avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate vornicuelena

Activitate vornicuelena

Cum procedez daca am batut gresit o suma foarte mare in casa de marcat, cum se raporteaza in dec.4200 si in registrul de casa?
A fost aprobata OG de scutire a penalitatilor si reducerea la jumatate a dobanzilor restante in conditiile achitarii debitelor ? Daca da, ce alte conditii mai trebuie indeplinite.
buna ziua
Am nevoie de o indrumare: Am incetat contractul de munca a unei salariate cu art.55 al.1 Cm la data de 01.03.2014. Decizia a fost emisa la data de 14.02.2014 si comunicata in Revisal. Persoana nu si-a gasit servici in alta parte si acum vrea sa se inscrie la somaj, dar pentru aceasta trebuie sa-i fie incetat contractul cu art.65 al.1 din CM.Intrebarea mea este: pot sa-i modifica acum (21.03.2014) decizia de incetare cu acest articol? , mentionez ca locul de munca unde a lucrat
s-a desfiintat( am inchis magazinul)
URGENT
un salariat incadrat cu contract de munca cu program, redus 2 ore/zi, nu mai are alt contract de munca in alta parte, intra in concediu de maternitate.Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de maternitate. Are salarul de incadrare de 180 ron pentru program de 2 ore (program intreg=700 ron). Ce suma iau in calcul 180 sau 700? Cum fac calculul? Va multumesc.



Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: cu ocazia inventarierii unei gestiuni s-a constatat o lipsa in gestiune, pe care gestionara a recunoscut-o ca fiind produsa de ea. S-a judecat dosarul in instanta si aceasta a hotarat imputarea pagubei gestionarei. Pe perioada cat s-a judecat procesul, unitatea a inregistrat un provizion la valoarea debitului. Dupa finalizarea procesului s-a apelat la un executor judecatoresc pentru recuperarea pagubei, dar acesta (execurorul) constata ca gestionarul nu are nici un venit sau bun care sa poata fi executat si intocmeste proces verbal de imposibilitate a executarii debitului. Dupa primirea pv. de la executor unitatea, anuleaza provizionul , considerand debitul ca o cheltuiala. [] Intrebare: cum este cheltuiala, deductibila din punct de vedere fiscal sau nedeductibila?[


multumesc pt.raspuns, dar nu am inteles, paguba produsa de gestionar (bani si marfuri), care conf.pv. intocmit de executor nu poate fi achitata de gestionar, pentru unitate este cheltuiala deductibila din punct de vedere fiscal sau nu
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema: cu ocazia inventarierii unei gestiuni s-a constatat o lipsa in gestiune, pe care gestionara a recunoscut-o ca fiind produsa de ea. S-a judecat dosarul in instanta si aceasta a hotarat imputarea pagubei gestionarei. Pe perioada cat s-a judecat procesul, unitatea a inregistrat un provizion la valoarea debitului. Dupa finalizarea procesului s-a apelat la un executor judecatoresc pentru recuperarea pagubei, dar acesta (execurorul) constata ca gestionarul nu are nici un venit sau bun care sa poata fi executat si intocmeste proces verbal de imposibilitate a executarii debitului. Dupa primirea pv. de la executor unitatea, anuleaza provizionul , considerand debitul ca o cheltuiala. [] Intrebare: cum este cheltuiala, deductibila din punct de vedere fiscal sau nedeductibila?[
Răspuns la discuția URGENT -platitor tva
prin absorbtie, iar societatea absorbita este cea platitoare de tva.
O societate platitoare de tva fuzioneaza cu o societate nou infiintata neplatitoare de tva. Societatea rezultata este platitoare de tva?
Răspuns la discuția semnatura electronica
multumesc, dar eu ma refeream daca se preda kit-ul la angajator, nu la societatea care a emis.