avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia1986

Activitate Claudia1986

Buna ziua,

Se aplica TVA pt un bun mobil, care a fost adus dintr-o tara Asiatica, si acum este executat de un BEJ si vandut catre o persoana din Romania?

Multumesc,
Buna ziua,

Daca o persoana juridica vinde unei alte persoane juridice un teren construibil, terenul a fost achizitionat cu TVA in anul 2008, TVA care a fost dedusa in intregime.
La vanzare trebuie ajustata TVA, insa cum se realizeaza ajustarea? Din codul fiscal nu am inteles dc perioada de ajustare este de 5 sau 20 de ani si cum se face mai exact ajustarea?

Multumesc,


Buna ziua,
Firma doreste mai nou acordarea unor bonusuri/adaosuri salariale, care nu sunt lunare, nu este o suma fixa, niciun procent (cand doresc asociatii vor acorda o prima/bonus).
Cum se acorda? Trebuie sa fac act aditional, si daca fac ce trec in actul aditional daca nu am un anumit cuantum?
Daca nu fac in baza a ce plateste departamentul de contabilitate salariul, fac o decizie interna si o transmit contabilitatii?
Aceste modificari se trec in Revisal?
Va multumesc,
Buna,
Am si eu o intrebare, cu privire la refacturarea cheltuielilor catre clienti.
Am facut cheltuieli diverse (posta, diverse taxe) pentru un client pt care am primit facturi, bonuri fiscale de la furnizori pe numele societatii mele, acum trebuie sa refacturez cheltuielile catre clientul meu, dar nu stiu cum.
Spre ex: Am o factura de 12,4 inclusiv TVA si un BF de 5 lei.
Eu ii facturez 17,4 lei inclusiv (iau exact sumele din documentele justificative) TVA sau 18,6 inclusiv TVA (iau baza la care aplic TVA), daca facturez 17,4 lei eu ies in pierdere, colectez TVA pt cei 5 lei de pe bonul fiscal insa nu il deduc.
Deci problema mea este cu refacturarea catre clienti a bonurilor fiscale.
Am consultat si Codul fiscal art. 137 insa nu m-a lamurit.
Multumesc,
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
In data de 01.11.2013 am suspendat un CIM pt concediu crestere copil, societatea a intrat in faliment intre timp si ar tb sa incetez toate contractele de munca.

Persoanei aflate in concediu crestere copil (cu CIM suspendat) ii fac decizie de incetare a suspendarii CIM, iar dupa as dori sa ii fac decizie de incetare a CIM. Insa incetarea CIM este cu preaviz? Logic ar fi sa nu i se acorde preaviz deoarece nu s-a intors la munca? Si nici nu ar putea sa se intoarca ea fiind in concediu crestere copil. Nu stiu in baza carui articol sa-i incetez CIM fara preaviz..
Art. 86 alin 6 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei prevede faptul ca lichidatorul judiciar poate desface CIM cu acordarea de preaviz.
Multumesc,
Buna,

Art. 11 din Codul Fiscal prevede ca o societate declarata inactiva nu are dreptul de deducere a TVA-ului, insa este obligata sa colecteze si sa plateasca TVA.
Nemalurirea mea este urmatoarea:

Daca ANAF declara o societate inactiva, societatea respectiva nu are statut de neplatitor de TVA?

Sa presupunem ca am o societate platitoare de TVA, si ANAF o declara inactiva, pe un anumit motiv, si imi dau seama ca vreau sa devin neplatitor de TVA, cum fac acest lucru?
Daca nu iau nicio masura art. 11 ma obliga sa colectez TVA? Cum trec la statutul de neplatitor de TVA dupa ce ANAF mi-a declarant societatea inactiva??

Mersi,
Multumesc,
Buna,
La sfarsitul anului trecut se discuta despre un proiect de ordin pentru aprobarea reglementărilor contabile privind contabilitatea în partidă simplă, care tb sa abroge Ordinul 1040/2004. A fost publicat respectivul Ordin ca nu am mai gasit informatii referitoare la acest aspect? Au fost aduse alte modificari contabilitatii in partida simpla in 2013?
Multumesc,