avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
S-au vazut si s-au cunoscut si alte metode de protest.Nu trebuiau sa foloseasca copiii ca moneda de schimb. Au inceput scoala de ieri, li s-au micsorat pauzele la 5 minute si incep mai devreme cu o jumatate de ora.Adica invata de luni pana vineri 6 ore jumatate, cu pauza doar de 5 minute la 1 ora.Cat sa traga o gura de aer, ca mi-a spus copilul ca le preda la foc automat.Sa-mi spuna si mie cineva daca este legal si posibil sa ingheti anul doar intr-un singur judet.Caci notele nu se trec in catalog de la inceputul semestrului si ne asteptam sa inghete anul la Buzau.Este legal?Este posibil?
Ce usor va vine sa comentati despre profesori! De ce nu puneti astfel de intrebari Guvernului care e responsabil de tot ce se intampla? Sa ai hotarari definitive si irevocabile , pe care sa le calci apoi in picioare . este intr-adevar inadmisibil. Alaturati-va profesorilor si iesiti cu ei in strada! Si eu am avut copil care avea de dat BAC-ul si tot as fi protestat. Indiferent de consecinte. Noi , dascalii , ne-am gandit mereu la copiii parintilor , dar la ai nostri cine s-a gandit vreodata? Sunt cadre didactice care nu si-au putut sustine proprii copii , nu i-au lasat sa urmeze o facultate in alt oras , pentru ca nu aveau cu ce. Mereu am cedat din intelepciune. Stim ce consecinte grave au actiunile , dar nu mai putem suporta. Si nu se ingheata anul doar intr-un singur judet. Veti vedea ca sunt si altele. Da este legal sa se inghete anul , daca e vointa tuturor.
ietam:
1. Aveti dreptate in ce spuneti in legatura cu ce fac Guvernantii!
2. Aveti dreptate sa va cereti drepturile!
3. Dar nu aveti dreptul sa folositi copiii in revendicarile dvs.! Ei ce vina au de trebuie sa piarda atatea pentru ca dvs. sa va castigati drepturile legale?
4. Mi-e rusine mie cand vad cadre didactice in strada cerandu-si drepturile legale! Dar cand vad copii si parinti care sufera ce sa mai zic?
5. Nu noi trebuie sa cerem Guvernului drepturile dvs. ci dvs. si liderii de sindicat pe care i-ati ales.
6. Sunteti suparati pe Guvern si sacrificati copiii (inclusiv pe ai dvs.)!
7. Liderilor de sindicat le-a secat inspiratia de au pus copii in fata tunurilor.
Nu mai exista alte forme de protest. Daca LEGEA , CONSTITUTIA nu sunt respectate , in ce sa mai credem? "Liderilor nu le-a secat inspiratia "si nu ei pun copiii "in fata tunurilor". Cu totii suferim stiti prea bine , dar avem ani si ani de cand tot vorbim de schimbari in invatamant. Insa nu prea se intampla nimic bun din ce propunem .Actuala Lege a Educatiei e proiectata de ei , de cei care nu cunosc adevaratele probleme cu care ne confruntam. Dezbatem ceva ce este deja batut in cuie. Politic. Respect opiniile tuturor de pe FORUM , insa credeti-ne , nu mai putem! Nu numai banii ne intereseaza , ci si cum va arata invatamantul in viitor. Nu prea bine. Informati-va!
Puteati sa protestati inafara orelor, puteati sa folositi alte forme de greva, puteati sa apelati la justitie, etc. Nu inteleg cum si profesorii si medicii sustin aberatia asta ca noi, restul, trebuie sa iesim in strada sa le sustinem drepturile! Un avocat nu isi poate permite sa nu presteze serviciile contractate de client indiferent ce se intampla (iar la plata oficiilor va asigur ca sunt intarzieri de 4-5 luni), tot asa cum multi altii nu o fac.

Da, sunt de acord sa va cereti drepturile, sunt de acord sa luptati pentru ele, dar niciodata si nicicum n-o sa fiu de acord sa folositi sau sa loviti prin asta oameni care nu au nicio vina si care nici nu au de ales! Mai ganditi-va la moralitatea actiunilor dvs (si ma refer aici la profesori in general, nu la dvs ca persoana) si apoi putem discuta.

Alte discuții în legătură

Contestare regulament scolar lucianrosca lucianrosca Se poate contesta un regulament scolar care ar prevede ca elevii nu au voie sa detina (chiar inchise) telefoane mobile in scoli? (vezi toată discuția)
E permis ca elevul sa primeasca test din materie nepredata? zanaisa zanaisa Va rog sa imi spuneti daca este legal sau normal ca un elev sa primesca test din materie nepredata ,ci conspectata din manual, deci neexplicata si ce ar ... (vezi toată discuția)
Greva parinti scoala cu televiziune buna ziua, pentru a protesta ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru a protesta fata de abuzurile pe care un copil cu CES care agreseaza ceilalti copii din clasa dar care ... (vezi toată discuția)