avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Activitate claudiustan

Activitate claudiustan

Buna ziua
si scuze dar epopeea continua

Unul dintre locatari a facut o sesizare la ISC Ialomita si la PRIMARIA Urziceni

De la ISC a primit raspuns ca a fost construit ilegal si au fost amendati cei care au construit ilegal cel de la ultimul etaj si constructorul.Printre altele ISC a dispus reobtinerea autorizatie de construire si remedierea lucrarilor

Primaria nu a raspuns la sesizare pe motiv ca raspunsul este acelasi cu ISC
si a ajutat si a doua oara pe locatarul de la etajul 4 sa obtina autorizatie de construire si receptia finala cu Primaria si procesul verbal cu ISC si expertiza.

:))))

Si procesul continua maine fiind a doua infatisare

Angajatul Primariei de la Urbanism a ajutat pe cel de la etajul 4 mai mult decit era normal acum nu stim daca
in euro sau lei sau legume.....etc..



Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pt problema cu teava de canalizare verticala a blocului de la bucatarie.

In interiorul saftului de tevi verticale ale blocului am constatat curgeri siroite de apa.
Deocamdata, apa nu inunda apartementul insa ma ingrijoreaza posibilitatea agravarii problemei.

Mentionez ca locuiesc la etajul 1 din 4.
Am contactat Administratorul care a venit la fata locului cu un instalator.

Am avut probleme similare anul trecut cand problema s-a rezolvat de catre vecinul de la etajul 3,
care evacueaza in teava de canalizare de la bucatarie.

Instalatorul a fost la vecinul de la etajul 3, a verificat si a constatat ca totul e in regula.
Vecinul de la etajul 2 nu permite accesul in apartment Administratiei si instalatorului Administratiei.

Am facut o sesizare scrisa catre Administratie.

Administratia chiar a propus inlocuirea toturor tevilor de pe coloana, insa vecinul de la 2 nu este de acord.


Care este cea mai buna de cale de urmat in aceasta situatie pt a ma asigura ca in cazul unei inundatii suntem acoperiti?
Care ar fi procedura corecta prin care as putea repara teava verticala in dreptul apartamentului meu?
Orice alte sfaturi sunt binevenite.

Multumesc.
Buna ziua
Detin o garsoniera intr-un bloc unde pe scara sunt 11 garsoniere si 44 de apartamente de 2 camere
Am 2 probleme:
1. Mi se cere sa platesc fondul de reparatii la egalitate cu ap. de 2 camere ceea ce nu este normal dar administratora a specificat ca asa s a luat hotararea in sedinta
2.Avem restantieri in bloc si deci a fost anagajat un avocat si din nou cotizez la onorariu avocatului la acelasi nivel cu cei care detin ap. cu 2 camere.

Daca ma puteti ajuta pentru a inderpta aceste erori
Multumesc

Buna ziua,

Proprietarul de la ultimul etaj (4) al blocului a initiat construirea unei mansarde pe motiv ca ii ploua in casa.

Asociatia de proprietari nu a fost implicata activ, banuiesc ca a fost informata insa.

Fara acordul meu verbal sau scris ( si nici a majoritatii vecinilor) vecinul de la etajul 4 au inceput actiunea
si a construit ACOPERIS in stil mansarda, care a costat 200MIL LEI VECHI.

Fara un dialog sau un aviz vecinul de la etajul 4 a dat in judecata TOTI ceilalti vecini de pe scara si a impartit cheltuiala (200mil / 18 vecini = approx 11 MIL).

Sunt de acord ca repararea acoperisului blocului trebuie impartita intre vecini, INSA banuiesc ca existau si variante mai ieftine si o comunicare mai buna cu ceilalti vecini si asociatia de proprietari.

INTREBARI:
===========
1) care este cea mai buna abordare de a combate aceasta actiune?
2) exista suport legislativ ca sa sustina abordarea vecinilor de la ultimul etaj?
3) nu ar fi trebuit sa fie implicata asociatia si sa fie responsabila de acest demers?
4) care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac? avocat si intampinare?
5) aveti alt sfat?

Mentionez ca reclamantii au pregatit TOATE actele, facturile, autorizatiile si le-au inaintat instantei.
Si ca acest bloc, situat in provincie are locatari cu venituri F MODESTE.

Multumesc!!!!
Buna ziua
As dori sa stiu cum pot incasa dividente de la Petrom
Multumesc
Răspuns la discuția Presedinte asociatie de locatari
Buna ziua
Care este norma in vigoare care specifica clar ca o persoana care este propietar si membru al asociatiei poate fi presedinte si la ce paragraf?
Multumesc
Buna seara
In blocul unde locuiesc asociatia de locatari in cadrul sedintelor a ales un domn presedinte care locuieste in bloc dar care nu este propietarul apartamentului in care locuieste.Propietarul apartamentului in care locuieste este sotia dansului.
Acum sunt persoane care contesta si care spun ca nefiind propietar de apartament
nu poate fi presedinte
Intrebarea mea este in ce conditii acest presedinte ales are si dreptul legal de a reprezenta asociatia de locatari ca presedinte
Multumesc
Răspuns la discuția Mostenire Bulgaria
Va multumesc pentru raspuns, cu siguranta pe cale amiabila nu ne vom intelege. Ramane sa ne judecam. Noi nu stim ce suma a fost luata si nu avem informatiile dosarului respectiv. Ca sa deschidem un dosoar in instanta nu ne sunt necesare documente prin care se atesta ce suma a fost luata? Cum pot afla aceasta informatie?
Multumesc.
Am o nelamurire cu privire la drepturile deportatilor din Cadrilater. Situatia este in felul urmator: dosarul s-a finalizat si banii s-au luat. Doar ca acesti bani, au fost luati doar de unul dintre mostenitori. Au fost doi frati: frate si sora (fiecare dintre cei doi frati au cate doi copii), fratele a decedat. Sora a luat toata suma de bani, chiar daca fratele la momentul respectiv era decedat, nu a luat in considerare ca fratele avea doi copii, care sunt mostenitori de drept.
Ce este de facut in aceasta situatie? Care sunt pasii de urmat?
Multumesc.

Buna ziua


Am infiintat o societate in 2011 cu principalul cod caen 7112-activitati de inginerie si consultanta tehnica legata de aceasta



In anul 2012 am inceput activitatea adica am incheiat doua contracte si am platit impozit pe profit de 16%.In 2013 la inceput contabilii mei la acea vreme au zis ca Anaf-ul ma trece obligatoriu la microintreprindere ca nu am cifra de afaceri mai mare de 65000 de eur.



Acum ceva vreme un coleg imi zice ca nu e normal ca eu sa fiu microintreprindere ca fac "consultanta"



Am tot citit pe forumuri si aceasta consultanta inteleg ramane la latitudinea celor ca re fac controale din cadrul ANAF



In contractul meu apare la obiectul contractului : "activitate de prestari servicii de asistenta tehnica ,supervizare si urmarire de lucrari de mentenanta pe parte de instalatii" intr-o anumita cladire



Acuma nu stiu cum sa procedez



Noul meu contabil zice ca daca ma duc la ANAF ma amendeaza dar eu nu sunt convins ca eu ma incadrez la categoria de firme de consultanta deoarece acest cuvint consultanta nu apare in contract