avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate c-elian

Activitate c-elian

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate.
Pretul trecut in contract poate fi cat conveniti voi, dar taxa notariala este in conformitate cu catalogul notarilor publici aflat la Camera notarilor publici de pe langa Curtea de apel de pe raza domiciliului vostru.
Ce a facut de zici ca poate ti-a stricat actele? In ce sens le-a stricat? A cui e casa?
Online, poti sa obtii un extras de carte funciara.
Nu ai ce cauta la notar ca el nu tine evidenta imobilelor.
Am citit in literatura juridica faptul ca indreptarea unei erori intr-un act oficial este imprescriptibila, dar nu am gasit in ce act se prevede.
Am gasit acest lucru pentru hotararile judecatoresti, dar nu am gasit pentru titlutile de proprietate.
Poate cineva sa ma ajute, indicandu-mi legea sau actul normativ?
Sa inteleg ca bunicii, proprietarii casei sunt parintii tatalui tau.
In caz ca s-a facut dezbaterea mostenirii, dar nu s-a acut intabularea, aceasta se poate face pe baza actului de mostenire dupa bunici, Daca nu a fost facuta dezbaterea dupa bunici, trebuie facute doua dezbateri, care se pot face concomitnt de notar. Dar daca tatal tau a mai avut frati si surori, la dezbaterea dupa bunici trebuie sa participe si acestia sau urmasii lor.
Cat priveste daca se poate inscrie casa pe numele celui care o va primi, da se poate. Dupa ce se termina problemele de rezolvat cu bunicii, mostenitorii dupa tatal tau pot renunta la mostenire, mai putin cel caruia vreti sa- revina casa. In acest fel el ramane singurul mostenitor.
Atentie insa, renuntarea sa se faca la dezbaterea mostenirii, nu la iesirea din indiviziune.
In primul rand adresati-va juristului primariei. Apoi unui executor judecatoresc pentru a pune in executare procura.
Nu este in masura ca un functionar public sa judece actul notarial. El este obligat sa-l puna in aplicare.
In ultima instanta ajungeti la judecata.
Puteti sa-i faceti plangere penala pentru abuz in serviciu.
Nu are nimic una cu alta. Contestarea este un drept si nu influenteaza prevederile sanctiunilor primite.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In primul rand trebuie sa lamuresti problema cu mama . Chiar daca a semnat diferite documente de instrainare, daca se constata ca nu avea discernamant, acestea pot fi anulate. Daca are peste 70 de ani, la semnarea acestor acte notarul trebuia sa ceara o adeverinta medicala de la un medic psihiatru. Altfel aceste acte se pot anula.
In al doilea rand trebuie sa rezolvi problema cu discernamantul mamei tale pentru a continua dezbaterea mostenirii. Poti cere in instanta punerea sub tutela a mamei tale, astfel va fi dusa obligatoriu la o comisie medicala.
Dar actiunea este farte grea si trebuie sa ceri sprijinul unui avocat bun.
Răspuns la discuția Mostenire
Ai explicat atat de rau ca foarte greu se intelege care-i situatia.
Totul depinde de cel ce trebuie sa primeasca banii si de un eventual executor judecatoresc.
Normal, fiind vorba de apartament si care este scos la vanzare, nu ar trebui instituita poprire pe venituri.
Cum sa faca copilul care nu sta in casa iesirea din indiviziune? Doar daca vrea celalalt frate sa primeasca partea lui.
Lucrurile sunt complicate.
Sa conteste procesul? Pe ce motiv?

Sotul nu este obligat sa-si intretina sotia, chiar daca este in somaj. El contribuie doar la intretinerea si educarea copiiilor, minori si a celor majori care urmeaza cursuri de invatamant - pana la varsta de 26 de ani. Declaratia ca isi intretine familia este una eufemistica, nu legala.
In schimb, banii pentru pensia de intretinere se incaseaza de parintele in ingrijirea ccaruia se afla copilul minor, pana la varsta de 18 ani.