avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate nedelcu81

Activitate nedelcu81

Buna ziua, am o hotarare definitiva cu privire la partaj judiciar ,am chemat un executor pt partajarea terenului.Intre timp eu am construit o locuinta , anexe si am si facut un gard pe acest teren ,acum matusa mea cu care am facut partajerea ma da in judecata pt ca nu am respectat linia de hotar.Ce pot sa fac daca se dovedeste ca executorul nu a respectat intocmai schita facuta de expert.Pt ca instanta a dispus o nou expertiza.
Am avut un porces de partaj sa dat hotararea definitiva ,sa facut si apel sa respins apelul ,am apelat la un executor judecatoresc pt punerea in aplicare a hotarari (pe care l-am si platit)si acum m-am trezit cu un alt dosar de revizuire a hotarari definitive.
Ce se poate intampla in cazul asta.
va multumesc ,are debit 9160 lei si chelt executare 4051 lei astea doua se aduna si se considerea debit de peste 10.000 lei.
Buna ziua,am avut un proces de partaj din care rezulta o plata de sulta pentru egalizare de loturi ,cealalta parte a facut apel pe care la si pierdut.Eu am apelat la un executor pt recuperare debit si punere in posesie ,nu am putut sa ma inteleg cu cealalta parte pe cale amiabila.Ce sanse am sa-mi recuperez sulta si cheltuielile de executare.
De curand am schimbat domiciliul si binenteles si buletinul ,sunt obligata sa-mi schimb si permisiul.Eu am permis model vechi (cel cu adresa) .
Buna ziua ,

Soacra mea a vandut un apartament ,urmeaza sa cumparam un alt apartament (din bani pe care i-a dobandit dupa vanzarea apartamentului),poate face actele pe noul apartament pe numele sotului meu dar si ea sa aiba dreptul de a locui in el ,la notar trebuie sa mearga impreuna sa se specifice acest lucru.
Răspuns la discuția Comunicare motive apel
Pe portalul instantei nu ai ce sa citesti ,spune doar ca sa facut apel nu si motivele.Eu vroiam sa stiu ce urmeaza de aici incolo ,care sunt pasi ce urmeaza.
Buna ziua,
Am avut un proces de partaj judiciar incheiat in data de 01.04.2015 ,dupa ce am primit hotararea judecatoreasca, partea cealalta a declarat apel in data de 05.06.2015 .Eu cum pot afla motivarea ei pt apel ,exista vreu termen ,mai exact care sunt pasi urmatori.
Buna ziua ,
Nu stiu daca ma puteti ajuta cu un un raspuns ,in cazul in care sa impartit o casa mostenire prin hotarare judecatoareasaca si contorul de lumina este pe partea de casa care imi revine mie ,eu am voie sa intrerup lumina celeilate parti,pt ca ea consuma dar refuza sa plateasca.
Buna ziua,

Detin o casa mostenire de la parinti impreuna cu sora mea ,casa este veche din "55 am facuti iesirea din indiviziune la judecatorie ,am impartit casa in 1/2 .Intrebarea este am voie sa daram partea mea din casa mai exact 2 camere pt.a constru o alta casa.