avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate marina_karina1957

Activitate marina_karina1957

am achizionat o locinta in timp casatoriei, intre timp am divortat dar nu am facut partajul din casatorie a rezultat un copil. intre timp fostul sot a decedat. intrebare la masa succesorala merge doar copilul pe 1/2 dinu imobil? eu pot vinde 1/2 din locuinta s au trebuie sa stept pina ce fica face succesiunea si dupa aceia pot vinde?Multumesc anticipat!
Multumesc!
daca deschid succesiunea doar pentru un imobi si o las deschisa si pentru celelante bunuri . se poate deschide succesiunea.. Sunt singura mostenitoare Tatal meu a decedat cind eu aveam 12 ani.Mentionez ca tatal avea si o masina si nu s a platit impozitul pentru masina
schmbarea destinatiei a wc si bai ce sunt parti comune stipulate in contractul de cumparare. Multi dintre prorietari nu mai locuiesc . Locuiesc un fel de chiriasi (nu cunoastem daca au avut consmtamintul proprietarilor de drept) Cum se procedeaza legal schimbarea destinatiei a wc si bai in camere de locuit?
Sunt pensionara ,daca voi aduce adeverinta ca am lucrat in gr a 2 de munca 5ani si 10 luni beneficiez de o marire a pensiei
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Discuție succesiune
succesiune; sotul a cumparat o garsoniera la data cumparari eram castoriti intre timp am divortat nu am facut partaj dupa 5ani fostul sot decedeaza din casatorie a rezultat un copil intrebare ;la masa succesorala participa numai fica ,sau amindoua
Discuție asigurat
pot sa l iau coasigurat pe fiul meu eu fiind pensionara
Răspuns la discuția Pensionare limita varsta
nascuta in 1957 09-14 in prezent pensionata pe caz de boala gr2 .Intrebare;am vechime de 32 de ani din care 4ani si 11 luni in gr2 de munca. si cind voi iesi la pensie la limita de virsta si daca beneficiez de lege specia pentru cei 4 ani si 11luni lucrati in grupa a2 de munca?Multumusc anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
TIN SA RECTIFIC ANUL DE DECS AL TATALUI MEU 2002.CE MA SFATUITI SA FAC. ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC ANTICIUPAT!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE
Buna ziua!
vreau sa relatez mai detailat .am cerut de la primaria din localitate o copie din registrul agricol in care sa reiasa ce au detinut bunici l-am obtinut.dar nu apar in registru o casa si teren livada si gradina . bucataria de vara ,magazile.si 2 finare si padure de 3.5 ha si un teren agricol si intravilan de 4.5haCasa in anul 1981 a fost data (vinduta la muzeu) pina a fi data casa la muzeu a mai fost construita o casa. nici aceasta nu apare.. Dupa anul 1990 trenul de 4.5 ha un alt teren de cel mentionat mai sus a fost transformat in teren intravilan si s-a construit o vila.gradina si livada . varul meu face succesiunea dupa tatal sau(fratele tatalui meu) si motiveaza ca inaite sa moara bunicul nostru anul de deces 1957 iar fi trecut pe fratele tatalui nostru .Am cerut si o copie dupa cerere depusa de tatal meu in ani 1991-1997-200-2005 nu am primit. in schimb am primit titlu de propriettate pe terenuri agricole care stiam de ele pe o suprafata 9898 ha IN CARE PE TITLU APARE TATAL MEU SI FRATELE ACESTUIA SI INCA UN FRATE CARE A PLECAT IN ANUL 1974 (fugit) SI NU S-A MAI INTORS NICI PREZENT NU CUNOASTEM CE S-A 9INTIMPLAT CU EL M ENTIONEZA CA VARUL MEU L-A SCOS DIN TITLU DE PROPRIETAR toate cele ralatate mai sus i-au revenit varului nostru I-AM CERUT ACTELE CE AU STAT LA BAZA SUCCESIUNI FACUTA DE EL AM FOST REFUZATA SI MI S-A SPUS SA-MI CAUT DREPTATEA IN INSTANTA