avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate nucu$

Activitate nucu$

Răspuns la discuția Problema asigurare CASCO
Probabil primul exemplar l-ati distrus ca sa nu se poata invoca gresala cu intentie!
Răspuns la discuția Accident Tractor - 05.iulie.2011
Depinde ce inseamna "in parte", adica ce a ramas neanulat in P.V.
Plangerea la CSA va avea un raspuns in termen de 30 zile de forma: "am solicitat asiguratorului amanunte privind dosarul si am primit raspunsul......."
In baza dovezilor medicale (fisa medic familie, doc. medicale privind istoricul si cauza decesului, dovada platii ratei pretinse,etc.) formulati o notificare si interventie la conciliere, sedinta in care se va intocmi p.v. in baza caruia puteti actiona pentru pretentii, in instanta asiguratorul.
Este evident ca este o operatiune complexa si nu puteti obtine aici toate indicatiile de urmat.
Aveti 2 posibilitati:
1. Fie conform normelor,
Art. 46. - Despăgubirile se stabilesc prin hotărâre judecătorească, în cazul în care:
3. nu se pot trage concluzii cu privire la persoana răspunzătoare de producerea prejudiciului, la cauzele şi împrejurările producerii accidentului, precum şi la cuantumul prejudiciilor produse. (pv verbal este contestat deci la acest moment nu se poate dovedi vinovatia)
- mai precis o chemare in judecata a vinovatului pe baza altor probe de vinovatie;

2.Fie procedati cum v-a sfatuit @ynocentta si asteptati sa va primiti drepturile dupa ce se va dovedi valabilitatea pv prin care se stabileste defenitiv vinovatia.Asiguratorul nu poate proceda la despagubire daca lipseste dovada certa a vinovatiei (este drept ca uneori profita de aceasta posibilitate, invocand-o si cand n-ar trebui! )
Alegeti care ar putea fi varianta cea mai scurta...:-/
Ati mai putea si sa riscati solicitand asiguratorului, plata daunelor sub angajamentul de returnate a sumelor daca in urma procesului, vinovatia definitiva va fi modificata (partial sau integral)
Cea mai sigura cale ar fi fost apelarea la polita CASCO dar sunt convins ca nu o aveti, pentru ca ati fi pomenit de ea!
CristinaPaisa a scris:

Sa promovati o actiune in instanta, iar instanta, in functie de probele administrate, va obliga societatea de asigurari sa va despagubeasca.

Ati omis faptul ca poate exista si un refuz rezonabil (excluderea ) si totul se va finaliza cu niste onorarii platite inutil.(Inutilitate pentru petent nu pentru onorabil)

doryna3012 a scris:


care sunt bolile care nu sunt prevazute in acest tip de polita?
daca asiguratorul nu iti acorda despagubirea ce ar trebui sa faci in cazul aceste polite de asigurare?

Daca aveti polita, aveti si conditiile atasate si puteti afla citind capitolul "riscuri acoperite si excluderi"
Daca doriti sa va asigurati, contactati asiguratorul care va va informa inainte de a semna polita.
Posibil sa existe diferente intre asiguratori.De regula, in mod sigur sut excluse bolile cronice si cele preexistente asigurarii.
amdauna a scris:

hudro a scris:

Acum cred ca va e clar ca fara PV Politie nu rezolvati problema. Dar daca cei de la \" am dauna\" au experienta si castiga procesul in instanta adresati-va lor sa va preia cazul.


Stimate domn, dvs cred ca cititi pe sarite si extrageti din context doar ce va convine .
Cred ca am fost destul de clar ca este nevoie de PV la dosar! Ce am sustinut eu si dvs m-ati contrazis aiurea este fapul ca DOSARUL DE DAUNE POATE FI DESCHIS DE ASIGURATOR SI FARA PV . Nu am spus ca poate fi si lichidat .


Avertisment
interventie moderator:
Va rog limitati-va la subiectul in discutie fara a introduce in postare atacuri la persoana, oricat de indreptatit va considerati.
Daca aveti nemultuiri, apelati la administrator sau rezolvati neintelegerile pe mp.
Valabil pentru ambele citate.
Răspuns la discuția Cooperare cu Firma de Asigurare.
Procedati corect (avocatii stiu asta).Numai intelegerea cu victima/pagubitul poate produce un refuz din partea asiguratorului prvind acoperirea pagubelor.
Răspuns la discuția Cooperare cu Firma de Asigurare.
Din contra.Daca observati, platile daunelor sunt in solidar (alaturi de) si vor fi acoperite de catre asigurator(inclusiv daunele morale).Si acesta este interesat sa diminueze sumele pretinse/aprobate . Mai precis, cred chiar ca asiguratorul va va contacta pentru colaborare.
Singura suma care va trebui sa o platiti este cea referitoare la cheltuieli de judecata(1500 lei)
Obligă inculpatul la plata sumei de 1.500 lei cheltuieli judiciare către stat.
Răspuns la discuția Dauna neplatita de asigurator!
AndreeaIvan a scris:


Degeaba platesc asigurare...

Daca nu plateati asigurarea, toate raspunsurile ar fi fost ca trebuie sa platiti dv.dauna si nu asiguratorul RCA!