Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt sau delapidare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt sau delapidare?

Am luat recent din incasarile zilnice suma de 3000 ron pe care nu pot sa ii pun inapoi momentan, si angajatorul stie despre acest lucru. as dori un sfat va rog in legatura cu aceasta problema. Nu s-a mai intamplat, a fost o ratacire de moment pe care as dori sa o rezolv daca este posibil cu responsabilitate si fara actiuni grave. Ma intereseaza unde se incadreaza fapta, daca exista posibilitatea de a rezolva problema intern in unitate si care ar fi aceasta, ce se poate intampla in cazul unei plangeri si care sunt optiunile . Multumesc
Multumesc
In cazul savarsirii infractiunilor de gestiune frauduloasa, inselaciune, delapidare, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, abuz in serviciu contra intereselor publice, abuz in serviciu in forma calificata si neglijenta in serviciu, prevazute in prezentul cod, ori a unor infractiuni economice prevazute in legi speciale, prin care s-a pricinuit o paguba, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la solutionarea cauzei in prima instanta, invinuitul sau inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate.

@dorians

Deci pedepsele sunt injumatatite, asa cum ati mentionatat si dumneavoastra, prin citarea articolului din legea 202/2010.

( art 74 , indice 1 , pe care l-ati redat integral pe forum )
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Am urmarit topik-ul si avand in vedere ca suma este de 3000 lei si din cele relatate de user, consider ca este o gestiune frauduloasa. Cel mai bine este sa incerce sa recupereze din suma, chiar daca i se va face plangere penala, dar sa posede documente justificative pentru suma. Totusi din cercetari mai mult ca sigur, se va aplica o amenda administrativa. Asta se poate intampla numai daca se rtecupereaza prejudiciul.
Succes!
Stoica Ioana a scris:

In cazul savarsirii infractiunilor de gestiune frauduloasa, inselaciune, delapidare, abuz in serviciu contra intereselor persoanelor, abuz in serviciu contra intereselor publice, abuz in serviciu in forma calificata si neglijenta in serviciu, prevazute in prezentul cod, ori a unor infractiuni economice prevazute in legi speciale, prin care s-a pricinuit o paguba, daca in cursul urmaririi penale sau al judecatii, pana la solutionarea cauzei in prima instanta, invinuitul sau inculpatul acopera integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevazute de lege pentru fapta savarsita se reduc la jumatate.

@dorians

Deci pedepsele sunt injumatatite, asa cum ati mentionatat si dumneavoastra, prin citarea articolului din legea 202/2010.

( art 74 , indice 1 , pe care l-ati redat integral pe forum )

Din nou, dupa ce ati sters raspunsul.

Poate nu intelegeti... Nu-i nimic, va explic ................ punctul meu de vedere
Articolul in cauza are mai multe teze (alineate, puncte etc )

Prima teza este cea generala (pe care probabil o invocati dvs).
Mai jos (este si bold-uit in citat) sunt legiferate situatiile speciale. Adica sub 100.000 de euro si sub 50.000 euro. Fiind vorba de un prejudiciu sub 50.000 euro (doar 3000 de lei) pedeapsa NU SE INJUMATATESTE ci se aplica o sanctiune cu caracter administrativ.
Sau ca sa inteleg... poate spuneti dvs ca se injumatateste sanctiunea cu caracter administrativ?? Hmmm
dorians, utilizator
Textul de lege aminteste ca se poate aplica pedepasa cu amenda.Dispozitia este facultativa , nu imperativa .
Prin urmare, in caz de aplicare a pedepsei cu inchisoarea , limitele prevazute de lege pot fi injumatatite.

,Art. 741. - În cazul săvârşirii infracţiunilor de gestiune
frauduloasă, înşelăciune, delapidare, abuz în serviciu contra
intereselor persoanelor, abuz în serviciu contra intereselor
publice, abuz în serviciu în formă calificată şi neglijenţă în
serviciu, prevăzute în prezentul cod, ori a unor infracţiuni
economice prevăzute în legi speciale, prin care s-a pricinuit o
pagubă, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la
soluţionarea cauzei în primă instanţă, învinuitul sau inculpatul
acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute
de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat