avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate Imparatul

Activitate Imparatul

Nu e vb. de ore suplimentare. Sunt ore de munca pe timp de noapte mult mai bine platite. Pe altii ii baga pe lista, pemine nu. Altii au 100 pe luna, eu am 5.
Lucrez la o institutie de stat, la buget si avem de facut anumite ore suplimentare platite bine. Eu am cateva ore, deoarece sunt mereu sarit din schema, iar restul au cu zecile, pentru care sunt platiti f.bine.
Mie nu mi se da nici un raspuns, nimic. In continuare sunt omis fara motiv la aceste ore suplimentare.
POt formula o actiune de discriminare? Sau la ce model de actiune ma incadrez si eu?
Aveti vreun model de actiune in constatare a calitatii de deportat politic? Vreo lege in acest sens? Sa se constate ca a fost deportat/stramutat si sa obtina o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Vreau sa stiu daca am luat o amenda contrav.de 5000 lei, fac contestatie in ziua a cincea. Daca pierd procesul, mai pot plati amenda la 50%?
Pt.ca plangerea contrav.suspenda orice act de executare si plata, nu?
Daca sotul a semnat un contract de intretinere, obligatia se intinde si la sotia acestuia? Este trecut in contract ca X casatorit cu Y semneaza contractul de intretinere.
Din 1964 nu mai e nici un notariat. In loc de Valerica este trecuta Vasâlca.
Am radiat societatea I.I. iar la 5 zile dupa incheierea radierii mi-a venit sa ridic banii de la apia,
Acuma nu mai pot sa fac nimic, decat sa deschid un proces la judecata?
Ce fel de proces trebuie deschis? Actiune sa se constate ca eu trebuie sa iau si banii?
Este lege in acest sens?
Am un act de vanzare cumparare in care este trecut cumparatorul x, casatorit cu y. Numele sotiei este trecut gresit. Am nevoie la deschiderea mostenirii.
Este destul o declaratie de notorietate in care sa arat ca numele lui Y este cel real cu 2 martori?
Sau trebuie sa rectific actul de vanzare cumparare? Daca da, unde pot face rectificarea lui si de ce dovezi m nevoie.
Cand se stabileste o pensie de intretinere pentru minor, din veniturila tatalui, se scade rata pe care el o are la banca si apoi se calculeaza pensia, sau nu?

Este text de lege care să arate ca ratele la banca se scad, sau nu se scad, la calculul pensiei?
Bunciii au cumparat o casa de locuit. Acestia aveau un copil, tatal nepotului. Bunicii au decedat, tatal a decedat, iar nepotul, care mai are 2 frati și mama lor, vor sa deschida mostenirea tatalui. Dara cesta nu a deschis la randul lui, mostenirea de la parintii lui, fiind unicul copil.

Se poate deschide intr-o singura actiune 2 mosteniri?
Este undeva vreun exemplu de actiune de acest mod?

Multumesc.