avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
Nu prea ati inteles ca nici cu justitia nu am rezolvat nimic.Avem decizii definitive si irevocabile , incalcarea art. 6 CEDO si ...Stam cu toate pe hartie. Daca prestati servicii , de care am nevoie si , la un moment dat , intrati in greva , afectandu-ma grav, nu as comenta , pentru ca nu cunosc ce este inlauntrul sistemului din care faceti parte.
- O societate fara un sistem educational bine organizat, care sa-si faca profesional meseria, - este o societate bolnava. Dar sa-i vedem si pe cei multi din sistemul educational care de multe ori ne fac sa ne punem intrebarea: Oare cum au ajuns acolo????

Asta sustin si eu, caci nu au procedat moral profesorii cu acesta greva de 3 saptamani.Copiii acestia sunt suprasolicitati acum si toate ca toate , dar pana la a se imbolnavi. Nimeni nu-si doreste sa aiba copilul bolnav sa isi ia concediu ca se stea pe la usile doctorilor , sa scoata bani din buzunar, sa lipseaca copilul de la scoala,sa piarda atata lectii. Au dreptate ca isi cer niste drepturi obtinute prin lege,dar....... pe cine sacrifica pt. a obtine astea? Copii nevinovati. Si desi invatamantul se duce pe apa Sambetei,lucru la care subscriu, sunt f. multe persoane care aleg sa imbratiseze aceasta meserie de la an la an.DE CE OARE?
ietam a scris:

Nu prea ati inteles ca nici cu justitia nu am rezolvat nimic.Avem decizii definitive si irevocabile , incalcarea art. 6 CEDO si ...Stam cu toate pe hartie. Daca prestati servicii , de care am nevoie si , la un moment dat , intrati in greva , afectandu-ma grav, nu as comenta , pentru ca nu cunosc ce este inlauntrul sistemului din care faceti parte.


Intr-adevar, nu prea inteleg pentru ca daca s-a incalcat CEDO atunci puteti foarte bine sa apelati la curtea respectiva, nu sa aratati ca puteti sa faceti rau unor oameni nevinovati ca sa constrangeti executivul sa va respecte.

Poate nu stiati, dar in 2006 a fost greva in randul avocatilor. Cu toate astea nu a fost afectata reprezentarea in cauzele care se judeca de urgenta (in special procesele penale) si cel putin in toate cazurile pe care le-am vazut eu s-a discutat foarte deschis cu clientul si s-a stabilit daca se poate amana sau nu. Nu am vazut niciun caz in care clientul sa fie prejudiciat prin curgerea unui timp suplimentar iar pe avocat sa il doara undeva si sa spuna "nu ma intereseaza, eu fac greva". Poate si pentru faptul ca in secunda 2 acel client reziliaza contractul de asistenta, ceea ce in cazul grevei dvs nu se poate intampla!
Banuiesc ca e foarte usor ca intr-o discutie informala sa va legati de cuvinte si sa faceti aprecieri si generalizari cu privire la aspecte pe care nu le cunoasteti, in loc sa va asumati faptul ca o mare parte a opiniei publice va critica demersul si mai ales urmarile sale pe care vi le-ati asumat (ba chiar urmarit).

Alte discuții în legătură

Contestare regulament scolar lucianrosca lucianrosca Se poate contesta un regulament scolar care ar prevede ca elevii nu au voie sa detina (chiar inchise) telefoane mobile in scoli? (vezi toată discuția)
E permis ca elevul sa primeasca test din materie nepredata? zanaisa zanaisa Va rog sa imi spuneti daca este legal sau normal ca un elev sa primesca test din materie nepredata ,ci conspectata din manual, deci neexplicata si ce ar ... (vezi toată discuția)
Greva parinti scoala cu televiziune buna ziua, pentru a protesta ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru a protesta fata de abuzurile pe care un copil cu CES care agreseaza ceilalti copii din clasa dar care ... (vezi toată discuția)