avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate oanamya

Activitate oanamya

Reprezint un ONG care doreste sa organizeze un festival. Am facut cerere catre Primaria unde se va desfasura festivalul in care solicit sa aprobe in Consiliul Local organizarea si implementarea acestuia. In afara de Hotararea de Consiliu, este nevoie si de un contract separat de parteneriat semnat cu Primaria? De ce alte acte am nevoie?
Vreau sa vand apartamentul. Cumparatorul nu este in tara si nu poate face doua drumuri - unul pentru avans / precontract si altul pentru contractul final. Exista vreo modalitate prin care poate achita avansul fara sa fie nevoie sa vina in tara?
Vreau sa vand apartamentul. In contractul de vanzare-cumparare semnat cu dezvoltatorul sunt stipulate servicii de mentenanta si canalizare apa, pentru care se achita taxa lunara de 145 lei. Pentru ca nu au mai prestat aceste servicii, s-a oprit plata facturilor si i-am dat in judecata.
Acum, pentru dosarul necesar vanzarii apartamentului este necesara dovada platilor utilitatilor la zi. Este suficienta dovada procesului mai sus mentionat? Sau ce altceva ar fi de facut?
Multumesc
multumesc.
este defavorizat, se primeste subventia?
O persoana de 38 ani, care nu a mai lucrat cu CIM de 4 ani, neinregistrat ca somer, asociat intr-un SRL-D, nu a incasat dividende si fara alte venituri;
Intrebarea 1: poate fi considerat persoana defavorizata?
Intrebarea 2: poate fi angajat cu CIM in SRL-D pentru a-i fi subventionat salariul?
Sunt in concediu de maternitate cu CIM suspendat, pana in iulie 2020.
Doresc sa deschid un PFA. Cand am obligatia sa-mi depun demisia la locul de munca?
PFA-ul il inregistrez la registrul comertului; de acolo se trimite automat si la ANAF? Sau trebuie sa merg si acolo sa anunt sa opreasca indemnnizatia de crestere copil?
De pe PFA doresc sa depun dosar pentru stimulent de insertie. Cand am obligatia sa il depun? Imediat dupa demisia de la locul de munca?
Discuție temei de drept
ma puteti ajuta va rog cu temeiul de drept al urmatoarelor infractiuni? (am nevoie de legile exacte care au fost incalcate)
- fals, uz de fals in inscrisuri sub semnatura privata (+ complicitate si instigare)
- grup infractional organizat
- inselaciune
-abuz in serviciu
Daca dl. X este deja asociat intr-un SRLd, poate avea statut de asociat si intr-un ONG?
Dar daca dl X este administrator si asociat in SRLd, poate avea statut de asociat si intr-un ONG?
Răspuns la discuția Bilantul anual obligatoriu SRLD
Ioan Petru Butariu a scris:

Da, daca a mai avut depus vreodata sit financiare anuale.


Este primul final de an, firma a fost infiintata in mai 2017. Inteleg ca nu este obligatoriu? Imi puteti arata va rog frumos o sursa, un cadru legislativ unde m-as putea informa mai detaliat?
Multumesc anticipat
Pentru un SRLD care are zero activitate, zero angajati, este obligatoriu bilantul si inventarul anual?