avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate branzovenescu

Activitate branzovenescu

Contabila firmei mele imi spune ca nu pot sa angajez pe cineva decat pe un post potrivit calificarii lor. Mie totusi mi se pare ca de multe ori angajarile nu sunt conforme cu aceasta calificare.
Puteti va rog sa ma lamuriti ce spune legislatia in domeniu?
Răspuns la discuția Procura pentru contabila
Si este obligatorie depunerea online sau se poate face si la sediul ANAF?
Adica ce conditie e impusa de ANAF?
1.Depunerea online
SAU
2. In caz ca vrei sa depui online esti obligat sa faci contabilei procura
In ce conditii trebuie o firma sa faca procura notariala contabilei?
Procura este pentru depunerea online a situatiilor contabile.

Multumesc
As vrea sa stiu de ce documente are nevoie o firma ca sa poata organiza in Bucuresti cursuri de limbi straine.
In acest caz, pot fi cursuri cu acreditare si fara (cum e la facultati)?
Daca ati putea sa-mi spuneti de ce acte e nevoie in ambele cazuri.
Multumesc
Sunt intr-un proces de revendicare imobiliara. Avocatul care ma reprezinta trebuie sa prezinte concluziile scrise luni 17 martie.

1.Are voie a prezinte aceste concluzii fara sa mi le arate?
2. Ce se intampla daca nu prezinta concluziile la termen?

Multumesc
Răspuns la discuția Cadastru
S-a facut masurarea unhei magazii in cadrul unei expertize. Eu consider ca expertiza nu a fost corecta pentru ca din fotografiile facute la fata locului se vede ca de-a lungul peretilor erau asezate diferite materiale de constructie, care nu permiteau masurarea pe langa pereti.
Discuție Cadastru
Exista norme stabilite cu privire la regulile si procedurile care trebuie urmate pentru a efectua o cercetare la fata locului sau o intabulare?
Este prevazut ca terenul sau incaperea ce trebuie masurat(a) trebuie degajat de toate lucrurile aflate acolo pentru a permite o masurare corecta de-a lungul peretilor si/sau pana la celalalt capat al terenului sau incaperii?
Va multumesc
In ianuarie 2012, sotul meu a decedat.
Din motive medicale, el era scutit de impozitul platibil la primarie pentru locuinta.
In luna iunie 2012 am informat Directia de venituri locale a Primariei de sector, unde locuiesc şi am cerut sa mi se calculeze impozitul. Am platit pe loc suma rezultata din calcul.
In 2013 am platit toate impozitele locale, aşa cum mi-au fost comunicate. Comunicarea a venit pe numele sotului, deşi el era decedat şi acest lucru se ştia; dacă ar fi fost in viata, nu ar fi platit impozit pe locuinta.
In decembrie 2013 am depus la Directia de venituri locale un certificat de mostenitor dupa sotul meu, pentru apartamentul in care detineam deja jumatate in calitate de sotie. Am mostenit o optime, restul revenind copiilor majori.
Acum, in 2014, am primit calculul impozitelor şi taxelor datorate pe acest an şi mi se calculeaza restante la impozit pentru anii 2012 şi 2013, spunandu-mi-se ca sumele platite de mine se aduna la masa succesorala şi se impoziteaza.
Mi se pare o aberatie.
Aşa cum am spus, impozitele pe anii 2012 şi 2013 au fost platite de mine. El nu mai era in viata, pentru ca dacă ar fi fost, ar fi fost scutit in continuare.Oricum nu puteau fi platite decât de mine, nu de defunct.
Dacă traia, era scutit şi dacă a decedat a devenit contribuabil?
Mai mult, mi se calculeaza restante şi la alte bunuri care au fost intotdeauna numai pe numele meu şi la care sunt la zi cu platile.
Ce spune legea?
As ruga, dacă se poate, sa mi se indice şi legea, eventual şi articolul care se refera la cazul meu.
Va multumesc.
Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera.
La blocul in care locuiesc s-au facut recent reparatii majore la acoperis.
Cum se calculeaza cota de participare la costul reparatiilor, dupa suprafata sau dupa numarul de persoane?
In cazul chiriasilor, cine trebuie sa suporte cota aferenta apartamentului respectiv, proprietarul sau chiriasul?
Multumesc
Răspuns la discuția Declaratie de notorietate
Bunica mea s-a nascut in 1889 si a murit 1964. E greu de gasit asemenea persoane. Alte nepoate ale dansei pot depune marturie?