avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate maria dinca

Activitate maria dinca

Buna seara,

Toate persoanele din departamentul in care lucrez am primit pe mail o nota prin care ni se aduce la cunostinta ca va fi necesara o reorganizare a companiei si ca a fost demarata procedura concedierilor colective (la momentul actual s-au derulat proceduri de informare-consultare prevazute de lege si au fost notificate autoritatile).

Mai scrie de asemenea ca Compania intelege sa fie de acord cu plecarile voluntare ale salariatilor care vor dori sa inceteze conventional CIM cu art 55 lit b din Codul Muncii in masura in care Compania s-ar putea dispensa de serviciile acestor salariati.Intr-o astfel de ipoteza Compania intelege sa acorde o compensatie a carei valoare va fi cel putin egala cu compensatiile ce se acorda salariatilor ce urmeaza a fi disponibilizati in cadrul procesului de concediere colectiva.
Astfel, angajatorul intentioneaza sa acorde pentru plecarile voluntare in conditiile mentionate mai sus o compensatie echivalenta cu compensatia prevazuta in CIM in cazul restructurarii dar nu mai putin de 3 salarii brute ( atat avem mentionat in CIM) fiecarui salariat care isi manifesta interesul pentru plecarea voluntara.

Intrebarile mele sunt:
1.Daca imi depun cererea de incetare CIM cu acordul partilor trebuie sa specific pe cerere conditia primirii compensatilor? Pot face referire la nota primita? Mentionez ca plecarea voluntara se va face strict doar cu primirea compensatiilor.
2.Ce inseamna expresiile "compania intelege'' si angajatorul intentioneaza"? Pare ca nu s-ar obliga la cele scrise.
3.In contextul dat exista vreo posibilitate ca in cazul plecarii voluntare sa nu mai mi se acorde cele 3 salarii compensatorii?
Multumesc
Buna ziua,

Din perioada de preaviz de 20 zile am luat 10 zile de concediu.
Este vreo problema daca se incepe activitatea la noul angajator in perioada zilelor de concediu din preaviz?
Multumesc
Răspuns la discuția Lipsa vechime
Mulțumesc pentru răspuns.
Este necesar să iau legătura cu un avocat care să mă ajute sau pot merge eu la firma respectiva pentru soluționarea problemei?

Cornel Vasile a scris:

Perioada respectiva nu este lipsa vechime in munca , ci lipsa stagiu de cotizare pentru pensie.

In speta, acel angajator era obligat , pana la 01.01.2011, să depună în fiecare lună, la termenul stabilit de CNPAS, declaraţia privind evidenţa nominală a asiguraţilor şi a obligaţiilor de plată către bugetul asigurărilor sociale de stat.

In aceste conditii , daca le-a depus si nu apar, trebuie sa mearga la Casa de Pensii cu dovada depunerii.

Daca nu le-a depus trebuie sa mearga la Casa de Pensii sa intrebe ce acte sunt necesare pentru depunerea lor.

Discuție Lipsa vechime
Buna seara,
De curand mi-am facut cont online pe CNPP de unde mi-am scos stagiile de cotizare.
Am constatat ca imi lipseste perioada cu stagiile lunare de cotizare de la primul angajator care mi-a facut carnetul de munca, respectiv vechimea de 1 an si jumatate (perioada 2005-2006).
Mentionez ca nu mai am contractul de munca si nici alte documente de atunci, ci doar dovada din carnetul de munca in care perioada respectiva este evidentiata ca fiind lucrata.Firma inca mai exista si astazi.
Imi puteti spune va rog daca se mai poate face ceva in cazul meu pentru a obtine acea vechime?
Daca da, care sunt pasii ce trebuie urmati?
Multumesc.
Buna seara.
Se poate da declaratie de acceptare a succesiunii la notar in baza unei copii legalizate dupa certificatul de deces?
Multumesc
Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
In timpul casatoriei doi soti cumpara o casa.Impreuna au 2 copii iar dupa ani de casnicie sotia decedeaza.
Sotul supravietuitor nu a dezbatut succesiunea dupa sotie si se recasatoreste.Ulterior decedeaza si acesta.
Intrebare:
Dacă unul din cei 2 copii renunță la succesiune modifică cumva cota soției supraviețuitoare,cea de 1/4 cât are, sau doar fratelui îi revine partea sa de moștenire ?
Mulțumesc
Răspuns la discuția Drept de mostenire
Nu se aplică în acest caz regimul matrimonial privind faptul că bunurile dobândite înainte de căsătorie nu sunt bunuri comune?
De ce ar moștenii cea de-a doua soție din bunurile pe care le-a dobândit din prima căsătorie soțul și prima soție.

MihailZC a scris:

Da, in urma dezbaterii sucesiunii dupa prima sotie, sotul va primi 1/8 din dreptul de proprietate, urmand ca impreuna cu jumatatea sa (4/8) sa detina in total 5/8 iar in urma dezbaterii succesiunii dupa sot, sotia acestuia va primi 1/4 din ceea ce detinea sotul (5/8), adica 5/32.

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
In timpul casatoriei doi soti cumpara o casa.Impreuna au 2 copii iar dupa ani de casnicie sotia decedeaza.
Sotul supravietuitor nu a dezbatut succesiunea dupa sotie si se recasatoreste.Ulterior decedeaza si acesta.
Intrebare:
Sotia supravietuitoare din a doua casatorie are drept de mostenire alaturi de copii asupra bunurilor celor decedati?
Va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția OUG nr.163 din 2020
575 lei este pe luna.Am gresit eu cand am spus pe an.
Dl Carp Mircea a expus corect.
22000 lei s-a platit pentru 38 luni (3 ani si 2 luni).

emarinescu a scris:

Nu este clara suma platita pentru cumpare stagiun de cotizare pt cei 3,4 ani vechime = 575x3,4 =1955 lei fata de 22000 ? Rog clarificare