avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate leila-sema

Activitate leila-sema

Buna dimineata,

Am si eu o intrebare: avem un coleg care se va casatori, exista cumva o prima sau un ajutor pentru asemenea cazuri, ceva neimpozabil?
Multumesc
Buna ziua,

Am o intrebare: colegii mei nu vor sa-si ia concediul de odihna aferent anului 2010, vor banii.Mentionez ca beneficiaza de tichete de masa si nu se dau prime de concedii.
Eu stiu ca acordarea co este obligatorie, dar daca angajatul refuza?
Multumesc anticipat
Discuție cabinet medical
Buna ziua,
Am si eu un of mare.Un cabinet medical, va incepe in curand activitatea, este in perioada in care-si achizitioneaza instrumentarul. Acest instrumentar nu stiu cum sa-l contabilizez, sunt foarfeci chirurgicali, dispenseri, pense, specul, histometre...si multe chestii care au val. de la 2 lei pana la 142.86lei, sunt instrumente din inox care se vor steriliza. Cantitatile nu sunt mari, cate 1 exemplar din fiecare.
Sunt in dubii sa le trec la consumabile sau obiecte de inventar, nu sunt de unica folosinta, eu le-as trece in ob. de inventar si osa am o lista de 4-5 pagini, dar asta este.

Multumesc!
Răspuns la discuția tva prset.serv in afara ue
Multumesc, m-am lamurit si eu, art. 143alin.1 lit h pct.3
Buna ziua,
Firma noastra face serv. de survey marfa in port, incarcare/descarcare.
Am situatia urmatoare : client din Israel iar marfa pleaca in SUA, cum facturez, sau alta situatie client turc, marfa plaeaca un Grecia.In ultima situatie facturez cu tva, nu ?

Multumesc
Răspuns la discuția tva din factura de combustibil
Va multumesc pt. promptitudine.
Trebuie sa vorbesc firma de la care am cumparat programul de contabilitate sa ne efctueze aceasta modificare in jurnalul de cumparari.
Buna ziua,

Firma noasra are contract cu o s.c. pentru furnizarea de combustibil, asa ca baietii alimenteaza si la sf. lunii ne soseste factura.Frumos si elegant, dar de la 01.05.2009 nu mai avem voie sa deducem tva-ul din combustibil si eu pana acum am inregistrat facturile fara tva, dar firma respectiva inreg. facturile cu 4427 si le declara in 394.
Eu daca nu am dedus tva-ul nu am declarat fact. nici in 394.
Luna asta am facut :
% = 401.01 608.77lei
6022 511.57
4426 97.20
si paralel :
6022 = 4426 97.20 lei in ideea ca tot ce inregistrez in 6022 este nedeductibil.
Apare o problema, a doua inregistrare nu apare in jurnalul de tva si nu-mi da decontul de tva(300) cu balanta....

Ce si cum sa fac ?#-o

Multumesc .
Răspuns la discuția tva vanzare auto
Va multumesc mult pentru raspuns.

O zi buna !
Buna ziua, am o mare nelamurire, ca perosoana juridica daca vand un autoturism tva-ul este deductibil, il mai calculez tva (trebuie sa-l evidentiez in factura)?
La achizitie in afara de ratele de leasing , stiu ca nu se deduce tva-ul, daci la vanzare cum se procedeaza ?

Multumesc
Răspuns la discuția decl.390
Va multumesc mult pentru raspuns .
O zi buna