avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate titiana32

Activitate titiana32

Va rog imi raspunde si mie cineva la acest mesaj????
in anul 2005 am cumparat prin factura fiscala un bun imobil fara autentificare la notar de la o soc.comerciala.aceasta a fost radiata de la R.C in anul 2014.Acest bun imobil l-am vandut prin act sub semnatura privata societatii mele si nu am facut acte notariale.acum as vrea sa intabulez imobilul pe numele societatii mele si la notar mi se spune ca nu are cine sa-mi vanda intrucat societatea radiata pe care este bunul in prezent la CF nu mai are nici o calitate .Va rog sa-mi spuneti ce mai pot sa fac pentru ca societatea sa devina legal proprietara in CF.Va multumesc Va mai rog daca aveti spete identice sa -mi dati si mie un model.
Răspuns la discuția Aplicare noul cod penal
titiana32 a scris:

am condamnare de doi ani definitiva ,pentru evaziune fiscala prev.de art.9 lit.b L.241/2005 si la 18.09.2013 am inceput executarea pedepsei.Intrebarea este: Din 1 februarie 2014 daca si in ce fel beneficiez de prevederile noului cod penal ,exista o reducere a limitelor de pedeapsa la acest articol sau alte prevederi care imi dau dreptul la eliberare pe noul cod??Va multumesc pentru timpul acordat si sa aveti o seara placuta .


buna seara,am o rugaminte adresata celor care sunt in domeniul penal si anume:
Va rog sa analizati urmatoarea speta si sa ma ajutati cu orice sfat si parere asupra acesteia.
Exista o condamnare definitiva cu doi ani pedeapsa cu executare pe art.9,lit.b din L.241/2005 privind evaziunea fiscala cu un prejudiciu de 150.216 lei-adica 38.000 eur.Prejudiciul nu a fost acoperit din lipsa totala de venituri la data judecarii procesului.Astazi ,dupa intrarea NCPP in vigoare s-a inaintat o cerere de modificare a executarii pedepsei in zile amenda avand in vedere faptul ca legea evaziunii actualizata din 2013, prevede ca daca prejudiciul nu este mai mare de 50.000 de euro si va fi achitat pe parcursul cercetarii judecatoresti ,pedeapsa este amenda insa aceasta prevedere era in vigoare si la data judecarii cauzei care a fost solutionata la 16.09.2013.Nu s-a tinut cont de aceasta pentru ca nu s-a putut acoperi prejudiciul in lipsa veniturilor dar nici nu s-a recunoscut fapta.
Prin urmare la acest moment prin analizarea noii cereri , tinind cont de faptul ca este vorba de prima abatere,nu este cazier,s-a executat cinci luni din pedeapsa iar detinutul doreste achitarea prejudiciului, dupa eliberare, si a pedepsei ramase prin zile amenda mizand pe faptul ca noul cod penal permite acest lucru ca noutate in stabilirea modalitatii de pedepsire a infractorului,instanta va putea admite cererea formulata? Are temei de drept si care ar putea fi acesta?Nu cumva din start cererea este inadmisibila ?
Am inaintat o astfel de cerere la instanta ,la cererea celui in cauza ,insa o consider o cerere sociala pentru ca am apreciat ca STATUL ar avea de castigat prin faptul ca detinutul odata eliberat ,avand un statut social destul de bun,va realiza venituri si va plati prejudiciul de teama de anu se mai intoarce in pentenciar si apoi suma stabilta in amenda pentru zilele ramase neexecutate va fi un venit la bugetul statului si nu in ultimul rand statul nu va mai cheltui cu detinutul inca 9 luni cat mai are de executat di pedeapsa.
As aprecia daca cei care veniti cu pareri sau cu idei le veti argumenta in drept.
Va multumesc si va doresc multa sanatate si spor in toate.
am condamnare de doi ani definitiva ,pentru evaziune fiscala prev.de art.9 lit.b L.241/2005 si la 18.09.2013 am inceput executarea pedepsei.
Intrebarea este: Din 1 februarie 2014 daca si in ce fel beneficiez de prevederile noului cod penal ,exista o reducere a limitelor de pedeapsa la acest articol sau alte prevederi care imi dau dreptul la eliberare pe noul cod??
dar despre legea amnistiei si gratierii ce spuneti se va vota ceva in aceasta privinta??
Va multumesc pentru timpul acordat si sa aveti o seara placuta .

am condamnare de doi ani definitiva ,pentru evaziune fiscala prev.de art.9 lit.b L.241/2005 si la 18.09.2013 am inceput executarea pedepsei.Intrebarea este: Din 1 februarie 2014 daca si in ce fel beneficiez de prevederile noului cod penal ,exista o reducere a limitelor de pedeapsa la acest articol sau alte prevederi care imi dau dreptul la eliberare pe noul cod??Va multumesc pentru timpul acordat si sa aveti o seara placuta .
buna seara, puteti sa-mi spuneti va rog cand anume se intrerupe prescriptia raspunderii penale intr-un caz de evaziune fiscala prev.de art.11 lit.b din legea 87/1994 daca fapta a fost savarsita in anul 2004 iar termenul de prescriptie este de 8 ani ,implinindu-se in anul 2012 in opinia mea .Cercetarea penala a inceput din anul 2008 si s-a trimis dosarul in judecata in martie 2012.Ce spuneti este sau nu intrerupta prescriptia raspunderii penale si ce acte procedurale au intrerupt-o?Instantele de fond,apel si recurs nu au fost sesizate nici de inculpat prin aparator si nici din oficiu.Este caz de contestatie in anulare a deciziei din recurs? V-as multumi din suflet pentru fiecare parere despre acest caz.

sotul meu a fost condamnat definitiv pe art.9 lit.b din L 241/2005 pentru savarsirea infractiunii de evaziune fiscala constand in aceea ca in anul 2004 luna martie respectiv iulie 2004 nu a inregistrat in contabilitate doua facturi fiscale si nu a declarat impozitul pe profit si tva aferent acestor facturi la fisc.Intrebarea mea este daca obligatia platii impozitului si a tva s-a prescris in anul 2010 ,tinind cont de analiza art.13 din legea evaziunii fiscale si de prev art.16 respectiv 34 din codul fiscal atunci a intervenit prescriptia prevazuta de art.122 si art.124 lit.d ,cod penal, in anul 2013 luna februarie ??Era obligata instanta de apel si cea din recurs sa invoce din oficiu aceasta prescriptie daca apararea nu a invocat-o??
Este posibil ca raspunderea penala sa fie prescrisa in 7 ani si sase luni de la ultimul act material cu raportare la prescrierea obligatiei de plata a celor doua impozite???
Va rog sa imi raspundeti cat puteti de repede.Vreau sa fac contestatie la executare si cerere de suspendare a executarii pedepsei pe motivul ca a intervenit prescriptia penala daca este eroare judiciara sau ce mai pot sa fac?
Va multumesc din suflet!!!
dar persoana juridica detine bunurile in baza unui contract de leasing care nu a fost reziliat si nu face obiectul executarii silite ,atunci ???
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati intr-o speta legata de un contract de leasing.In anul 2006 societatea de leasing a incheiat doua contracte de leasing pentru aceleasi bunuri-autotractor +semiremorca- cu doi utilizatori diferiti,unul persoana fizica si celalalt persoana juridica.Persoana fizica a ajuns in faza de executare silita ,respectiv de restituire a celor doua bunuri INSA BUNURILE SUNT IN POSESIA persoanei juridice la sediul acesteia.Intrebarea este:Poate executorul sa ridice bunurile de la persoana juridica in conditiile in care persoana fizica este executata silit si somata sa le predea.Contractele de leasing sunt incheiate in perioade diferite si au numar de inregistrare diferit.In dosarul de executare silita s-a incuviintat ridicarea bunurilor de la persoana fizica debitoare retinindu-se ca contractul incheiat cu acesta reprezinta titlu executoriu.As aprecia daca mi-ati raspunde urgent .Va multumesc.Apropo ,eu sunt persoana juridica in cauza.