Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Adevar si minciuna
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Adevar si minciuna

“Uneori adevarul iese la suprafata fara sa fie cautat” (Menandros)

Foarte multi oameni scriu si/sau vorbesc despre adevar… Unii spun: “adevarul elibereaza”; altii, din contra: “adevarul nu elibereaza”… Dar toti mintim – mai mult sau mai putin…

Minciunile sunt de mai multe “tipuri” - vorbeste lumea: ocazionale, din necesitate, compensatorii, prin omisiune, mitomanie… Pana la urma toate “tipurile” sunt scuzabile… Oare?
De fapt, minciunile sunt de doua feluri: cele care au fost descoperite si cele care nu… :)

Unii afirma ca mint pentru a proteja… sensibilitatea celuilalt / celorlalti… Nu se mint, oare, in acest fel si pe ei?
Altii mint pentru a obtine ceva… Altii ascund adevarul doar pentru a nu spune… ceea ce (cred ei) nu le place altora sa auda sau ceea ce nu vor sa stie si altii… Iar altii mint pentru ca numai astfel pot fi “interesanti” in ochii celorlalti…

Oricare “tip” de minciuna, insa, cred ca “aduce dupa ea” un sir luuung de alte minciuni…

Cum sa raspunzi “M-am cam plictisit” (daca asa a fost) - unei persoane care te intreaba “Te-ai simtit bine in compania mea?” Adevarul este ca cine pune o intrebare trebuie sa isi asume rapsunsul… Dar si cel care raspunde…
Daca te-ai plictisit si spui ca te-ai simtit bine risti sa fii, din nou, invitat – si in acest caz e posibil sa inceapa un sir de minciuni…

O lume fara minciuna nu poate exista - e o certitudine. Ma intreb, insa, cum ar fi daca nu as spune nici cea ma mica minciuna… Banuiesc ca as fi… “excomunicata”.

V-ati imaginat vreodata in postura de a spune adevarul si numai adevarul, in orice situatie?
albertokurtyan a scris:
Da, mi-am imaginat. Si ce relevanta are daca mi-am imaginat.

Relevanta? :hm: N-ai mai fi… omul jumatatilor de masura. Nu se spune ca orice vis poate deveni realitate daca omul isi doreste si – mai ales - are puterea de a indeplini?
Si ce crezi ca patesti daca iti asumi adevarul? Exceptand… calitatea de consilier juridic, sau avocat… :D

*****

Am mintit de-a lungul vietii… pentru a-mi apara familia de neplaceri… Regret si azi, dar as face-o din nou…
N-am mintit, insa, niciodata, cand mi-am exprimat parerea despre ceva sau cineva, sau despre ce a facut cineva… Mi-am asumat “riscul”… Am putini prieteni – in adevaratul sens al cuvantului – dar stiu ca ma pot baza pe ei si ei stiu ca se pot baza pe mine in orice situatie… Cred ca este un castig...
Nu pot minti, desi, uneori, amestec adevarul (il expun in "fragmente" cand este unul neplacut)… Si detest minciuna – mai ales ca iese la suprafata (mai devreme sau mai tarziu) ca uleiul deasupra apei… Nu mai dau doi bani pe aceia care m-au mintit… dar devin rautacioasa: ma joc cu ei, ca si cum i-as fi crezut…

Chiar cred ca adevarul rostit la timpul potrivit ne scapa de multe neplaceri si ne “aduce” in apropiere oameni pe care ne putem baza…

Imi este din ce in ce mai greu sa accept jumatati de adevar, oameni cu jumatate de onoare, oameni care nu stiu sa ofere “feedback”, oameni care ii iau pe altii de prosti, oameni ipocriti s.a.m.d…

Ce frumos si… linistitor ar fi daca ne-am asuma responsabilitatea ca mai mintim, ca mai suntem rai, ca mai deranjam… Prea putini sunt atat de puternici sa o poata face…

“E nevoie de curaj pentru a fi cine esti cu adevarat” – spunea nu mai stiu cine. Trebuie sa invatam sa fim ceea ce suntem si sa renuntam cu gratie la ceea ce nu suntem… - zice altcineva…
trope_doi, utilizator
Superb subiect de discutie!
Un subiect care poate stirni polemici. Un subiect in care putini se vor analiza si mult mai putini vor recunoaste rezultatul.
Ma rezum la a da citeva citate:

•Minciunile obliga mai mult decit orice adevar - CAMILLE GOEMANS
•Sa ne mintim pe noi insine ne este mai adinc inradacinat decit sa-i mintim pe ceilalti - DOSTOEVSKI
•Poti minti cu gura, dar cu expresia pe care o ai in acel moment se spune intotdeauna adevarul - FRIEDRICH NIETZSCHE
•Pata pe care o lasa o singura minciuna nu poate fi stearsa de o suta de vorba adevarate - ABU SHAKUR BALKHI
•Cel ce minte astazi pentru tine, miine va minti contra ta - RICHARD WURMBRAND
•Daunatoare nu este insa minciuna care trece prin minte ci aceea care se scufunda in ea si se aseaza acolo ... - FRANCIS BACON
•Minciuna are picioare scurte si te prinde repede.
Minciuna premeditată nu mai e chestiune de fantezie, ci de caracter. - TUDOR MUSATESCU
•Minciuna are aripi şi zboară, în timp ce adevărul o urmează târându-se. - MIGUEL DE CERVANTES

•Nu s-a zis ca adevarul unui om este ceea ce el ascunde? - OCTAVIAN PALER
•Adevarul exista, numai minciuna se inventeaza - ALEXANDRU GH. RADU
•Nu exista adevar absolut ci numai drumuri care duc spre el - AL. GH. RADU
•Adevarul a fost singura odrasla a timpului - LEONARDO DA VINCI
•Adevarurile care ramin doar in minte si nu sunt traite practic ne hranesc tot atit de putin ca o mincare ce ramine in camara. - RICHARD WURMBRAND
•E greu sa spui adevarul, sa-l asculti e si mai greu, iar sa-l faci inteles e cel mai greu. - HAGOP BARONIAN
•Glumetii se dovedesc adesea profeti. - W. SHAKESPEARE
• Pe cat de rar este adevarul, oferta a fost intotdeauna mai mare decat cererea. - JOSH BILLINGS
•Adevarul este un fruct care nu trebuie cules decat atunci cand este complet copt. - VOLTAIRE
•Exista adevaruri care nu sunt pentru totdeauna; nici pentru toate tarile – VOLTAIRE
•Nu explicatiile ce se dau faptelor, ci faptele insele sunt adevarul. - M. EMINESCU
•Adevarul e stapanul nostru, nu noi stapanim adevarul. - EMINESCU
•Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta. - N. IORGA
•Toate adevarurile sunt usor de inteles o data ce sunt descoperite; ideea e sa le descoperi. - GALILEO GALILEI
•O chestiune nu este neaparat adevarata doar pentru ca un om a murit pentru ea. – OSCAR WILDE
•Adevarul este cel mai valoros lucru pe care il avem. Deci, sa il economisim. – MARK TWAIN
•Cand ai dubii, spune adevarul. – M. TWAIN
•Spune întotdeauna adevărul şi nu va mai trebui să ţii minte - M. TWAIN
Adevarul este ca nu exista adevar. - PABLO NERUDA
•Crede pe cei care cauta adevarul, dar nu si pe cei care l-au gasit – ANDRE GIDE
•Adevarul le foloseste celor care-l asculta, dar le face rau celor care-l spun. – WINSTON CHURCHILL
•Exista anumite situatii in viata in care adevarul si simplitatea constituie cea mai buna tactica. – JEAN DE LA BRUYERE
•Tot ce spui, atât altora cât şi ţie, să fie adevărat – iată ceva ce nu poate fi întotdeauna sigur, deoarece poţi greşi; dar se poate şi trebuie întotdeauna să fii sigur că ceea ce spui e sincer pentru că de asta îţi poţi da seama imediat. IMMANUEL KANT

Si in incheiere versuri de Eminescu:
"A visa că adevarul sau alt lucru de prisos
E în stare ca să schimbe în natur-un fir de păr,
Este piedica eternă ce-o punem la adevar."
ContSters160319, utilizator
Da, mi-am imaginat cum ar fi o lume fara minciuna, mai bine zis am incercat sa-mi imaginez ca oamenii ar avea un al saptele-a simt cu care ar "vedea", ar "auzi", ar "mirosi", ar "pipai" sau ar "gusta" vorbele spuse de altul...ceva real care ar face imposibila si inexistenta dorinta de a minti....ceva de genul gusti cateva picaturi de otet despre care nu poti spune decat ca sunt acre, nu dulci, nu amare.......
In acest caz nici nu s-ar mai pune problema minciunii pentru ca n-ar mai fi posibila si ca atare nici folositoare.

M-am ingrozit! Dar nu pentru ca lumea ar fi una a ingerilor, ci pentru ca ar fi altfel de lume pe care mintea mea nu o poate imagina, asemenea infinitului. Cand incerc uneori sa-mi imaginez pentru cateva momente unde poate duce infinitul in spatiu si timp ....ma ia durerea de cap la modul cel mai fizic cu putinta si renunt...de dragul meu :)

Minciuna face parte din noi, ne invatam cu ea de cand am inceput sa fim constienti de ce ne inconjoara si cu care ne incarcam cu cat inaintam in varsta. Poate ati observat si ati fost poate amuzati, poate suparati de adevarurile pe care le rostesc copiii atunci cand nu sunt "dresati". ..... Ei bine, educatia contine in ea si vina de a perverti mintea cruda a copilului catre minciuna si acesta este un rau strict necesar deoarece copilul care va deveni adolescent, tanar, adult si care se va insoti cu alti oameni in diferitele etape ale vietii lui, nu va putea rezista in societate fara minciuna, fara s-o spuna, fara s-o accepte.
Intre altele politetea este o forma sofisticata a minciunii. Lumea s-a civilizat, intre altele, si printr-o forma superioara de ambalare a minciunii.

Personal nu cred ca se poate trai fara minciuna, dar....... cel ce minte trebuie sa-si asume constient ca fiecare minciuna pe care o "comite" va fi compensata vreodata cu o alta "incasata" si deci.....n-ar trebui sa se supere :) Exista o compensatie in lumea asta si se spune ca mori atunci cand balanta se va echilibra perfect. Ma rog chestia asta era in legatura cu pacatele si plata lor, dar minciuna poate fi bagata in aceeasi oala cu pacatele.

Si tot personal va spun ca inaintarea in viata imi aduce in minte ca fiind necesara ispasirea unor minciuni din viata mea, iar aceasta ispasire este cumplita, mai rau decat o condamnare clasica la inchisoare pe viata.......
Minciuna sta cu regele la masa.......E interesant acest subiect, intr o lume in care minciuna e primul lucru pe care il vezi, de care te izbesti , iar atunci cind refuzi sa accepti o astfel de lume esti izolat, privit ca un paria. Unii nu pot sa traiasca decit prin minciuna, ei sunt oamenii perfecti , pentru ca se imprietenesc cu cei asemeni lor si sunt enorm de multi. Cred ca decit o prietenie bazata pe minciuna e mai corecta o dusmanie bazata pe adevar. Adevarul doare mereu, de aceea unora le e teama sa apeleze la el, sa si l asume si atunci se complac in minciuna mai ales daca aceasta situatie aduce si avantaje.
trope_doi a scris:

… Nu mai dau doi bani pe aceia care m-au mintit… dar devin rautacioasa: ma joc cu ei, ca si cum i-as fi crezut…

In aceeasi maniera procedez si eu.Iar faptul ca nu mai poti da doi bani pe cei care te-au mintit grosolan, e absolut justificat.Mintindu-te, te-au subestimat, s-au crezut superiori, , au incercat sa se joace cu o aparenta naivitate a ta..insa n-au stiut ca un adept al adevarului , cand e vorba sa fie mintit, devine foarte vigilent, dincolo de naivitate care, in fond, nu inseamna prostie, ci poate, o anume puritate, tipica acelora care mai cred in valorile morale, care inca mai vad lumea intr-un mod ideal,asa cum si-ar dori-o de fapt..
Cum ar fi lumea fara minciuna? la fel de buna precum ar fi si o lume fara razboaie, fara saracie, fara boli si neputinta, fara discriminare, fara tradare.
Ar fi oare posibila?
ContSters47264, utilizator