avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate maryette

Activitate maryette

As vrea sa aflu obligatiile personale si ale societatii legate de asigurari,daca administratorul SRL-ului(care nu este salariat in alta parte)are incheiat ctr de management cu 2 societati comerciale din cadrul grupului de firme.
Imputernicitul a depus la Casa de Pensii o decl de asigurare la un venit minim ,in numele si pt p fizica ca administrator pe una din firme,pe baza ctr incheiat de management,insa pt a doua societate nu ne-au aprobat inreg.unui al doilea contract de asigurare pt manager.Este suficient unul ,au spus.
Insa in statul de plata pt fiecare din firme se calc.CAS si se scade din venitul brut,deci este ok asa sau nu?(calculam CAS doar la firma pt care are incheiata asigurare,si facem abstractie la CAS de celalalt venit,care intamplator este si mult mai mare(si nici nu se plateste nimic in cazul nr 2)?
Multumesc
Daca sunt salariat si obtin si venituri ca pfa doar in ultima luna a anului 2009;in eventualitatea pierderii locului de munca in 2010,pot obtine ajutor de somaj ,calculat ca medie lunara a salariilor obtinute? Factura emisa ca pfa este f mica,jumatate din venitul lunar obtinut ca salariat.
Se considera aceasta factura emisa ca venit lunar care ma impiedica sa obtin ajutor de somaj ?( baza legala).multumesc
Discuție hartuire
Am urmatoarea problema si as vrea sa stiu daca pot obtine daune de la ziar.In urma unui anunt ( fals )in ziarul local la rubrica matrimoniale ,am fost hartuita de zeci de telefoane zilnic;am aflat de la ghiseul unde s-a completat anuntul ca o persoana de sex feminin a dat un anunt ,cu descrierea mea si a utilizat numarul meu de telefon si prenumele meu cand a completat anuntul.
Evident ca nu banuiesc cine este,seria de buletin este a unui necunoscut.Politia nu ma poate ajuta dar doresc sa dau ziarul in judecata pt ca au utilizat datele mele personale fara sa verifice cine este persoana care da anuntul.
Va rog sa imi dati o idee.Multumesc
In cazul in care nu primesc factura de reducere pana pe 15 ale lunii urmatoare(deoarece prin contract se acorda trimestrial reducerile),dar eu aplic pe stoc ac reducere,pe baza unor emailuri cu fz extern,cand se face inreg.4426=4427 in rosu?
La data facturii?Daca nu mi se mai emite factura deloc?multumesc
Discuție firma radiata
Daca am preluat prin fuziune toate activele unei societati(si acea societate s-a radiat),poate exista un control fiscal ulterior pt firma radiata,deci care sa fie desfasurat pt activitatea anterioara fuziunii la sediul meu?Legal,unde scrie ca am preluat raspunderea pt societatatea absorbita pt acea perioada?
Multumesc
-Am apelat la o firma din Anglia si una din Turcia ,pt recrutare personal strain in Romania.
- nu avem contracte semnate pt aceste servicii,dar avem oferte si alte documente;
-anunturile au aparut pe web si in final ni s-au emis facturi pt anunt si facturi pt recrutare;
-care este tratamentul fiscal corect dpv impozit profit si impozit pe venituri nerezidenti pt serviciile de anunturi si recrutare prestate de nerezidenti?
Multumesc
Am primit o factura din Germania (cabinet p.fizica)pt consultanta ,serviciu prestat la sediul ns din Romania;pe factura scrie ca se aplica taxarea inversa cf art 9 Directiva a 6 a,deci eu inteleg ca inregistrez 4426=4427.
Problema e ca pe factura nu apare codul de tva al acestei persoane fizice.Trebuie sa il solicitam,sau daca este p.fizica autorizata poate fi si neplatitor de tva?
Multumesc
Răspuns la discuția control rambursare tva
Precizez ca :
-este vb de art 150(1) lit b si art 151(1) lit b din Codul Fiscal 2004-2006,care spune ca platitorii de tva sunt benficiarii serviciilor efectuate de pers.impozabile stabilite in strainatate -pt op.care se impoziteaza dpv tva in Romania adica -si de aceea se emitea o fact.fiscala ,pe baza facturii externe.
-Completarea facturii fiscale era prevazuta in norme,si cuprindea valoarea tva prin convertirea valutei in lei.
-Nu am emisa acea factura fiscala,dar fisa de tva cuprinde nota ctb 4426=4427 .
Daca in perioada 2004-2005 ,pt anumite prestari de servicii de la p juridice nerezidente care se autofacturau,am facut taxare inversa 4426=4427 ,le-am prins in decontul de tva,doar ca nu am emis autofactura....cum justific deducerea tva-ului in fata organelor de control?Ce as putea face sa nu pierd dreptul de deducere?prin faptul ca am colectat tva prin nota ctb?
Multumesc
Discuție declaratia 101
1.Daca in urma inreg.in anul 2008 de omisiuni ( facturi reprez.ch.deductibile neirneg.pe anul 2005),rezulta ca am platit impozit pe profit mai mare ,afeent anului 2005 acum intelg ca voi face inreg.1174=401 si 441=1174 cu impozitul aferent si voi corecta decl 101 a anului 2005.E corect,ramane un impozit pe profit platit in plus?E vb de o suma mare.
Unde se trece acest impozit pe profit inreg.in 1174,in ce rd pe declaratie si in care an?
2.Ce reprezinta noul rd17 provizioane fiscale in decl anului 2008,care este diferenta fata de vechea declaratie 101?Ininate treceam pe che.de exploateare intreaga suma din contul 6814 si la rd 30 doar partea neded.a proviz..
Multumesc