Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC

-Va rog sa-mi spuneti care sunt obligatiile angajatorului inainte de suspenda
temporar activitatea salariatilor sai(somaj tehnic)? Ce documentatie tb sa
intocmeasca? Si daca le acorda si altceva in afara de 75 % din ultimul salariu
pe perioada somajului tehnic.

Va multumesc anticipat
mirica2 a scris:

In ordonanta 28 din 2009 este mentionata perioada de 3 luni pentru acordarea de facilitati pentru somaj tehnic iar in legea de aprobare sunt 90 zile calendaristice .. ce sa intampla in situatia in care dupa doua luni consecutive cu 31 de zile exemplu iulie , august urmate de septembrie o luna cu 30 de zile calendaristice se depasesc cele 90 de zile calendaristice .. ?
Cele 90 de zile calendaristice se refera la perioada in care un singur salariat se afla in somaj tehnic ?

cf acestei ultime modificari, se beneficiaza de scutirile prevazute in OUG 28/2009 pentru o perioada strict limitata la 90 de zile calendaristice.
Cele 90 de zile se au in vedere pt fiecare salariat care intra in somaj tehnic; cu alte cuvinte pt oricare din salariati care intra in somaj (indiferent de data intrarii sau de faptul ca intreruperea este discontinua) , se va beneficia de scutiri pe acest termen maxim.

Pentru somajul tehnic peste cele 90 de zile contributiile se vor plati normal.
grace_r a scris:

mirica2 a scris:

In ordonanta 28 din 2009 este mentionata perioada de 3 luni pentru acordarea de facilitati pentru somaj tehnic iar in legea de aprobare sunt 90 zile calendaristice .. ce sa intampla in situatia in care dupa doua luni consecutive cu 31 de zile exemplu iulie , august urmate de septembrie o luna cu 30 de zile calendaristice se depasesc cele 90 de zile calendaristice .. ?
Cele 90 de zile calendaristice se refera la perioada in care un singur salariat se afla in somaj tehnic ?

cf acestei ultime modificari, se beneficiaza de scutirile prevazute in OUG 28/2009 pentru o perioada strict limitata la 90 de zile calendaristice.
Cele 90 de zile se au in vedere pt fiecare salariat care intra in somaj tehnic; cu alte cuvinte pt oricare din salariati care intra in somaj (indiferent de data intrarii sau de faptul ca intreruperea este discontinua) , se va beneficia de scutiri pe acest termen maxim.

Pentru somajul tehnic peste cele 90 de zile contributiile se vor plati normal.

Buna ziua,

As avea si eu o serie de intrebari. Din pct de vedere juridic in eventualitatea unor concedieri individuale/colective, cum este mai avantajat angajatul, sa stea 3 luni in somaj tehnic sau dupa 2 luni sa fie chemat la serviciu intrucat s-a gasit activitate pt el? Adica daca stau 3 luni in somaj tehnic, o sa-i fie mai usor angajatorului sa ma concedieze apoi, invocand motivul ca a facut tot posibilul pt mine, adica mi-a platit cele 3 salarii din perioada somajului tehnic insa nu a mai avut ce face dupa, ca tot nu s-a gasit activitate? Sau altfel pusa intrebarea, unei firme ii vine mai usor sa restructureze postul pt a face concediere individuala dupa ce si-a trimis angajatul de pe postul respectiv 3 luni in somaj tehnic sau nu e nici o diferenta fata de cazul cand face concedierea imediat fara a mai trimite in somaj tehnic?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Presupunand ca am fost concediata din cauze ce nu tin de mine (art 65 alin1), cum se intra efectiv in somaj tehnic? trebuie sa fie de acord angajatorul? de ce ar fi de acord sa imi plateasca 75% din salariu timp de 3 luni?

Pot merge eu pur si simplu cu actele necesare la ITM (sau unde se aproba si se depun dosarele pt somaj tehnic)? decizia o ia institutia respectiva?

Ma gandesc ca devreme ce sunt disponibilizata, angajatorul nu are nici un motiv pe lume ca sa-mi plateasca mie somaj tehnic.
Buna ziua.
Am urmatoarea speta: Am fost in somaj tehnic luna noiembrie 2010 dar in toata aceasta perioada am fost la serviciu.Adica am semnat acea decizie dar nu am fost lasata sa stau acasa...ci am fost la lucru..Acum, daca ar fi sa plec, as putea da in judecata firma sau ceea ce s-a intamplat atunci, s-a prescris?
Pentri ce sa dati in judecata societatea? ... trebuia sa sesizati ITM, in legatura cu acest aspect in eprioada respectiva .... pe durata somajului tehnic ati primit o indemnizatie de 75%?