Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare fisa post

Buna, se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?
Adina_G a scris:

se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?

Din cate stiu eu, fisa postului se poate modifica ori de cate ori angajatorul constata ca au intervenit noi imprejurari care au influentat evolutia firmei, a cerintelor fiecarui post etc.

De regula, la interval de 1 an fisa postului se revizuieste/modifica/adapteaza.

Sediul materiei cred ca se afla in Codul Muncii.
Darie Tudor a scris:

athe a scris:

in principiu nu se poate modifica

De acord, pentru ca fisa postului este un document anexa la c.i.m., dar exista un...dar (nu cadou!)
Periodicitatea revizuirii fisei postului este prevazuta si stabilita, de obicei, in contractul colectiv de munca (acolo unde acesta exista).
In practica, in general, revizuirea fisei postului se face o data pe an (ex. in administratia publica) sau, uneori, in cazul companiilor foarte dinamice, de doua ori pe an.

Angajatul este obligat sa semneze? Daca nu face acest lucru, este valabila schimbarea?
Adina_G, utilizator
Angajatul este obligat sa semneze, dar are dreptul sa faca si obiectiuni, motivate, privind atributiile care sunt prevazute in fisa, poate sa ceara lamuriri!
Darie Tudor:
1. Aveti dreptate cu art.40 din Codul muncii dar nu se precizeaza ca acesta este valabil in timpul executarii unui CIM. Eu zic ca asta este valabil inainte de incheierea unui CIM, in baza organigramei unitatii.
2. Modificarea CIM (felul muncii) se face in baza art. art.41 din Codul muncii, adica prin acordul partilor.
3. Daca pe parcurs angajatorul modifica organigrama unitatii (si are dreptul sa o faca) si modifica si fisa postului,salariatul are dreptul sa refuze si va putea fi concediat (desfiintarea postului si redefinirea si redenumirea lui).
Parerea mea!:sorry:
tudorvaleriu a scris:

Darie Tudor:
1. Aveti dreptate cu art.40 din Codul muncii dar nu se precizeaza ca acesta este valabil in timpul executarii unui CIM. Eu zic ca asta este valabil inainte de incheierea unui CIM, in baza organigramei unitatii.
2. Modificarea CIM (felul muncii) se face in baza art. art.41 din Codul muncii, adica prin acordul partilor.
3. Daca pe parcurs angajatorul modifica organigrama unitatii (si are dreptul sa o faca) si modifica si fisa postului,salariatul are dreptul sa refuze si va putea fi concediat (desfiintarea postului si redefinirea si redenumirea lui).
Parerea mea!:sorry:

Daca va fi concediat, nu beneficiaza de somaj? Vor sa modifice fisa postului pentru a ma determina sa-mi dau demisia, lucru pe care nu vreau sa-l fac fara a obtine niste beneficii.