avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare fisa post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare fisa post

Buna, se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:42, 3 August 2010
Adina_G a scris:

se poate modifica fisa postului dupa 2 ani de la angajare pentru ca asa vrea angajatorul?


Din cate stiu eu, fisa postului se poate modifica ori de cate ori angajatorul constata ca au intervenit noi imprejurari care au influentat evolutia firmei, a cerintelor fiecarui post etc.

De regula, la interval de 1 an fisa postului se revizuieste/modifica/adapteaza.

Sediul materiei cred ca se afla in Codul Muncii.
Darie Tudor a scris:

athe a scris:

in principiu nu se poate modifica


De acord, pentru ca fisa postului este un document anexa la c.i.m., dar exista un...dar (nu cadou!)
Periodicitatea revizuirii fisei postului este prevazuta si stabilita, de obicei, in contractul colectiv de munca (acolo unde acesta exista).
In practica, in general, revizuirea fisei postului se face o data pe an (ex. in administratia publica) sau, uneori, in cazul companiilor foarte dinamice, de doua ori pe an.


Angajatul este obligat sa semneze? Daca nu face acest lucru, este valabila schimbarea?
Ultima modificare: Luni, 2 August 2010
Adina_G, utilizator
Angajatul este obligat sa semneze, dar are dreptul sa faca si obiectiuni, motivate, privind atributiile care sunt prevazute in fisa, poate sa ceara lamuriri!
Darie Tudor:
1. Aveti dreptate cu art.40 din Codul muncii dar nu se precizeaza ca acesta este valabil in timpul executarii unui CIM. Eu zic ca asta este valabil inainte de incheierea unui CIM, in baza organigramei unitatii.
2. Modificarea CIM (felul muncii) se face in baza art. art.41 din Codul muncii, adica prin acordul partilor.
3. Daca pe parcurs angajatorul modifica organigrama unitatii (si are dreptul sa o faca) si modifica si fisa postului,salariatul are dreptul sa refuze si va putea fi concediat (desfiintarea postului si redefinirea si redenumirea lui).
Parerea mea!:sorry:
tudorvaleriu a scris:

Darie Tudor:
1. Aveti dreptate cu art.40 din Codul muncii dar nu se precizeaza ca acesta este valabil in timpul executarii unui CIM. Eu zic ca asta este valabil inainte de incheierea unui CIM, in baza organigramei unitatii.
2. Modificarea CIM (felul muncii) se face in baza art. art.41 din Codul muncii, adica prin acordul partilor.
3. Daca pe parcurs angajatorul modifica organigrama unitatii (si are dreptul sa o faca) si modifica si fisa postului,salariatul are dreptul sa refuze si va putea fi concediat (desfiintarea postului si redefinirea si redenumirea lui).
Parerea mea!:sorry:


Daca va fi concediat, nu beneficiaza de somaj? Vor sa modifice fisa postului pentru a ma determina sa-mi dau demisia, lucru pe care nu vreau sa-l fac fara a obtine niste beneficii.

Alte discuții în legătură

Modificare contract individual de munca popescu marcela popescu marcela Buna ziua, Fisa postului se modifica prin acordul partilor, angajat si angajator sau se modifica unilateral de catre angajator? (vezi toată discuția)
Modificare program de lucru radu alexandru 40 radu alexandru 40 Sunt angajat cu CIM. Durata muncii 8 ore /zi.Programul de munca nu este mentionat in CIM , ci doar faptul ca [b]\\\\"[i]Programul de munca se poate modifica in ... (vezi toată discuția)
Fisa postului lena12 lena12 Este posibila schimbarea fisei postului doar pentru ca asa doreste seful de birou, fara nici un motiv bine intemeiat? (vezi toată discuția)