avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Irmuresan

Activitate Irmuresan

Si care a baza de calcul daca lucreaza de mai putin de o luna la noul angajator?
Răspuns la discuția Chiriasi galagiosi
Si ANAF ce o sa face daca chiria e cu contract legal?
Răspuns la discuția Plata la vanzare cumparare
Da. Am dat avans 5000 Euro. Si diferenta trebuie data la perfectarea actelor si depaseste 50 mii lei. Problema e ca proprietara ne cere banii cash. Si nu vrem sa avem probleme. Nu stim cum sa procedam.
Buna ziua.
Imi spune cineva daca e legal, mai nou, cand cumperi un imobil, sa achiti diferenta de bani in fata notarului sau se poate doar prin virament bancar?
Multumesc.
Multumesc. Se poate face ceva sa devina construibil?
Daca un teren e Intravilan dar pe CF scrie Intravilan "Pasune" se poate construi?
Răspuns la discuția Adeverinte medicale
Prin Contractul Colectiv de Munca, in urma negocierilor cu Sindicatul, am stabilit ca nu vom mai accepta decat adeverintele eliberate de Serviciul de Urgenta, iar restul nu. E perfect legal asa.

Buna ziua

am o dilema

am o angajata care mi-a adus 2 concedii medicale pe luna iunie:

1. din 01.06.12 - 26.06.12 - cu cod indemnizatie 05 si cod diagnostic 015 - cm initial
2. din 27.06.12 - 30.06.12 - cu cod indemnizatie 12 si cod diagnostic 015 - cm in continuare

E ok ? Mie programul nu mi-l ia in continuare din cauza codului de indemnizatie diferit?

Ce parere aveti?

Multumesc.
Buna ziua

am o situatie mai deosebita.
Am primit un concediu medical pe luna aprilie din 17 pana in 30.
Problema mea e ca in data de 27 aprilie i-a expirat de drept contractul angajatei.
Ce fac cu concediul in cauza, respectiv cu zilele de 27 si 30 aprilie, luand in considerare ca medicul nu a vrut sa modifice concediul medical pana in 26?
Multumesc.
M-am lovit de o problema si nu stiu ce sa fac.
Am primit pentru o o angajata 3 concedii medicale.
Doamna e insarcinata si are o sarcina cu risc.
primul concediu :
1-10 - continuare de luna trecuta - boala obisnuita 01
al doilea concediu
11-15 - initial - urgenta 06
al treilea concediu
16-31 - continuare la cel cu 06 - boala obisnuita 01
- problema e ca toate cele trei concedii eliberate de spital au acelasi cod de diagnostic : 745 - probleme cu sarcina
E corect eliberat concediul de mijloc - initial cu 06?