Forum Discuţii diverse Discuţia la modă ANTIPROSTITUTIE
Discuție deschisă în Discuţia la modă

ANTIPROSTITUTIE

Deseori în mass-media românească au fost semnalate sechestrări, violuri, ucideri de prostituate. Descrise cu lux de amănunte, acestea au reusit să arate mizeria morală si fizică în care trăiesc majoritatea prostituatelor. Cu dibăcie, diverse centre de influentă încearcă să inducă ideea că solutia tuturor problemelor generate de prostitutie este legalizarea acesteia, si nu combaterea ei prin diverse moduri.
Legalizarea bordelurilor nu elimină prostitutia ilegală si traficul de femei, ci doar duce la dezvoltarea fenomenului prostitutiei dându-i-se acestuia o acoperire legală. La umbra bordelurilor prostitutia ilegală va prolifera. Însăsi activitatea din incinta bordelurilor va avea un caracter ilicit, plecând de la evitarea plătii impozitelor, exploatarea violentă a femeilor de către pesti si clienti, până la realizarea unor materiale compromitătoare pentru oamenii influenti, care pot fi folosite în actiuni de santaj.
avocat_lascoschi a scris:
In perioada mai inainte de perioada comunista prostitutia era legalizata si nu am auzit de nicun caz in care o prostituata sa fie judecator.
Nu cred ca acesta ar fi motivul de care sa ne temem.

Aici e aici… (afirmatia e… discriminatorie si arata – indirect – parerea reala despre prostituate). Nu ne “temem” ca va fi admisa in magistratura o tanara prostituata (angajata ca atare in timpul studentiei) absolventa de Drept… Ne “temem” ca NU va fi admisa… indiferent de “capacitatea” ei…

Unde se va angaja o persoana care s-a prostituat (legal) la un moment dat, cand nu va mai corespunde “standardelor”? Cum se va comporta fatza de aceasta persoana un angajator? Ceva de genul: “Daca ai putut cu 100 poti si cu mine…” ? Un exemplu…

La o prostituata merg fel si fel de invizi, de toate natiile si conditiile… Va fi acceptata in “societate” o astfel de persoana? Daca azi evitati sa invitati la restaurant o prostituata (sau sa fiti vazuti in preajma ei oriunde) vrea cineva sa cred ca dupa “legalizare” va fi invitata in “lumea celor care muncesc la birou” si care mai de care se va lauda ca are amici printre persoanele care-si vand trupul? Mai degraba vor fi evitate asemenea persoane – ca si pana acum. Tragedia lor va ramane, pentru ca mentalitatea celorlalti nu se schimba usor…

Inainte de a sporovai despre legalizarea prostitutiei ca… ocupatie ar trebui sa umblam (cu mitraliera, cred) la mentalitatea majoritatii cetatenilor lumii…

Decat sa “proclame” prostitutia ocupatie cu cod si conditii de angajare (ca in cazul tuturor ocupatiilor) ar putea sa faca multe altele guvernantii…

In bordel pot fi vandute mai usor drogurile, pot fi ascunse persoanele care nu vor sa se prostitueze, dar se trezesc sechestrate, pedofilia poate inflori, evaziunea fiscala va fi in largul ei, fara protectie bolile vor “propasi” la fel ca si pana acum – controlul medical regulat al celor care-si vand trupul nu e infailibil (bolile au diferite perioade de incubatie)… Va castiga statul ceva bani, asta da… Si vor castiga la greu “pestii” (cum altfel vor fi numiti “patronii” stabilimentelor? ) Sigur… “matroana”…

Bani la stat se pot aduna si prin noi locuri de munca – departe de sfera prostitutiei… Dar cu bordelul e mai usor decat cu… industria textila…

Cineva care se gandeste cu adevarat la o viata mai buna – sa zic asa – pentru prostituate va fi impotriva legalizarii (va gasi alte solutii pentru limitarea “fenomenului” si colectare bani pt bugetul statului). Persoanele care-si vand trupul pot face aceasta – cu profit – pana la o anumita varsta… Si mai apoi?! Un orizont limitat, cu gandul la un profit imediat (fie chiar si numai pt bugetul statului) arata, de fapt, indiferenta unora pentru persoana care se vinde… Nimanui nu-i mai pasa cum se va descurca atunci cand nu se va mai inchiria trupul ei… Nimanui nu-i pasa cum va fi privita o asemenea persoana daca din prostituata va ajunge… bucatar… - ca exemplu - sau bona… Dar va avea sansa de a face acestea?
Pana la ce varsta va imaginati ca o persoana care-si inchiriaza trupul va putea trai din ceea ce castiga (din ceea ce-i ramane, de fapt, dupa ce plateste taxele catre stat)?
Ganditi-va intai la omul care-si vinde trupul si mai apoi la bugetul statului… sau la “cumparatori”

“Declarand” prostitutia "ocupatie legala" despre statul roman se va putea spune – la propriu: castiga bani pe fundul cetatenilor.
r gabi a spus Prin legalizarea prostitutiei se aduc venituri statului ,se mai micsoreaza numarul contaminatilor cu boli venerice si al violurilor.
Si toate acestea ,fie ca dorim sau fie, nu dorim ca prostitutia sa se legifereze sunt confirmate de date statistice
.
Nu e asa. Nu dispare riscuri de boli. De ce?. Crezi ca va fi un medic acolo unde se practica prostitutii?. Veniturile a statului, si prin jocuri de noroc. Si legalizand droguri.
Statistice? De unde? Din Europa? Din Africa? Din Asia? Din America? Sunt pline de eroare. Sun temeiate pe aspecte putin credibile. Singura statistica adevarate este ceea de ce acolo unde nu se practica si/sau se penalizese prostitutia, sunt tarile cu mai putin de boli veneree (un exemplu, tarile araba). Crezi ca Romania este o tara unde nu este legalizata prostitutia?.Nicidecum. Aici se practica si se permite pentru ca politistilor nu implinesc functiile, ca sigur pentru ce au chestiile mult mai urgente de rezolva (si au ordine superioare), nu sunt boli de acest gen. Dar legea este buna atunci cand respect constume morale bune, nu pentru ca sa recunoasca sau nu fapte sau costume si sa-i faca lege. In Spania nu este legala si se permite. Se zice acolo ca nu este legala nici nelegala: este "alegala". Si e probabil ca intre statisticile se socoteste pe Spania si Romania ca tarile unde nu este permiza prostitutia... la raporturile statisticile...
Afirmatia nu este deloc discriminatoare.
Faptul ca femeile nu aveau dreptul de a exercita profesia de avocat era o mentalitate de la acea vreme.Timpul insa a invins aceasta mentalitate.

In general, femeile nu doresc legalizarea prostitutiei (evident ca nu toate).Se simt cumva amenintate ca ar fi ceva legal si moralitatea sau imoralitatea ar deveni prea discutabila...
Adica femeile au temerea ca daca se va legaliza prostitutia barbatii lor nu vor mai face ceva ilegal sau imoral.
Sub acest aspect poate ca discutia ar putea capata contur deoarece odata intrata in legalitate prostitutia ar putea starni curiozitatea si a celor care nu au fost interesati.Ar fi mai simplu pentru barbati.

Si chestiunea cu controlul medical ar fi utila.Ar deveni ceva obligatoriu.

Cat priveste prostitutia ilegala, cele mai multe cazuri de sechestrari si rapiri, trafic de persoane, se intampla sa fie tocmai acolo unde prostitutia este interzisa.
In general, aceasta este prohibita in acele tari unde coruptia atinge cote mari...spre exemplu, Italia.Si Romania are o coruptie serioasa...

In Germania, unde nu este prohibita victimele traficantilor de carne vie nu ajung.De ce ? Pentru ca acolo lucrurile decurg normal...fara sa se ascunda un adevara care nu poate fi evitat...prostitutia exista si nu poate fi estompata.
Dar, prostitutia poate fi controlata si cele care o practica sunt protejate...de lege...
avocat_lascoschi a scris:
femeile au temerea ca daca se va legaliza prostitutia barbatii lor nu vor mai face ceva ilegal sau imoral.

Muica! Barbatul care nu merge la prostituate n-o face din principiu, nu pentru ca e ilegal sau imoral… Barbatul care se respecta si care e sigur pe masculinitatea lui nu va fi niciodata nevoit sa plateasca pentru anumite “servicii”… Aceasta e una dintre diferentele intre barbati si cei care merg la prostituate…
Stabilimentele “cu lumina rosie” erau cu adevarat practice in acel moment al istoriei in care moralitatea (un fel de a spune) avea valoare… Dar azi, cand “revolutia sexuala” a facut ravagii in hormonii indivizilor (de ambe sexe) nu prea se mai poate spune ca e “utila” o casa de toleranta – ce denumire ciudata! E doar o metoda de imbogatire rapida…

avocat_lascoschi a scris:
Si chestiunea cu controlul medical ar fi utila.Ar deveni ceva obligatoriu.

Sigur… Si azi, prostituatele de lux merg periodic la control. Dar, iata un nou mod de… “protectie sociala”: e “protejat” (cel putin relativ) clientul, dar nimanui nu-i pasa ca acel client ar putea fi purtatorul unei boli pe care o poate transmite (nu doar prin contact intim) prostituatei – care va transmite boala urmatorului client (ca doar nu le face control medical din ora in ora si nici chiar din trei in trei zile – iar boala poate incuba trei zile si se transmite fara “probleme”… )
Pe scurt: clientul e relativ protejat dar el nu e supus la un control medical… desi ar putea fi purtatorul virusului hepatitei C sau a virusului herpetic… (doar doua exemple de boli cu larga incidenta si cu “transmitere sexuala” ); (si) aceste doua boli sunt pe viata. Altfel spus: o noua dovada ca nimanui nu-i pasa - real - de persoana care-si vinde trupul.

avocat_lascoschi a scris:
In Germania, unde nu este prohibita victimele traficantilor de carne vie nu ajung.De ce ?

Pentru ca acolo politistii isi fac datoria.

avocat_lascoscoschi a scris:
prostitutia poate fi controlata si cele care o practica sunt protejate...de lege...

Aceasta e o legenda, in cel mai bun caz. Prostitutia nu poate fi controlata, oricat ne amagim cu ideea ca ar putea fi…

Dar de ce scrii: “cele care o practica”? Iti imaginezi ca barbatii nu isi inchiriaza trupurile? Sau acestia vor ramane in afara unei eventuale legi care ar reglementa practicarea prostitutiei?
Cei mai multi oameni se gandesc la femei cand spun “prostitutie”. Si aceasta inseamna ca au ramas in urma cu “stirile”… Cati barbati nu-si pun fundul la bataie pentru bani…! Ca barbati care vor barbati sunt mai multi decat femeile care cauta un partener de sex ocazional – femeile, de regula, nu trebuie sa plateasca… (sigur, daca n-au varsta platformei continentale si doresc “serviciile” unui tinerel).
O asemenea lege nu se poate referi numai la femei.E clar acest lucru pt ca ar fi discriminatorie in raport de prevederile constitutiei.

Prostituatele de lux sunt rare si pe ele nu le intereseaza legalizarea.Au protectie de la nivel inalt,nu neaparat de la politie...

Problema este cu celelalte...
Pentru sanatatea publica este indicata o asemenea lege.Pentru apararea tuturor...chiar si a celor care nu au legatura directa cu acest fenomen...