avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate mrays99

Activitate mrays99

Răspuns la discuția Protejarea mostenirii
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa aveti grija ca notarul sa mentioneze in contractul de vanzare cumparare ca bunul vandut este un bun propriu si nu comun...oricum el ar trebui sa faca un istoric, ca sa reiasa cum a ajuns in proprietatea dvs.
Apoi nu trebuie sa va mai faceti griji...suma obtinuta in urma vanzarii se intelege ca este exclusiv a dvs.....iar in viitor, daca doriti sa achizitionati altceva (ex. bun imobiliar), puteti la fel sa mentionati in contractul de vanzare-cumparare ca banii cu care doriti sa achitati sunt obtinuti din vanzarea unor bunuri proprii, astfel incat sa reiasa mai clar cota detinuta de dvs. din bunul respectiv.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
off topic
Bancile sunt obligate prin lege sa obtina informatii despre provenienta banilor de la clientii sai pentru ca au obligatii de raportare catre anumite entitati publice, (ex. spalarea banilor, terorism...chesti superserioase), iar daca nu fac acest lucru, risca amenzi uriase. Acest lucru exista peste tot in lumea civilizata...ba chiar mai mult, la noi in Romania nu sunt asa de stricti cum sunt in unele tari din vest.
In plus, daca observa comportamente ciudate (ex. clientul lor mascheaza aceste depuneri repetate motivand ca sunt cadouri de nunta, donatii, etc. adica surse netrasabile), cu atat mai mult suspiciunea ii obliga sa faca investigatii mai amanuntite si totodata sa si raporteze catre ONPCSB, pentru a nu fie ele cele care trebuie sa dea socoteala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adica a fost transmisa o adresa/scrisoare/notificare in care paratului i s-a adus la cunostinta prevederile legale....ex. unde se incadreaza fapta contraventionala si cat este amenda. ...cam asta inseamna "prelucrare". Teoretic, aceasta prelucrare se face scris, ca sa existe 0 dovada....nah, pentru evitarea oricarei forme de "abuz in serviciu"....nu stii peste ce procesoman dai. In functie de reclamatiile viitoare, daca paratul nu face nimic pentru a indrepta conduita potăii, este posibil ca reprezentantii Poliției sa constate si sa aplice prevederile respective.

gi-jane2 a scris:

nu inteleg cum adica i-au fost prelucrate prevederile...ma depaseste, nu cred ca i-a dat nici avertisment scris

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
De acord, si eu ma confrunt cu aceeasi situatie....am cumparat de pe un website specializat un astfel de aparat, care este egal cu zero....vanzatorul mi-a spus ca functioneaza doar pe anumite rase de caini (de talie mai mica)...in fine, nu am mai pierdut timpul cu returul ... insa recent mi-am cumparat o goarna din aceea care se foloseste pe stadion, de te scoala din mormant....si am de gand sa o folosesc chiar in fata curtii proprietarului, astfel incat sa inteleaga ca daca fiecare face ce vrea, se va ajunge la haos....si asa cum cainele lor poate sa latre liber in proprietate privata si eu pot sa ma joc cu goarna aia pana cand o sa inteleaga ca o solutie win-win este sa cumpere propriului caine o zgarda antilatrat....eu inteleg ca traumatizeaza cainele (electrocuteza cainele cand latra, cu curenti mai slabi), insa daca doreste o solutie mai eficienta, poate sa isi duca cainele la dresaj....asta inteleg eu o solutie "neortodoxa"....daca ziceti ca sunteti mai multi, cu siguranta, cand o sa vada un cor de goarne la poarta, o sa inteleaga mesajul mai bine....sau am mai auzit o alta solutie neortodoxa si mai eficienta (testata cu succes de un alt internaut).....cumparati un cocos cantator, din acela de canta toata noaptea si tinet-l pe balcon o perioada...
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai mult, asemenea persoane supuse bullyingului, incep sa manifeste tuburari de personalitate, in lipsa ajutorului specializat (ex. psiholog), si nu va fi de mirare sa avem in viitorul apropriat cazuri precum cele recent intamplate in Serbia, Cehia (ca sa dau exemple din jurul nostru), nu le mai pun la socoteala pe cele din SUA, cand adolescentii care au fost supusi bullyingului fac rost de o arma si pur si simplu ii executa pe cei care si-au batut jos de ei.
Aveti o obligatie morala in calitate de dascal, de a invata si corecta conduita elevilor agresori, pentru a le explica ce anume ii asteapta sau intr-o faza ulterioara de a anunta conducerea scolii pentru a lua masurile legale....atentie, de foarte multe ori, acest tip de elevi incep sa agreseze chiar si cadrele didactice, daca fenomenul nu este gestionat corespunzator la timpul potrivit.
Daca pierderile sunt lunare verificati daca nu cumva exista instalatii clandestine....eu unul am locuit intr-un astfel de bloc, ce avea la parter un spatiu comercial ce se intepase ilegal in reteaua asociatiei, cu stiinta administratorului asociatiei si care lunar producea o gaura importanta asociatiei, descoperita in urma unui audit.
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti o reclamatie la Politie, Biroul/serviciul de ordine publica din localitatea/jud dvs..poate faceți un nr de tel de acolo ca sa trimiteti pe whatsup mostre chiar in timpul unei astfel de cumetrii.....cand or sa vada ca vin mascații de 1-2 ori si ii tavaleste pe jos daca nu sunt cooperanti si ii mai cheama un picut pe la sediul politiei pentru declarații....exista si sansa de a se linistii....si acolo depinde cat de mult se implica respectiva autoritate...daca nu, escaladati la eșaloanele superioare ale acestor autoritati.
Pai daca terenul nu este cadastrat inseamna ca nu exista contracte de vanzare-cumparare in forma autentica nici la dvs., nici la vecin.
Daca nu va intelegeti toate partile (vanzator si cumparatorii celor terenuri), nu aveti altceva decat sa va judecati in instanta si acolo se va decide, ce si cum.
Nu trebuia sa va incurcati cu un teren fara a avea cadastru. Acum cei de la cadastru au niste instrumente tehnice care identifica cu precizie (in limita unor abateri acceptate), via GPS, limitele de granita mentionate in documenetele cadastrale si oricand in baza lor, se poate reconstitui la fata locului care este terenul proprietarului mentionat in documentele respective.
Incercati sa mergeti la dirigintele oficiului postal de care apartineti si explicatile situatia. Pe mine m-au ajutat in trecut si mi-au pus stampila pe plic cu data in care efectiv am luat la cunostinta de plic, insa este adevarat, nu erau decat vreo 2-3 zile de la data cand au livrat ei plicul.
Apoi am platit jumatate din amenda de circulatie, am platit prin ghiseul,ro, si am atasat PV de amenda, dar si plicul cu noua data de livrare a postei si un am avut problema ca am platiti doar jumatate.
Este adevarat, la dvs. este usor diferita, insa poate reusiti sa platiti jumatate macar, pana va mai ganditi daca mai este cazul sa o contestati (in ideea ca veti avea o noua data de livrare a plicului, care va repune in termenul de contestatie).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Filmati momentele cand este tulburata linistea publica si/sau cand se face mizerie, inclusiv fetele persoanelor si sesizati politia prin trimiterea filmuletelor pe numerele de telefon mobile ale politiei locale, postate chiar pe pagina lor de internet (ex. Eu asa am facut in cazul unor vecini care au curte la parterul unui bloc :), care au tras niste gratare asezonate cu muzica de durere si jale...a se citi manele....in cca 20 min au venit si au rezolvat rapid situatia).