avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate petrica_pascal

Activitate petrica_pascal

Discuție tichete de masa
In urma modificarii si aplicarii prevederilor Noului Cod Fiscal incepand cu 01.01.2018 , in cadrul unei firme tichetele de masa de acorda diferentiat salariatilor acesteia , astfel : celor cu contracte de munca pe perioada nedeterminata , cate 1 tichet la doua ( 2 ) zile lucratoare ; celor cu contracte de munca pe perioada determinata , cate 1 tichet la patru( 4 ) zile lucratoare . Cat de " legala " este aceasta masura administrativa ? Aplicarea acesteia , in mod diferentiat , nu intra sub incidenta legii discriminarii ?
Pentru a inscrie o masina in programul PSIPAN 2017-2019 ( RABLA ) este obligatoriu ca aceasta sa fie "activa" fiscal ??? ( adica inscrisa la serviciul taxe si impozite , cu impozitul achitat la zi ? )
Ce se intampla daca aceasta masina a fost radiata fiscal acum 2 ani ?
In anul 2015,luna februarie,am radiat fiscal de la serviciul local Taxe si Impozite un autoturism ramas mostenire de la tatal meu ( in urma dezbaterii succesiunii ). Acest autoturism a fost / este scos de pe domeniul public iar , la data respectiva , am obtinut certficatul de radiere fiscala aferent . Astazi , dorind sa ma inscriu in Programul Rabla cu respectiva " rabla " , m-am adresat aceluiasi serviciu de taxe si impozite pentru a obtine stampila necesara pe certificatul de radiere din circulatie de la Politia Rutiera . Nu mica mi-a fost surpriza cand cei de la Taxe si Impozite mi-au spus ca , in conformitate cu prev Legii 227/2015 actualizate [ Noul Cod Fiscal ], ca sa-mi poata radia fiscal masina este OBLIGATORIUca sa-mi redebiteze ( practic , sa o reintroduca in circuitul fiscal ) masina in evidentele fiscale si sa achit impozitul pentru perioada 2015 - 2017 , inclusiv . Intrebarea mea este : cat de legala este aceasta impunere din partea respectivului serviciu , atata vreme cat eu le cer - practic - sa recertifice o situatie deja existenta faptic si asupra careia dumnealor si-au dat girul legal acum 3 ani si care , de atunci , nu a suferit nici o modificare faptica ??? ( Mai fac precizarea ca art 468 alin(1)/NCF - precum si urmatoarele -
invocat de "finantisti" in sustinerea actiunii lor face vorbire de " autovehiculele care TREBUIESC inmatriculate in circulatie " si nu de cele care se doresc a fi radiate din evidenta Politiei !
Astept orice sfat juridic , parere , opinie legala sau informatie competenta si multumesc anticipat pentru ele !
In cadrul dezbaterii unei succesiuni a fost " prins " un act oficial ( un titlu de proprietate al unui teren ) care , ulterior , s-a constatat a fi emis de autoritatea emitenta cu incalcarea legii . Respectivul titlu de proprietate trebuie , in acest moment , a fi anulat pe motivul lipsei de valabilitate juridice a acestuia . In ce fel se va modifica modifica valabilitatea certificatului de legatar existent deja , dupa anularea titlului de proprietate eronat emis , care sunt procedurile ce trebuiesc urmate si cine este persoana indreptatita legal sa efectueze aceste modificari pentru corectarea respectivelor erori cauzate de un document oficial emis de o entitate a statului ? Multumesc anticipat pentru orice sfat si indrumare .
Un somer aflat in plata , in momentul prezentarii la ALOFM pentru vizarea lunara a carnetului de somaj , este OBLIGAT sa prezinte si cartea de identitate ? Daca da , care este temeiul legal ?
Care este termenul legal , socotit de la data adresarii cerererii , in care o comisie locala de aplicare a legii fondului funciar este obligata sa se intruneasca si sa rezolve cererea de anulare a unui titlu de proprietate ilegal / eronat emis ? Si care este temeiul legal , va rog !
In anul 2003 tatalui meu i s-a eliberat , in conditii legal valabile la acea data , un titlu de proprietate , dupa decesul tatalui sau ( bunicul meu ) si in urma dezbaterii mostenirii . Acum trei ani de zile a decedat si tatal meu iar mostenirea a fost dezbatuta legal . Anul acesta , eu , in calitate de mostenitor al tatalui meu am dorit sa efectuez cadastrul si intabularea unui teren ramas mostenire de la tatal meu insa nu reusesc sa " trec " de cei de la OCPI - de unde am primit nota de respingere - deoarece , conform bazei lor de date , pentru aceeasi suprafata de teren exista emise doua titluri de proprietate valabile eliberate de aceeasi entitate juridica : al bunicului meu ( cel eliberat in 1997 ) si al tatalui meu ( cel eliberat in 2003 ) !!! Avand in vedere ca toate documentele juridice emise intre cele doua titluri sunt juridic valabile ( dezbatere succesiune , expertiza topo , testament ) , la fel ca si dezbaterea succesorala efectuata dupa decesul tatalui meu in care este prins si titlul eliberat in 2003 , care este procedura juridica prin care pot efectua cadastrul si intabularea terenului extravilan ramas de la tatal meu ? Este necesara anularea vreunuia din cele doua titluri de proprietate ? Daca da , care dintre ele si in ce temei legal ? Cine trebuie sa ceara anularea vreunuia dintre titluri avand in vedere ca , conform spuselor celor de la OCPI , titlul de proprietate din 2003 emis tatalui meu nu ar fi trebuit eliberat de entitatea juridica respectiva ? Ce se intampla cu dezbaterea succesiunii efectuata dupa moartea tatalui meu care este inregistrata la notar si in care este prins titlul acestuia din 2003 ? Fac precizarea ca , in cele 2 titluri de proprietate - fiind vorba , practic , de o transmitere succesiva a proprietatii dpdv legal ca urmare a mostenirii dintre tata si fiu - nu exista diferente de suprafete , vecinatati , pozitionari etc ! Multumesc anticipat pentru orice informatie si indrumare !
Răspuns la discuția Eroare materiala pretitlu
temeiul legal este ... ???
Care este , din punct de vedere legal , entitatea juridica care poate corecta erorile dintr-un Proces-verbal initial de punere in posesie ( pretitlu ) in urma caruia a fost emis un titlu de proprietate cu erori materiale de inscriere ?
Răspuns la discuția Titlu de proprietate

O sa reformulez intrebarea intr-un mod mai simplu : care este , din punct de vedere legal , entitatea juridica care poate corecta erorile dintr-un Proces-verbal initial de punere in posesie ( pretitlu ) in urma caruia a fost emis un titlu de proprietate cu erori materiale de inscriere ?