avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate grigorenicolae

Activitate grigorenicolae

O primarie doreste sa amenajeze un spatiu pentru persoane aflate in situatii de risc.Mentionez ca extista cladiri aferente domeniului public unde se poate amenaja acest spatiu. Va rog sa mi spuneti care sunt pasii pentru infiinatea spatiului
Va rog sa mi spuneti care sunt inregistrarile contabile aferente unui concediu medical suportat si de unitate si de FNUASS. Este vorba de o institutie publica. Va multumesc,
va rog sa mi spuneti care este contarea corecta pentru acordarea de bonificatii la plata impoziteor si taxelor locale. Cand constitui venitul am 464la 734-- 2000 lei,cand incasez 5311 la 464 1800 lei ,iar bonificatia 200 lei?
Poate o primarie sa aloce fonduri din bugetul local unui ONG? In ce conditii?
intr-o institutie publica cine se ocupa de intocmirea contractului de achizitii publice ,compartimentul de achizitii publice sau de investitii?
Sunt o primarie de comuna,am in derulare un contract de lucrari pentru care am credite bugetare rezervate dar nu am toti banii pentru a achita factura.Spre exemplu furnizorul imi emite factuta de 1 mil . lei ,cu anexa in care specifica 3 termene de plata pe parcursul unui an. Pentru a nu deveni arierat dupa 90 de zile cum procedez cu inregistrarea facturii
Sunt contabil intr-o primarie,va rog ma puteti ajuta cu registru inventar gata completat, sa ma pot ghida .Multumesc
am inteles ca incepand cu 01 februarie 2017 vor creste salariile bugetarilor cu 20%. Majorarea se aplica de la 01 februarie 2017 sau in martie cand se platesc dreturile salariale aferente lunii februarie. Va multumesc
da in baza HG 1470/2002
Pentru reparatia curenta a unei strazi sau reparatii curente de igienizare sediu primarie pe linga situatia de lucrari si factura mai trebuie cerut si avizul de expeditie sau factura de unde furnizorul si-a procurat materialele necesare lucrarii.
Va multumesc