avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan Mitran

Activitate Bogdan Mitran

Buna ziua,

Am primit prin posta o amenda pentru rovineta din anul 2011 in care scrie ca este fara cale de atac!
Este vreo posibilitate de contestare?

Multumesc si o zi buna!
Răspuns la discuția Amenintare cu concedierea
Va poate concedia prin desfiintarea postului dumneavoastra ca urmare a dificultatilor economice pe care le intampina compania. Conform codului muncii, art. 65 Concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului.
Răspuns la discuția Amenintare cu concedierea
Angajatorul nu are dreptul sa va concedieze pentru ca ati luat concediu medical!
Răspuns la discuția permis de conducere
In primul rand, trebuie sa ramana definitiva hotararea.
Daca ramane definitiva in forma prezentata de dvs, permisul se va anula.
Activitatea dureaza o luna datorita conditiilor meteorologice neprielnice!
Societatea are o suma fixa pentru reparatii si nu doreste sa inchei contract de munca datorita costurilor suplimentare!
Stiu acest lucru, dar eu am considerat ca reparatia acoperisului este o activitate cu caracter ocazional!
Răspuns la discuția Documente cetatenie romana
Buna ziua,

O sa gasiti lista de documente si preocedura pe siteul autoritatii nationale pentru cetatenie!
O simpla cautare pe google este de ajuns!

O zi buna
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei
Buna ziua,

O sa beneficiati de respectivele sporuri cand o sa indepliniti varsta pentru pensionare limita de varsta si va veni decizia de pensionare limita de varsta!
Răspuns la discuția Decizie pensie
Buna ziua,

Va rog sa scrieti si care este motivarea respingerii din decizia data de casa de pensii!

O zi buna
Buna ziua,

Sunt jurist si inspector resurse umane al unei societati pe actiuni si as dori sa cer o parere pertinenta pe acest forum!
Societatea pe care o reprezint are ca sediul o cladire de birouri atasata unei hale industriale.
Acoperisul cladirii are nevoie de reparatii, dar firma nu doreste sa angajeze o firma specializata si doreste sa angajeze o persoana fizica neautorizata deoarece este o lucrare de scurta durata.
Imi puteti spune daca pot incheia o Conventie Civila de Prestari Servicii in baza art. 1891 din Codul Civil si daca este legal fara a incheia contract individual de munca cu persoana respectiva?

O zi buna!