilitarea accesului persoanelor cu deficiente locomotorii - scaune rulante in vehicul.

A fost emis certificar RAR unde este trecut

-Autovehicul special M1

-SH vehicul accesibil scaunelor rulante.

Mentionez ca OUG 9/19 feb 2013, alaturi de H 88/13 mar 2013 stipuleaza clar ca astfel de vehicule sunt scutite de la plata taxei de mediu, fiind folosite pentru preluarea si transportarea persoanelor cu handicap grav si accentuat, nefiind obligatoriu ca proprietarul sa fie cu dizabilitati.

Cei de la inmatriculari refuza sa o inmatriculeze, desi cei de la ANAF Calarasi mi-au comunicat ca nu trebuie sa platesc taxa de mediu.

Ce propuneti dv sa fac in continuare ?
Răspuns la discuția Taxa Timbru de Mediu
Trebuie inscrisa fara taxa
Impozit se plateste si la vehiculul special preparat pentru transportului persoanelor cu dizabilitati , desi taxa de mediu este zero.
O aberatie legisllativa
Doresc sa inmatriculez un Wv Caravelle , de 8 locuri , dotat cu lift pentru accesul persoanelor cu carucior in auto.
Fiind un vehicul destinat transportului de persoane cu handicap, are taxa de mediu zero lei, insa la primarie, impozitul este 1000 ron pe an !
Cred ca legislatia trebuie modificata ....exagerat impozitul ...
Sunt licentiat in stiinte administrative, cu ce meserie se echivaleaza? ce fctii pot ocupa?
Depuneti reclamatie politie, dosar de urmarire penala.
Astia sunt excroci internationali. Arhiepiscopia nu le face nimic, caci primesc bani de la desfranatii astia de popi.
Si multa reclama negativa, la ziar, tv, radio, lipiti afise prin oras, in care sa va exprimati nemultumirea
in mod normal militarii nu au voie. cititi legea 80
CADRELE MILITARE POT AVEA O INTREP INDIVIDUALA?
SUNT F MULTI CARE AU PFA-URI, CRESC ALBINE, FAC TAXIMETRIE
Am castigat o finantare de 10000 ron pentru inceperea unei afaceri. Daca cumpar mijloace fixe- remorci de la persoana juridica, platesc si tva. Daca cumpar de la persoana fizica, achizitia se face cu 24 % m-ai ieftin.
Eu m-am hotarat sa cumpar 3 remorci de la persoane fizice in loc sa cumpar 2 de la persoane juridice.
Sper ca este corect si legal.
Procedura pt a demonstra ca nu am pacalit finantatorul ?