Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... construire acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

construire acoperis bloc

Buna ziua.
La noi in bloc s-a mutat un arhitect la etajul 4 care s-a hotarat sa faca acoperis blocului si i-a convins si pe cei de la et 4.Au inceput constructia si am aflat ca dupa ce termina ne pune pe toti locatarii sa platim si daca refuzam ne da in judecata.Mie mi se pare normal sa facem acoperisul , sa contribuim desi stau la et 2 si am 2 apartamente dar m-a deranjat ca nu a discutat deloc cu noi nimeni din bloc, nici administratorul, nici cei de la 4 si ne pun in fata faptului implinit. Ne poate obliga sa platim?
Auzisem ca ar vrea sa si faca mansarda suntem noi obligati sa platim pt mofturile lui.Care sunt drepturile si obligatiile noastre in acest caz?
Va multumesc
bisy83 a scris:

Buna ziua.
La noi in bloc s-a mutat un arhitect la etajul 4 care s-a hotarat sa faca acoperis blocului si i-a convins si pe cei de la et 4.Au inceput constructia si am aflat ca dupa ce termina ne pune pe toti locatarii sa platim si daca refuzam ne da in judecata.Mie mi se pare normal sa facem acoperisul , sa contribuim desi stau la et 2 si am 2 apartamente dar m-a deranjat ca nu a discutat deloc cu noi nimeni din bloc, nici administratorul, nici cei de la 4 si ne pun in fata faptului implinit. Ne poate obliga sa platim?
Auzisem ca ar vrea sa si faca mansarda suntem noi obligati sa platim pt mofturile lui.Care sunt drepturile si obligatiile noastre in acest caz?
Va multumesc

Nu are ce sa va faca. In conformitate cu prevederile Legii 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, art. 25 alin. 3, care stipulează că:
„În situaţii excepţionale, hotărârile pot fi luate prin acordul scris al majorităţii proprietarilor unei scări sau unui bloc, membri ai asociaţiei de proprietari, pentru probleme care îi vizează direct, pe bază de tabel nominal”

acel proprietar putea sa convoace o adunare cu toti proprietarii de pe scara, sa expuna problema, sa intocmeasca un proces verbal de adunare, unul de necesitatea efectuarii acestei lucrari, si, daca obtinea acordul majoritatii, putea sa va oblige ulterior la plata. Altfel nu.

Pe de alta parte, trebuie sa constientizati faptul ca proprietatea dvs. nu incepe in pragul usii pe care intrati in casa, ci pe prima treapta a intrarii in bloc. In afara de apartament, aveti in proprietate, in cota parte indiviza, tot ce tine de bloc (subsol, casa scarii, fatade, acoperis, geamuri pe scara, instalatii apa, termice, electrice etc) pentru care aveti obligatia sa platiti atunci cind vine vorba de reparatii, exact pentru cota parte indiviza pe care o aveti in proprietate. Nu mai mult. Pentru mai multe detalii, va las emailul meu: gaskoe@yahoo.com.
gaskoe, utilizator
Daca nu se opune nimeni la construirea acoperisului inseamna ca, exista un anumit acord tacit din partea celor din bloc.
Convocati o adunare generala si vedeti ce spun ceilalti.
Altfel chiar va poate da in judecata dupa ce face ceea ce vrea.
Am mai spus-o cuiva pe aici, una este administrare intretinere si reparatii la acoperis ( aici se poate discuta cu 50 % +1), si alta este vinderea spatiului de pe bloc unei firme pentru constructia unei mansarde (aici se incheie contract vanzare cumparare cu absolut toti proprietarii care detin o cota parte indiviza din terasa)...
Parca era vorba ca se va construi o mansarda de catre o persoana si nu ca mansarda se va vinde.
In cazul in care arhitectul construieste mansarda si nu va opuneti prin asociatie acesta va poate cere banii apoi investiti.
De vandut insa nu poate sa vanda mansarda de unul singur.
Constuirea unei mansarde inseamna modificarea proprietatii, fiind necesar acordul tuturor. In plus, e necesara o expertizare a blocului pentru a se stabili daca structura de rezistenta nu a fost afectata de cutremure si mai suporta sarcini suplimentare destul de insemnate(mobilier, obiecte, persoane, rezistenta la vant si altele).