Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cat timp de la deces se poate face succesiunea? exista un termen maxim?
multumesc
romascanule stai calm nu te ambala:D
Termenul de 6 luni e pt. cei ce nu sunt descendenti sau ascendenti:">
Cat despre 1% se calculeaza pana la data deschiderii succesiunii:D
Termenul de 6 luni este pt toti mostenitorii, indiferent de clasa. De ce n-ar fi si pt descendenti???
Nici eu nu inteleg pentru care motiv termenul de 6 luni nu s-ar referi si la descendenti/ascendenti.
Mai romy, zau ca m-am saturat...pentru Dumnezeu...spune-mi si mie de unde vine ideea asta...Termenul de 6 luni este un termen de prescriptie...Unde scrie ca acest termen nu curge si impotriva ascendentilor si descendentilor ???

pe de alta parte cum sa se calculeze 1% PANA la deschiderea succesiunii ? Adica ce-ai vrut sa spui....bai voi apucativa de socotit ca io mor maine... (data deschiderii succesiunii= data mortii). !!!???
Poate era vorba, de fapt, despre dezbaterea succesiunii.