avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
darainvincible a scris:

Presupun ca daca in acelasi timp vezi ca ai si lit. b si lit. c, retii doar lit. b. Dar daca azi observi ca ai lit. c si maine lit. b, o retii pe prima in ordine cronologica, adica lit. c.

Nu cred ca se retine cronologia referitor la momentul in care organul de UP sau instanta "observa" cazurile de la art 10.

Cred ca are importanta cronologia de desfasurare a faptelor cercetate. Adica daca se poate retine ca fapta nu e prevazuta de legea penala (lit b) si dupa consumarea faptei intervine o cauza care inlatura caracterul penal al faptei (lit e), se va retine cazul de la lit b) pt ca a aparut mai devreme in cronologia faptelor si nu a constatarii lor de catre org judiciar.

Oricum acea decizie a ICCJ, nu pare a se referi la cazurile cand apar acele motive simultan. Se spune clar ca "în cazul în care sunt incidente mai multe temeiuri", deci cred ca totusi are intaietate o decize ICCJ fata de o opinie doctrinara.
Problema fiind totusi controversata, sper sa nu apara pe vreo grila.
Patrick_ a scris:

Pot propune tot partile inregistrari efectuate de terti in ceea ce priveste convorbire tertului care efectueaza inregistrarea si alte persoane inclusiv partile din proces.
Deci nu se poate propune ca proba o inregistrare intre cel care o propune si partea adversa.


Tot nu mi-e clar. Cum sa propuna partea o inregistrare care contine o convorbire la care ea nu a luat parte? Zice "propriile convorbiri", deci partea care propune sa se auda pe inregistrare acolo, in dialogul respectiv.
Si de unde deduci ca inregistrarea dintre o parte si partea adversa nu poate fi admisa ca mijloc de proba?
Art. 91 ind 6
(2) Inregistrarile prevazute in prezenta sectiune, efectuate de parti sau de alte persoane
, - deci inregistrarile sunt efectuate ori de parti ori alte persoane - constituie mijloace de proba cand privesc propriile convorbiri - deci privesc convorbirile celor care le-au inregistrat, adica sunt convorbirile partilor sau tertilor - sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii. - deci nu pot fi ale partii care le inregistreaza cu cealalta parte si nici cele inregistrate de teri cu convorbirile partilor - Orice alte inregistrari pot constitui mijloace de proba daca nu sunt interzise de lege.

Eu asa inteleg.
Parca am gasit si niste grile care tot pe logica asta erau facute.
Patrick_ a scris:

Art. 91 ind 6
(2) Inregistrarile prevazute in prezenta sectiune, efectuate de parti sau de alte persoane
, - deci inregistrarile sunt efectuate ori de parti ori alte persoane - constituie mijloace de proba cand privesc propriile convorbiri - deci privesc convorbirile celor care le-au inregistrat, adica sunt convorbirile partilor sau tertilor - sau comunicari pe care le-au purtat cu tertii. - deci nu pot fi ale partii care le inregistreaza cu cealalta parte si nici cele inregistrate de teri cu convorbirile partilor - Orice alte inregistrari pot constitui mijloace de proba daca nu sunt interzise de lege.

Eu asa inteleg.
Parca am gasit si niste grile care tot pe logica asta erau facute.


Am inteles acum. Multumesc Patrick. O singura nelamurire mai am. La ce se refera "orice alte inregistrari"? Prima teza spune "inregistrarile prezentului capitol" (adica audio,video,gps), la a doua teza "orice alte inregistrari"... care nu sunt audio, video, sau care nu indeplinesc conditiile tezei intai? Nu stiu daca ai inteles, ma exprim cam confuz.
Daca fapta nu e prevazuta de legea penala cum sa apara o cauza care inlatura caracterul penal? Prin ipoteza daca nu e infractiune pt ca nu e prevazuta in lege, ce caracter penal sa se mai inlature? Unele din motivele de la 10 mai sunt si incompatibile intre ele, nu prea pot sa apara impreuna. :)
Ultima modificare: Duminică, 24 Iulie 2011
sangreal, utilizator

Alte discuții în legătură

Viol sau profanare de morminte (cadavru)? avTodincaVeronica avTodincaVeronica Speta: daca o femeie ajunge la morga, presupusa decedata si un angajat intretine relatii intime si aceasta isi revine, care este calificarea juridica a ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)