avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate zanionel

Activitate zanionel

am un PFA -comert , cum as putea sa-l transform in intreprindere individuala, ce documente sa intocmesc cat m-ar costa,as dori sa faca parte si sotul si fiica mea.
Am absovit facultatea acum 2 ani am obtinut si licenta dar nu am gasit loc de munca,acum sunt gravida in luna a 3-a ,ce as putea face atunci cand am sa nasc sa pot beneficia si eu de concediu prenatal,de acea suma lunara,pot plati o suma lunar si daca da unde si cat ca sa pot beneficia si eu de acele sume acordate mamelor?
amunPFA ,in sistem real,am inregistrat pierdere si as dori ca in anul 2016 dupa noul cod fiscal sa contribui la pensie sa mi se considere vechime totala in munca,cat am sa platesc acum trimestrial,pana acum am platit 666 ron/ trimestru.
Discuție pensie
nascut in 1953 luna aprilie,activitate in campul muncii 11 ani si 9 luni.Am fost condamnat si am executat pedeapsa de 7 ani,unde am si lucrat intr-o fabrica,doresc sa stiu daca pot lua de la penitenciar ceva pt.a-mi folosi ca vechime?stagiul minim pt.esire la pensie este de 15 ani,as putea plati la Dir.munci,respectiv Casa de pensii ca sa indeplinesc condita adica stagiu de 15 ani si cat se plateste pt.un an,daca suma nu ar fi prea mare as putea sa o platesc toata odata si pot esi anticipat?
in apartamentul parintilor am deschis un pfa obiect de activitate ,, alte forme de invatamant resp.meditatii,tot in acest imobil au si parintii mei sediul unui SRL dar au punct de lucru la tara un chiosc si mai merg si prin targuri,piete, am inteles si am auzit ca prin noul cod fiscal incepand cu 1.01.2016 se va plati un impozit pe cladire de 10-16 ori mai mare? este adevarat sau care este metoda sau cum se procedeaza?
am un pfa comert cu amanuntul,de curand am cumparat si am montat un aparat dozator de bere,am aflat ca trebuie sa fac niste demersuri la fisc ca trebuie sa platesc in plus,va rog un sfat ce sa fac si cum sa procedez nu l-am pus in fuctiune.
am luat in arenda de la persoane din comuna pamant pe care l-am cultivat cu griu si fl.soarelui aprox.7 ha ,eu sant pers.fizica neautorizata am tractor ,plug si semanatoare,am incheiat contrat cu aceste persoane la care le dau 50% din productie restul imi ramane mie, eu depun la fisc vreo declaratie,anul trecut le-a depus primaria
Discuție MOSTENIRE
suntem 4 frati,ne judecam pt.pamantul ramas de la parinti,un frate are diabet,este in carut,bolnav psihic si nu se prezinta la proces,cum trebuie sa procedamca el nu se poate deplasa,noi avem avocat angajat el nu si defiecare data trimite cate ceva de la spital,ce sa facem?
Discuție Pfa suspendare
Am un pfa cod 4782,comert targuri si piete,infiintat in oct.2014. Incepand cu 1 ian.2015 am depus si declaratia 6oo crezand ca o sa mearga bine vanzarea,dar nu s-a intamplat asa,am ajuns de nu pot nici benzina sa cumpar pt.masina sa ma duc in piata. Doresc sa o suspend si cum procedez atat cu decl.600 cat si cu firma, mentionez ca nu am bani sa platesc trim.I.CE SA FAC/?
Discuție vanzare auto
am omasina pe numele mamei mele,mama este plecata din tara as vrea sa o vand si sa-mi cumpar alta,am buletinul mamei,cum pot proceda