Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
Intotdeauna, atunci cand profesorii si-au exercitat revendicarile, s-a amintit obsesiv despre copii, ca fiind victimele colaterale sau ma rog, directe. Asta e un soi de arma emotionala. La intrebarea "ce vina au elevii?", cei obligati sa raspunda sunt guvernantii si nimeni altcineva. Cautati cauza si nu efectul. Am avut surprinderea sa intalnesc oameni din justitie cuprinsi de indignare ca dascalii au tupeul sa apeleze la forme legale de lupta impotriva nedreptatilor ale caror tinte sunt. Cu siguranta, sunt parinti si ii afecteaza grevele oamenilor de la catedra. Cand a fost vorba despre drepturile lor salariale, cei in roba au dat statul in judecata si, fireste, au castigat. Ce bine au interpretat rolul de arbitru-jucator! Acum, observ ca anumiti oameni care impart dreptatea prin salile de judecata, isi ignora menirea si insigna incrustata cu LEX. Incep sa raspunda la indicatiile politice. Este aberant si neconstitutional. Apropo, ce interese lezeaza mai mult egoismul proverbial al romanilor:: drumurile blocate, trenurile intepenite sau scolile inchise? In functie de situatie si de timpul ei, nu-i asa?
dann37 a scris:

Intotdeauna, atunci cand profesorii si-au exercitat revendicarile, s-a amintit obsesiv despre copii, ca fiind victimele colaterale sau ma rog, directe. Asta e un soi de arma emotionala. La intrebarea "ce vina au elevii?", cei obligati sa raspunda sunt guvernantii si nimeni altcineva. Cautati cauza si nu efectul. Am avut surprinderea sa intalnesc oameni din justitie cuprinsi de indignare ca dascalii au tupeul sa apeleze la forme legale de lupta impotriva nedreptatilor ale caror tinte sunt. Cu siguranta, sunt parinti si ii afecteaza grevele oamenilor de la catedra. Cand a fost vorba despre drepturile lor salariale, cei in roba au dat statul in judecata si, fireste, au castigat. Ce bine au interpretat rolul de arbitru-jucator! Acum, observ ca anumiti oameni care impart dreptatea prin salile de judecata, isi ignora menirea si insigna incrustata cu LEX. Incep sa raspunda la indicatiile politice. Este aberant si neconstitutional. Apropo, ce interese lezeaza mai mult egoismul proverbial al romanilor:: drumurile blocate, trenurile intepenite sau scolile inchise? In functie de situatie si de timpul ei, nu-i asa?

Intradevar cel mai tare raspuns pe tema asta. Jos palaria! Sunteti mai bun decat liderii lor de sindicat ! Cei care au copii la scoala nu au cum sa fie obiectivi. Dar poate cine stie ...
ContSters80271, utilizator
iulian andrei a scris:
Care este rostul unui protest? A se vedea protestul magistratilor, medicilor de familie, etc. Daca si acestia ar fi protestat in afara orelor de program ... care mai era rostul?

Dar rolul grevei japoneze care este? Nu cumva acelasi, dar tocmai fara sa afecteze negativ pe nimeni? Doar pentru ca altii au facut intr-un anumit mod nu inseamna ca nu exista alternative, sau ca exemplul luat este bun. Moralitatea demersului ar trebui, cel putin in opinia mea, sa prevaleze, si spun asta chiar daca nu ma afecteaza nici macar indirect actiunea profesorilor.
Ma bucur nespus ca va asterneti opiniile cautand o solutie, cred.
Eu spun ca problematica este cu mult mai complexa, decat se pare ca este. Vorbim de modalitati si efecte ale unor tipuri de proteste nascute din incalcarea demnitatii unei categorii profesionale, sub toate aspectele sale, oragnizare sistemica, salarizare, curricula etc.
Dar cred ca scopul unui protest nu este doar acela de a aduce in plan central cauza unei categorii profesionale, ci mai mult este de a solidariza pe toti cei afectati direct ori indirect cu scopul cert de a solutiona nu neaparat intr-un mod priviligiat o problema ci de a a se rearanja valorile intr-un mod corect si coerent.
Adica, sigur grava profesorilor ii priveste pe acestia in mod direct. Dar cati parinti au iesit sa se alature acestora cand au vazut, trait decadearea intregului sistem, prin eternele inventii si inovatii ministeriale.
Faceti va rog un exercitiu de imaginatie: o greva generala a tuturor angajatilor din invatamant alturi de toti parintii copiilor scolarizati-ce s-ar intampa?!
Dar nu va fie teama, nimic nu poate fi mai utopic decat asa ceva: profesorii nu sunt si nici nu vor fi vreodata(vedeti experienta ultimilor 20 de ani) capabili de a fi uniti in ceea ce-i priveste, parintii copiilor vor condamna intotdeauna profesorii grevisti.
Fericiti vor fi guvernantii oportunisti si copii de vacante.

Daca nu stiati, greva japoneza este un precursor si nu un determinant al luptei sindicale. Joaca rolul de avertisment, alaturi de cea cu nume similar. Va rog sa nu amintiti de moralitate. Faptul ca revendicarile urmeaza cursul legal al protestelor este o dovada in acest sens. Probabil ca n-ati auzit de grevele spontane. Pe acelea cum le categorisiti? Revenind la etica si morala, ce opinie aveti despre incalcarea grosolana si abuziva, de catre actualul guvern, a unei legi organice, promulgata de seful statului si publicata in Monitorul Oficial? Nu recurgeti la vorbe mari, a caror insemnatate sunt reduse sfidator la zero!