avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate putica

Activitate putica

Răspuns la discuția Transformare post studii medii
Pentru functia de Inspector Calitate nu este necesar sa aveti studii superioare .
Codul COR prevede pentru aceasta functie doar studii medii sau postliceale .
Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .
Sfatul meu este ca ar trebui sa faceti la servici contestatie in scris si sa anexati si documentul din link-ul de mai sus .
Mult succes !
freeelis a scris:

Art.38 din Legea nr.330/2009 prevede ca, în baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).




Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .
Răspuns la discuția Reincadrare studii superioare
freeelis a scris:

Durata studiilor de 3 ani este echivalentul SSD ... ca sa fiti trecuta la SLD , va trebuie sa absolviti si cilul II - studii universitare de masterat



Solutii posibile-Legea-cadru 330/2009 : [ link extern ]

Intrebarea nr.63 : Cum se face încadrarea absolvenților ciclului I Bologna, 3 ani ?
Raspuns la intrebarea nr.63 : Absolvenții instituțiilor de învățământ superior cu durata de 3 ani, cu examen de licență sau diplomă vor fi incadrați la nivel de studii superioare, conform prevederilor Art. 38 din Legea-cadru nr.330/2009.

Document oficial care confirma ca absolventii ciclului I Bologna vor fi incadrati pe studii superioare (S) .
Răspuns la discuția salarizare bugetari
Kyandra a scris:

Deocamdata, legea 330/2009 considera absolventii ciclului I Bologna ca absolventi de studii superioare (S) si prevede ca vor fi salarizati ca atare...


Ce articol din lege considera ca absolventii ciclului I vor fi incadrati pe studii superioare (S) ?
Ar fi bine sa fie asa, dar nu cred .
Cum interpretati urmatorul articol din legea 330/2009 :
Art. 38
In baza art. 18 alin. (1) si (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificarile si completarile ulterioare, salarizarea absolventilor ciclului I si II (Bologna) se face la nivelul absolventilor cu studii superioare de lunga durata (S).
Răspuns la discuția promovare ?
Corect !
Răspuns la discuția promovare ?
anissia a scris:

lucrez intr-o unitate sanitara de aprov. 15 ani si am fost incadrata pe post de functionar. Lucrez la biroul aprovizionare, achizitii , transport.Mentionez ca fac aproximativ toate lucrarile ce tin de achizitii publice inclusiv cele din SEAP.Anul trecut am absolvit facultatea de finante banci si am facut cerere de transformare a postului sau de a ocupa un post de economist vacant din cadrul serviciului.Pana in prezent nu mi s-a dat nici un raspuns la cererile mele, dar azi am fost chemata sa semnez ca accept sa trec pe propria raspundere pe post de economist debutant.Ca nu mi se poate face trecerea la economist 2 sau 3 doarece functionarul nu are functie economica , chiar daca atributiile mele au fost cu totul altele.
este oare normal?


Studiind Ordonanta 115/2004, am observat ca functia de Functionar se regaseste in cadrul compartimentului de secretariat- administrativ - gospodărire- întreţinere - reparaţii - deservire si nu in cadrul compartimentului de aprovizionare-achizitii cum a-ti afirmat dumneavoastra .
Pentru a putea fi incadrata pe functia de Economist 2-3, trebuia sa aveti vechime in domeniul economic (adica functia dumneavostra sa fie prinsa in cadrul compartimentului de aprovizionare- resurse umane- salarizare- contencios- investiţii) si nu in domeniul administrativ .
Daca inainte de terminarea studiilor superioare a-ti fi fost incadrata pe una din functiile de tehnician-merceolog- contabil- referent, acum puteati fi promovata pe functia de economist 2-3 fara probleme .
Concuzia este ca cei de la salarizare au procedat corect in cazul dumneavoastra cand v-au incadrat pe functia de Economist Debutant .
Domeniul si specializarea dumneavostra sunt trecute in diploma de licenta .
Răspuns la discuția promovare ?
3 intrebari :
- ce functie ocupati inainte de a fi promovata pe functia de Economist debutant ?
- sunteti personal contractual sau functionar public ?
- ce vechime aveti in specialitate ?

Daca veti raspunde celor 3 intrebari, sunt sigur ca veti primi si un raspuns care sa va lamureasca .
La vechimea pe care o aveti in domeniul financiar, puteati fi incadrata ca economist I sau IA.
Trebuie sa vorbiti cu cei de la serviciul Resurse Umane.
Daca ne oferiti mai multe detalii cu privire la locul dumneavoastra de munca(invatamant, sanatate, etc), poate va ajutam noi cu ceva legislatie in legatura cu incadrarile pe post pentru persoanele cu studii superioare.