Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... construire acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

construire acoperis bloc

Buna ziua.
La noi in bloc s-a mutat un arhitect la etajul 4 care s-a hotarat sa faca acoperis blocului si i-a convins si pe cei de la et 4.Au inceput constructia si am aflat ca dupa ce termina ne pune pe toti locatarii sa platim si daca refuzam ne da in judecata.Mie mi se pare normal sa facem acoperisul , sa contribuim desi stau la et 2 si am 2 apartamente dar m-a deranjat ca nu a discutat deloc cu noi nimeni din bloc, nici administratorul, nici cei de la 4 si ne pun in fata faptului implinit. Ne poate obliga sa platim?
Auzisem ca ar vrea sa si faca mansarda suntem noi obligati sa platim pt mofturile lui.Care sunt drepturile si obligatiile noastre in acest caz?
Va multumesc
Cheltuielile ocazionate de construirea unui acoperis pe bloc pe baza hotararii adunarii generale se repartizeaza pe cota parte indiviza - in functie de suprafata utila a fiecarui apartament.
Care este cota procentuala si cum se repartizeaza cheltuielile pentu constructia unui acoperis pentru un bloc cu 19 apartamente pe 5 nivele,parter+4 etaje (3-4-4-4-4) ,avad in vedere ca de acest acoperis se folosesc in mod direct apartamentele de la etajul 4,si mai putin celelalte apartamente de la celelalte etaje.
Ce se intampla in cazul in care nu toti proprietarii sunt de acord cu contribuirea la aceste cheltuieli si cum se procedeaza pentru demararea acestei constructii?
Care este baza legala si normele de aplicare pentru cazul in speta?
Mentionez ca blocul nu constituie o asociatie de locatari aparte ci face parte dintr-o asociatie,iar constructia nu se executa in numele asociatiei ci in numele blocului.
lae a scris:

avad in vedere ca de acest acoperis se folosesc in mod direct apartamentele de la etajul 4,si mai putin celelalte apartamente de la celelalte etaje.

Sa inteleg ca spatiu rezultat (pod/mansarda) va fi folosit de locatarii de la ultimul nivel? Atunci ei trebuie sa plateasca chirie pe acest spatiu construit de bloc sau sa plateasca chirie pe spatiu de terasa si sa construiasca singuri mansarda.
Daca va referiti la faptul ca ii ajuta pe ei la modul ca nu le mai ploua in casa atunci nu aveti dreptate - toti proprietarii trebuie sa plateasca reparatia acoperisului. Mentionez - reparatia acoperisului. Faptul ca se doreste construirea unui pod/mansarda peste terasa existenta intra la capitolul investitii si este necesar acordul dat prin hotararea Asociatiei de proprietari.
Blocul nu are personalitate juridica, nu poate executa constructia. Tot asociatia este cea care o va realiza chiar daca sumele necesare vor fi achitate doar de catre cei din blocul in cauza.
Construirea acoperisului nu se realizeaza ca urmare a hotararii asociatiei de proprietari ci ca urmare a consensului proprietarilor,acesta nefiind in unanimitate,iar majoritatea este variabila in plus sau in minus.
Este adevarat blocul nu are personalitate juridica,dar se poate incheia un contract intre proprietari si constructor.

Reabilitarea termica a blocului,cu firma sau fara firma,cum poate fi trecuta in cadastru sau in proiectul blocului?
lae a scris:

Care este cota procentuala si cum se repartizeaza cheltuielile pentu constructia unui acoperis pentru un bloc cu 19 apartamente pe 5 nivele,parter+4 etaje (3-4-4-4-4) ,avad in vedere ca de acest acoperis se folosesc in mod direct apartamentele de la etajul 4,si mai putin celelalte apartamente de la celelalte etaje.
Ce se intampla in cazul in care nu toti proprietarii sunt de acord cu contribuirea la aceste cheltuieli si cum se procedeaza pentru demararea acestei constructii?
Care este baza legala si normele de aplicare pentru cazul in speta?
Mentionez ca blocul nu constituie o asociatie de locatari aparte ci face parte dintr-o asociatie,iar constructia nu se executa in numele asociatiei ci in numele blocului.

Adunati pe hartie suprafata utila a celor 19 apartamente. Impartiti suma de bani din devizul si contractul facut pentru aceasta lucrare la suprafata rerultata si aflati costul pe metru patrat. Inmultiti suprafata utila a fiecarui apartament cu acel cost unitar si rezulta repartizarea conform legii pentru fiecare apartament.
Daca nu sunt toti proprietarii de acord cu constructii nu se poate face decat prin hotararea adunarii generale ca reparatie a terasei si nu o constructie pe terasa care sa fie apoi folosita de anume cineva.
Nu cred ca puteti executa o constructie in numele blocului ci numai prin intermediul asociatiei chiar daca asociatia are mai multe blocuri. E ca atunci cand reparam un lift la o scara si se face devizul, contractul, receptia, etc prin acte incheiate intre firma de service si asociatia de proprietari (reprezentata de presedinte), chiar daca beneficiaza numai o scara si repartizarea cheltuielilor se face numai pe o scara.
La blobul dv cine ar semna de beneficiarul lucrarii, ce stampila puneti pe contractul cu proiectantul si executantul constructiei?