avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Activitate am3lia

Activitate am3lia

buna ziua, sunt angajata de 1 an si 8 luni si sunt insarcinata in 3 luni.Are voie angajatorul sa ma concedieze?Lucrez la o firma care face parte dintr-un grup de firme.Toti colegii mei stiu ca sunt insarcinata, dar pe patron inca nu l-am instiintat. Ce instiintare trebuie sa-i duc si de la cine, de la medicul ginecolog sau de la medicul de familie ca in situatia in care ar vrea sa ma dea afara, eu sa fiu acoperita?
Sau daca m-ar da afara, pot sa iau somaj, pe ce perioada pot lua somaj si daca pot intra din somaj in concediu prenatal si de crestere a copilului.
Răspuns la discuția Concediu medical gravida
si spuneti-mi, pe perioada concediului medical se suspenda contractul individual de munca si daca la pensie ma afecteaza concediul medical?
Buna ziua, sunt gravida in 3 luni, sunt angajata la o firma privata de 1 an si 8 luni si as vrea sa stiu la cat concediu medical am dreptul, daca acesta se scade din vechime.Precizez ca am codul indemnizatiei 06 (urgenta medicala).
Va multumesc!
Buna ziua, bunica mea are probleme mentale, eu o ingrijesc.As putea sa iau o indemnizatie pentru insotitor?




Răspuns la discuția Atacare contract de intretinere
pai nu prea am tinut chitantele pt ca am considerat ca este de datoria mea sa am grija de ei atata timp cat mai traiesc in conditiile in care si ei m-au intretinut cu bani si cele necesare pe perioada facultatii.Dar de asta imi este frica, ca bunica mea are ceva probleme neurologice si mi-e frica ca mama mea sa nu actioneze pe aceasta cale.Cu referire la martori care sa confirme ca avem grija de ei, sunt destui, iar bunica nu constesta grija care o am fata de ea si de bunicul meu.Problema este decat la mama mea.Ca deja ne ameninta cu judecata, ea nu a fost de acord cu acest act si a fost facut la un notar din Craiova, are cadastru si se numeste "Contract de intretinere".Va multumesc!
Buna ziua.Eu locuiesc cu bunicii mei la ei acasa. Casa este pe numele bunicii mele care mi-a facut un contract de intretinere. Bunicul meu are niste bani pusi la banca pentru inmormantarile lor si pomenile ulterioare. Pe mine m-a trecut alaturi de bunica mea imputernicit la Banca CEC. Eu am niste probleme cu mama mea, singura lor mostenitoare, care ma tot ameninta cu judecata. As vrea sa va intreb, daca in calitate de imputernicit pot sa ma duc la banca sa deschid un alt cont pe numele meu si sa transfer banii acolo ca sa pot sa fiu sigura ca nu raman in aer si ca voi avea cu ce sa-i ingrop pe bunici.Pt ca am inteles ca as putea sa-i retrag dupa ce moare bunicul dar numai cu conditia ca banca sa nu stie acest lucru, dar mi-e frica ca ma va da mama mea in judecata ca in mod normal dupa moartea bunicului se face intai succesiunea si apoi se pot retrage banii.Cum credeti ca este mai bine sa fac.Precizez ca bunicul mi-a dat mie toate actele de la banca.Va multumesc!
Buna ziua. Bunica mea in anul 2010 mi-a facut un contract de intretinere pe casa pe care o are mostenire de la parintii sai(ea fiind singurul copil al lor). Mama mea este singura fata a bunicilor mei. Eu mai am 2 surori. Din anul 2011 locuiesc cu bunicii mei si ma ocup de toate cheltuielile cu mancare, medicamente, spitalizari etc. Problema este la mama mea care tot ameninta ca ma da in judecata, ca aceasta casa trebuia sa-i revina ei. Intrebarea mea este urmatoarea: daca ma da in judecata dupa moartea bunicii mele poate sa castige procesul in conditiile in care eu o ingrijesc si ma voi ocupa si de inmormantare?
Răspuns la discuția succesiune - conturi bancare
Dar daca banii din banca sunt ai bunicului meu, si eu si cu bunica mea suntem puse ca imputerniciti? El are ca mostenitoare de drept, ca unic copil pe mama mea, dar nu vrea ca ea sa poata sa aiba acces la acei bani. Eu am de la bunica un contract de intretinere pt casa ei, dar banii sunt pe numele bunicului. Dupa moartea bunicului, bunica va putea sa aiba acces la bani, sau eu?
Acum o saptamana sotul meu a avut un accident usor, in sensul ca a lovit alta masina intr-o intersectie, dar celalalt sofer era de vina. Au cazut de acord sa rezolve problema fara sa mai cheme politia rutiera. La masina noastra s-a spart radiatorul si a fost avariata frontal, iar cealalalta masina nu a avut decat tabla putin indoita pe partea laterala dreapta spate. Soferul vinovat a cumparat chiar in ziua aceea radiator masinii si au mers la un service auto sa intrebe cat ii costa ca sa repare masina noastra. A doua zi s-au dus la asigurari auto si a spus ca masina noastra o repara din surse proprii. La o saptamana dupa ce sa- reparat masina nu a mai vrut sa platesca mana de lucru la service-ul auto motivand ca i s-a cerut prea mult (500 lei). Acum sotul meu vrea sa-l dea in judecata ca sa-si recupere banii care i-a dat din buzunarul lui.Are sanse sa castige procesul in conditiile in care el are bon fiscal pt toate piesele care au fost necesare repararii si formularul de la asigurari auto unde celalalt sofer s- a obligat sa-i platesca toate reparatiile masinii si piesele necesare.
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
pai si daca imi retrag marturia nu ma acuza de marturie mincinoasa?Ce as putea sa declar pentru a scapa fara probleme?Mentionez ca celelalte declaratii cu referire la alte dosare au fost consecutive in aceeasi zi(unul dupa altul).Cu referire la dosarul de care vorbesc, m-a intrebat daca il cunosc pe respectivul(mandatarul) iar eu i-am raspuns ca dupa nume imi suna cunoscut si ca ar avea legatura cu parata, dar nu stiu dak a fost prezent in sala in momentul incheierii antecontractului si ca este posibil sa fi fost.