avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate daniela.ilea

Activitate daniela.ilea

Răspuns la discuția Reevaluare cladiri
Reevaluarea s-a facut faptic in luna mai 2015 dar s-a inregistrat in balanta lunii decembrie 2014 deci reevaluarea se regasesti si in bilantul anului 2014 si in balata de la sfarsitul anului 2014
Doresc un punct de vedere referitor la :am facut reevaluare la cladiri in luna mai 2015 (raport de reevaluare este datat cu luna mai 2015)dar s-a facut inregistrarea reevaluarii in contabilitate la decembrie 2014 doarece legea imi da voie iar bilantul s-a depus in iunie 2015.Problema apare la primarie deoarece nu doreste sa-mi aplice cotele mici cu luna ianuarie 2015 (in balanta mea cladirile apar reevaluate cu decembrie 2014) ei doresc sa-mi considere cladirile reevaluate cu luna mai 2015 ,data de pe raportul de reevaluare .Multumesc
Discuție lntabulare casa
Am o casa nou construita si doresc sa o intabulez .Am inteles ca a aparut un act normativ publicat in Monitorul Oficial din 6 mai 2015 in urma careia sa vor putea face intabulari gratis.Ma poate informa cineva cu privire la acest lucru.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Intabulare case
Toate actele sunt pe numele meu deorece terenul este pe numele meu.
Am construit o casa pe un teren donat de mama mea ,terenul este pe numele meu mentionez ca sunt casatorita ,intrebarea mea este daca pot sa intabulez casa pe numele copiilor mei , am 2 copii minori.Daca se poate ce trebuie sa fac?Multumesc
Răspuns la discuția In ce consta acceptul vecinului
Terenul pe care doresc sa construiesc este de fapt gradina mea prorprietate personala si in jurul meu nu sunt constructii .Deci sa inteleg ca nu am nevoie de acceptul nici unui vecin?
Doresc sa-mi construiesc o casa pe terenul proprietate dar cat mai aproape de limita de proprietate. Pentru acest lucru am nevoie de acceptul primariei(primaria este vecinul meu).Am vorbit cu seccretarul de la primarie si este de acord cu acest lucru .Daca ma poate ajuta cineva ,cum se face acest act?.este necesar se merg la notar sau este de ajuns un accept al primarului cu semnaturile si stampila aferenta primariei.Multumesc
in ultimii 2 ani am fost in concediu crestere copil ,care este baza de calcul care se ia pentru calculul concediului medical pentru ingrijire copil bolnav?.Multumesc
Daca dau in judecata o societate pentru recuperarea drepturilor salariale ,sunt scutita de plata taxelor judiciare de timbru?Multumesc
Răspuns la discuția concediere
multumesc