avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana.jilavu

Activitate iuliana.jilavu

Buna seara,
mama mea a facut un avc ischemic,este paralizata pe partea dreapta,nu merge,nu sta nici macar in sezut,intr-un cuvant e paralizata,are nevoie de asistenta personala 24 din 24,am fost sa o pensionez pe caz de boala,nu mai este in campul muncii de mai bine de 10 ani,are asigurare medicala,am fost la casa de pensii si mi-au spus ca nu se poate pensiona pe caz de boala caci are doar 21 de ani vechime si la varsta de 53 de ani pe care o are,are nevoie de 25 ani vechime,am fost la comisia de expertiza a persoanelor cu handicap si mi-au spus ca nu i se da dreptul la pensie de handicap deoarece avc-ul ischemic nu mai este considerat handicap.sunt disperata,nu are absolut nici un venit,nici macar bani de medicamente,plus ca are nevoie de asistenta permanenta.pot sa fac ceva sa aiba un venit pe care cred ca-l merita.

multumesc anticipat!!
Buna ziua,va rog sa aveti amabilitatea sa ma sfatuiti in urm problema...mama mea este ff bolnava,se deblaseaza ff greu...are varsta de 53 de ani..nu mai lucreaza de aprox 10 ani..are pe cartea de munca in jur de 20 de ani...cum o pot pensiona pe caz de boala..repet:: este casnica

multumesc anticipat....
buna ziua,sunt martor intr-un proces de talharie,mai exact un ins a talharit un altul,i-a furat lantul de aur....dupa un timp mi l-a vandut mie spunandu-mi ca este bun personal...politia a arestat hotii, au aflat ca lantul mi l-au vandut mie....am fost la politie,am dat o declaratie,am predat lantul si acum cateva zile am primit citatie sa ma prezint martor in proces....nu doresc acest lucru deoarece mi-e teama de o eventuala razbunare a talharilor....am inteles ca pot trimite o cerere catre instanta care judeca cauza prin care sa solicit ca nu doresc sa particip la proces,nu ma constitui parte civila deci nu doresc sa-mi recuperez banii pe lant...va rog sa ma ajutati sa formulez aceasta cerere...multumesc anticipat.
Răspuns la discuția amanet...procese verbale
multumesc din suflet,o sa te contactez in cursul zilei de maine,acum am vazut raspunsul tau...
Răspuns la discuția amanet...procese verbale
multumesc tare mult,ma intereseaza ce acte trebuie sa atasez la cererea de inscriere in registrul special de la bnr....din cate am inteles deschid un srl cu un anume cod caen si urmatorul pas e inscrierea in registrele bnr...aici sunt in ceata...stau in provincie si vreau sa rezolv treaba la bnr din prima incercare....mi-e si teama e primul meu bussines...
Răspuns la discuția amanet...procese verbale
buna,scuze ca intervin dar vreau sa deschid urgent un amanet ma poti ajuta te rooog??? cateva sfaturi daca se poate?? multumesc anticipat..
buna,vreau sa stiu daca pot deschide un amanet cu capital social minim,pasii pe care trebuie sa-i urmez.....poate imi raspunde cineva din experienta,deasemenea am nevoie de consultanta in vederea infiintarii uui amanet contra cost...multumesc anticipat..:(
Discuție tva nelamuriri
hello,nu ma pricep foarte tare la cont de aceea va rog sa ma lamuriti un pic...
am marfa achizitionata de 10 000 lei,vanzari de 13 000 lei si cheltuieli de 2000 lei,ce tva platesc la stat???.........nelamurirea mea este vis a vis de cheltuieli,se scade suma lor integrala din tva sau se scade doar tva ul aferent lor....sper ca ma ti inteles,,multumesc anticipat...
pot plati o amenda data in vama burgas bulgaria,in romania???
multumesc..
buna ziua,in urma cu un an in vama burgas din bulgaria.mi au fost confiscate obiecte din aur in cant de 133 gr in val de 4000 leva,am primit un pr vb in urma cu cateva zile de la autoritatea vamala burgas prin ministerul finantelor publice din romania unde mi se cere plata unei amenzi de 1000 leva,,,va rog sa mi spuneti cum procedez,,unde trimit acesti bani???multumesc anticipat..

mentionez ca,cant de aur permisa este de 60 gr,,,aurul fiind al mai multor pers dar a fost pus in borseta mea si s a inregistrat pe numele meu doar,,am refuzat semnarea pr vb ,deoarece am cerut un translator si nu mi s a dat... a r fi vreo cale de a mi recupera aceste bijuteriii....mentionez ca nu le am declarat in vama deoarece nu am stiut ca trebuie depozitat separat,si stiam ca avem dreptul la 60 gr de persoana...multumesc...