avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate ginberto

Activitate ginberto

Ma desparte de calea publica cam 15 m prin acel teren.
De la primarie mi s-a spus verbal ca nu este (inca) al lor iar la cartea funciara apare doar un nr. top.
Asadar cum imi pot asigura cu acte accesul prin acel teren ?

Pentru stabilirea unui drept de servitute printr-un teren care nu are deschisa o cartea funciara si are doar numar topografic cui ma adresez ?
Pe cine chem in judecata ?
Am scris ca este vorba despre niste incheieri si suntem la fond.
Daca s-a dat aceasta noua incheiere de suspendare, se consideră ca a inceput un nou termen de suspendare de 6 luni ?

Ca urmare a neprezentarii partilor in instanta s-a dat o incheiere de suspendare în baza art. 411 alin. 2 C. pr. civ.
S-a formulat cerere de repunere pe rol in care s-a cerut si judecarea in lipsa. De asemenea, s-a trimis si o cerere expresa, separata, de judecare in lipsa.
Partile iarasi nu s-au prezentat si s-a dat o incheiere de suspendare asemanatoare ca si prima incheiere .
Din a doua incheiere lipseste aceasta fraza: "Instanţa constată că reclamanţii nu au solicitat judecarea cauzei în lipsă." (in prima incheiere apare aceasta fraza)
Asadar nu s-a respins cererea de repunere pe rol ci s-a suspendat din nou (desi era deja suspendat).

Care este calea de urmat in aceasta situatie ?
Ma judec cu un primar (ca si institutie nu cu persoana fizica a primarului) de comuna in contencios pentru eliberarea unui act .

Intrebarea mea se deduce din titlu:
Poate fi angajat de catre primar un avocat care sa-l reprezinte in instanta?
Daca un (prim) termen de trei luni de calcul al penalitatilor (art. 906 alin. (4) cpc) se termina intr-o zi de vineri iar debitorul nu si-a executat obligatia, de cand ar urma sa inceapa al doilea termen de trei luni?
De a doua zi (sambata) sau dintr-o zi lucratoare (si se sare peste sambata/duminica/zile nelucratoare) ?

Pentru intabularea proprietatii am luat legatura cu un topograf.
Dupa masuratori si verificari mi-a expus urmatoarea situatie:
Doi vecini si-au intabulat prin 2007 proprietatile lor cu inscrierea gresita a limitelor.
Topograful mi-a spus ca gardurile si le-au amplasat corect insa inscrierea proprietatilor lor e facuta gresit ajungand in unele locuri si cu 2 metri peste proprietatea mea.
A spus ca trebuie efectuate repozitionari pentru care trebuie sa platesc pentru fiecare vecin documentatia.
Am discutat cu cei doi vecini dar nu vor sa plateasca si nici sa efectueze repozitionarile pe cheltuiala lor.
Care ar fi pasii pentru a efectua repozitionarile si a-mi recupera cheltuielile?
Buna,

am o hotarare data in temeiul art. 906 alin. 2 c.p.c. pe care instanta a numit-o "sentinta" si a dat si drept de apel paratului, desi legea prevede ca este o inceiere definitiva.
Paratul a formulat apel si a mai depus niste acte dupa un timp cum ca ar fi facut niste demersuri pentru indeplinirea obligatiei iar instanta de apel m-a citat si mi-a cerut sa raspund daca imi mentin cererea de penalitati.
Am raspuns aratand ca apelul paratului este inadmisibil si am raspuns ca daca totusi instanta ar considera admisibil apelul sa il respinga ca nefondat si ca imi mentin cererea de penalitati pentru ca paratul nu si-a indeplinit obligatia.
Acum instanta a dat un nou termen ca sa comunice acest raspuns paratului.
Intrebarea mea este, daca instanta totusi va da o alta solutie decat cea de respingere, care este calea de atac/modificare a acestei solutii si pe ce temei ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Termen dupa comunicare hotarare
Apelul va avea loc la tribunal, iar eu am intrebat de cand se va considera termenul de 3 luni, de cand am primit hotararea cu acele greseli sau de la indreptarea lor (daca pentru asta au acordat un nou termen cei de la judecatorie) ?
Răspuns la discuția Termen dupa comunicare hotarare
Nu s-a acordat, am intrebat despre art. 906 alin. 4 ncpc, va trebuie sa inceapa sa curga alt termen de 3 luni ?
(Art. 906 (4) Daca in termen de 3 luni de la data comunicarii incheierii de aplicare a penalitatii debitorul nu executa obligatia prevazuta in titlul executoriu, instanta de executare, la cererea creditorului, va fixa suma definitiva ce i se datoreaza cu acest titlu, prin incheiere definitiva, data cu citarea partilor. )