avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Activitate tusorin

Activitate tusorin

Buna ziua ,
doresc sa fac succesiunea dupa decesul mamei mele ( decesul a fost cu un an in urma). Odata cu aceasta succesiune, eu si sora mea dorim sa facem si partajul dupa parintii nostrii (tatal nostru a decedat in urma cu 7 ani in urma, a fost facuta succesiunea insa nu si partajul) eu renuntand in favoarea sorei mele la partea ce mi se cuvine de la mama daca ea imi cedeaza gratuit partea ei ce i se cuvine de la tata.
Eu si sora mea suntem intelesi in privinta partajului insa problema este ca sora mea sufera de schizofrenie avand handicap de grad 2. Am vorbit cu un var de -al nostru pentru a fi curatorul sorei mele pe perioada partajului.
Intrebararile mele sunt:
1. unde se poate desemna varul meu ca si curator al sorei mele?
2. de indata ce varul meu este desemnat curator al sorei mele putem face succesiunea si partajul la notariat sau trebuie deschis un proces in instanta?
3. daca vom ajunge in instanta, aceasta poate accepta ca si curator pe varul meu ori instanta numeste un curator din oficiu si cu titlu gratuit?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile primite
Eu cred ca procedati corect, pentru faptul ca sunteti dispus sa luptati pentru dovedirea adevarului. Si domnul avocat s-ar putea sa aibe dreptate, in sensul ca s-ar putea sa platiti mai mult decat se merita....
Răspuns la discuția Eu minora, el major 40 de ani
Mai domnisoara, te-ai gandit ca peste 20 de ani tu o sa ai 40 de ani si atunci vei fi cu adevarat femeie iar actualul tau prieten va avea 60 de ani. Tinand cont ca multi barbati dupa 50 de ani vor dar nu prea mai pot, ce o sa faci tu , ai sa stai cu el ori te vei desparti?
Si daca te vei desparti, ce vei face cu copii adusi pe lume? Cum o sa-i hranesti, sa-i imbraci, sa-i educi, sa le asiguri o locuinta?
Eu te sfatuiesc sa nu te mariti cu acest tip si sa nu faci copii.

Dumnezeu sa-ti lumineze mintea!!!
Răspuns la discuția Amenintari cu moartea
Doamna, acest individ profita de faptul ca dvs. evitati sa faceti cunoscuta aceasta problema in randul vecinilor . Va sfatuiesc sa vorbiti cu cel putin un vecin ( de preferat ar fi 2) sa fie de fata atunci cand individul incerca sa intre cu forta in domiciliul dvs.
Dupa descrierile dvs. acest individ sufera de psihopatie, deci trebuie sa fiti foarte categorica si ferma in decizia dvs. de a intrerupe relatiile cu el. Daca este nevoie nu ezitati sa ridicati tonul la el, sa solicitati sprijinul vecinilor sau a altor oameni, sa sunati la 112. Pana cand nu il veti descuraja el va tot insista.
Deasemenea, faceti o plangere la politie, schimbati-va nr.de telefon, parcati-va masina mai departe de locuinta dvs.
Oricui i se poate intampla sa dea peste un psihopat, caci sunt tare multi si tare perversi...
Succes!
Locuiesc in Ploiesti si ieri operatorul care se ocupa cu blocarea-ridicarea masinilor din oras mi-a ridicat autoturismul pentru faptul ca desi masina era parcata regulamentar pe spatiul public, aveam pus in geam un anunt de vanzare .
Intrebati, angajatii firmei au invocat ca baza legala, o hotarare a consiliului local HCL NR.7 din 2009, care a fost mediatizata doar pe site-ul primariei, hotarare de care eu nu aveam cunostita.
Am achitat 450 lei si mi-am ridicat masina.
Personal cred ca aceasta hotarare ingradeste dreptul la libera exprimare. In plus cred ca aceasta hotarare a consiliului local trebuia sa fie mai mult si mai bine mediatizata.
Urmeaza sa fac contestatie in termen de 15 zile pentru a-mi recupera cei 450 lei.

Doresc sa aflu alte opinii cu privire la legalitatea acestei hotarari precum si informatii despre cum trebuie mediatizata o hotarare a consiliului local
Art. 19 C.P.: (1) Vinovatie exista cind fapta care prezinta pericol social este savirsita cu
intentie sau din culpa.
1. Fapta este savirsita cu intentie cind infractorul:
-prevede rezultatei faptei sale urmarind producerea lui prin savirsirea acestei fapte
-prevede rezultatul faptei sale, si desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui.
2.Fapta este savirsita din culpa cind infractorul:
-prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce
-nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.
(2) Fapta constind intr-o actiune savisita din culpa constituie infractiune numai atunci cind in
lege se prevede in mod expres aceasta.
(3) Fapta constind dintr-o inactiune constituie infractiune fie ca este savirsita cu intentie, fie
din culpa, afara de cazul cind legea sanctioneaza numai savirsirea ei cu intentie.

Art. 180. CP.: "Lovirea sau alte violente. Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de
suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.
(11)Faptele prevazute la alin. 1 savirsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu
inchisoare de la 6 luni la un an sau cu amenda.
(2)Lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare
ingrijiri medicale de cel mult 20 zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(21) Faptele prevazute la alin. 2 savirsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu
inchisoare de la unu la 2 ani sau cu amenda.
(3)Actiunea penala se pune in miscare la plingerea prealabila a persoanei vatamate. In cazul
faptelor prevazute la alin. 11 si 21, actiunea penala se pune in miscare si din oficiu.
(4) Impacarea partilor inlatura raspunderea penala producindu-si efectele si in cazul in care
actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu.”

Art. 181. CP "Vatamarea corporala. Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau
sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 zile se
pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
(2) Actiunea penala se pune in miscare la plingerea prealabila a persoanei vatamate. In cazul
faptelor prevazute la alin. 11 si 21, actiunea penala se pune in miscare si din oficiu.
(3) Impacarea partilor inlatura raspunderea penala producindu-si efectele si in cazul in care
actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu”.

Art. 182 CP."Vatamarea corporala grava. Fapta prin care s-a pricinuit integritatii
corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare ingrijiri medicale mai mult de 60 zile sau care a produs vreuna dintre consecintele: pierderea unui simt sau organ, incetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica ori psihica, slutirea, avortul, ori punerea in primejdie a vietii persoanei, se pedepseste cu inchisoare de la 2 ani la 7 ani.
Cind fapta a fost savirsita in scopul producerii consecintelor prevazute in alineatul
precedent pedeapsa este inchisoarea de la 3 ani la 10 ani.
Tentativa faptei prevazute in alin. (2) se pedepseste".
.
Daca fapta a avut vreuna din urmarile prevazute in art. 182 alin. 1, pedeapsa este
inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
Cind savirsirea faptei prevazute in alin. 1 este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau
a masurilor de prevedere pentru exercitarea unei profesii sau meserii, ori pentru indeplinirea unei anumite activitati, pedeapsa este inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.
Fapta prevazuta in alin. 2 daca este urmarea nerespectarii dispozitiilor legale sau a masurilor
de prevedere aratate in alineatul precedent se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.
Pentru faptele prevazute in alin. 1 si 3, actiunea penala se pune in miscare la plingerea
prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.”

*****
Daunele materiale pot fi solicitate numai pentru recuperarea prejudiciilor materiale aduse, in cazul dvs., exemplu pentru dintele rupt ce urmeaza a fi inlocuit cu un implant care costa....., etc.
Daunele morale pot fi solicitate numai in legatura cu prejudiciile nemateriale aduse, de exemplu au rezultat traume psihice, prejudiciul de imagine, etc
furt inseamna insusirea unui bun prin mijloace nelegale iar in cazul de fata vorbim de protejarea acelui bun in interesul proprietarului cu probleme psihice dar si in interesul familei acestuia
Doresc sa va corectez domnule cyfrmaria. Politia nu poate verifica si nici nu poate solicita expertiza psihiatrica decat in cazuri deosebite. Uzual se poate solicita sprijinul Politiei pentru ca bolnavul sa fie dus la expertiza psihiatrica dar numai dupa ce procurorul a dispus efectuarea expertizei psihiatrice.
Nu dureaza mult timp, insa marele inconvenient este taraboiul creat: Salvare, Politie, opozitia bolnavului, privirile vecinilor , etc. Dar, acest demers este in interesul atat al bolnavului cat si al familiei acestuia
Solicitati unui psiholog din partea DGASPC o ancheta si o consultatie pentru copilul dumneavoastra. In urma concluziilor oferite de aceasta institutie si a faptului ca aveti martori care au vazut ca minorul nu doreste sa mearga la tatal sau, puteti solicita in instanta modificarea programului de vizita al minorului.
Răspuns la discuția Test de paternitate
Testul de paternitate se poate efecuta in doua moduri: oficial si neoficial. Cel oficial este recunoscut de instantele de judecata, costa in jur la 800 euro si se efectueaza la I.N.M.L. iar cel neoficial se efectueaza la cateva laboratoare private din tara (cauta pe internet) contra sumei de 300-400 euro. Este posibil ca acest test sa fie luat in considerare in instante prin plata suplimentara a unei sume xxx, nu stiu exact. Avantajul acestui test este ca poate fi efectuat fara ca mama copilului sa aiba cunostinta.
Cert este un lucru: copilul are nevoie de ajutor pentru a putea sa cresca. Fa un efort si rezolva acesta incertitudine legata de paternitatea copilului si apoi stii ce ai de facut.