Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM august 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM august 2011

Avand in vedere ca s-au afisat rezultatele concursului din ianuarie 2011 si ca threadul pt acel examen a ajuns deja la o cifra impresionanta de pagini si luand de asemenea in considerare ca incepand de astazi interesele multora dintre noi se despart (unii vor ramane acolo pt a dezbate probleme in legatura cu probele care urmeaza in concursul in curs de desfasurare), propun ca cei care au note sub 7.00 (si care vor sa dea examen in august) sa treaca pe acest thread, urmand ca dupa ultima proba din concursul aflat in desfasurare sa ni se alature si cei care, din nefericire, vor fi nevoiti sa dea si in august.
Eu o sa ma apuc de la 1 februarie! E foarte multa materie si nu am la dispozitie foarte mult timp liber pt ca mai si lucrez. Am obtinut un rezultat destul de slab acum, doar 62 de puncte si, scazand 100 care vor intra, mai am 500 de persoane care sunt mai bine pregatite decat mine. Deci am de tras! Cred ca cel mai important lucru e organizarea si gestionarea timpului. M-am gandit sa aloc in prima faza 6 saptamani pt civil, 4 pt penal, 3 pt procedura penala si 3 pt procedura civila, in aceasta ordine. Ar fi de dorit ca si pe forum discutiiile sa se desfasoare intr-o anumita ordine pt ca am avea cu totii mai mult de castigat asa. Dar daca eu invat la civil iar pe forum vine cineva cu grile din procedura penala, nu ma avantajeaza cu nimic si nu consider participarea mea la discutie utila. Si inca ceva: ar fi de dorit ca discutiile sa urmareasca, cel putin in prima faza, lamurirea unor aspecte mai dificile, a unor chestiuni necesare intelegerii materiei. Postarea de grile din diversi autori, in mod haotic, nu cred ca ne-ar fi de prea mult folos. Avem o gramada de carti de grile si cred ca ar fi suficient daca le-am rezolva pe acelea. A, daca e vreo grila mai ciudata si nu intelegem de ce un anumit raspuns e corect, da, e bine sa o punem in discutie aici pe forum si sa o lamurim dar altfel nu vad sensul.
marza_alexa a scris:

cred ca pana la urma am sa incerc si in august, ca am fost destul de aproape tura asta (62 de puncte) si daca ma apuc din timp, cred ca am sanse. Numai ca se schimba structura examenului si asta ma cam da un pic peste cap.
Codurile cred ca le gasesti si pe net, la orice site de comanda online. Doar sa le mai aiba in stoc. Eu nu le-am luat inca, urmeaza. Poti sa incerci pe www.librarie.net, sunt destul de bine aprovizionati.

tocmai ca ai fost aproape,e un motiv in plus sa mai incerci o data. gandeste-te ca 2011 este ultimul an in care se mai da examenul sub vechile coduri.asa ca ar fi o ultima sansa pentru noi,asta daca invatam serios din martie.
cam cate ore pe zi ai invatat pentru cele 62,de cand te-ai apucat de invatat si cam cate ore pe zi prefigurezi ca avem nevoie?
ps: cu putina concentrare puteam sari pragul de 70,dar acum depinde si de motivarea fiecaruia cu care s-a prezentat in sesiunea asta.
eu,spre exemplu,cu 4 zile inainte nu stiam daca are rost sa ma prezint sau nu,iar dupa ce m-am prezentat am regretat ca n-am acordat macar o luna de invatat intensiv.
examenul asta mi s-a parut de dificultate medie,si schimbarile nu sunt chiar atat de mari pentru august. doar scaderea limitei minime si conditionarea a maxim 400 de candidati pentru etapa urmatoare.
in 2012 vor fi schimbari majore totusi.
ghostinthe_night, utilizator
ma alatur voua

si ma mai gandesc la august

am facut 58
si sunt o mare stressata de fel si inceata si foarte retrasa

andreea2011
as vrea sa ma imprietenesc cu cat de multi
Am invatat 2 luni, cam 3-4 ore pe zi, deci destul de subtirel. Am trecut de 2 ori prin toata materia si am facut grile dupa fiecare materie citita. Ordinea: cea obisnuita, DC, DPC, DP, DPP.
Apropo, ce se stie de noile coduri, ca le-am cam pierdut urma? Nu intra sigur in vigoare pana la examenul din august? Ramane dupa vechile coduri modificate doar cu mica reforma?
forgotten_sunrise a scris:

Eu o sa ma apuc de la 1 februarie! E foarte multa materie si nu am la dispozitie foarte mult timp liber pt ca mai si lucrez. Am obtinut un rezultat destul de slab acum, doar 62 de puncte si, scazand 100 care vor intra, mai am 500 de persoane care sunt mai bine pregatite decat mine. Deci am de tras! Cred ca cel mai important lucru e organizarea si gestionarea timpului. M-am gandit sa aloc in prima faza 6 saptamani pt civil, 4 pt penal, 3 pt procedura penala si 3 pt procedura civila, in aceasta ordine. Ar fi de dorit ca si pe forum discutiiile sa se desfasoare intr-o anumita ordine pt ca am avea cu totii mai mult de castigat asa. Dar daca eu invat la civil iar pe forum vine cineva cu grile din procedura penala, nu ma avantajeaza cu nimic si nu consider participarea mea la discutie utila. Si inca ceva: ar fi de dorit ca discutiile sa urmareasca, cel putin in prima faza, lamurirea unor aspecte mai dificile, a unor chestiuni necesare intelegerii materiei. Postarea de grile din diversi autori, in mod haotic, nu cred ca ne-ar fi de prea mult folos. Avem o gramada de carti de grile si cred ca ar fi suficient daca le-am rezolva pe acelea. A, daca e vreo grila mai ciudata si nu intelegem de ce un anumit raspuns e corect, da, e bine sa o punem in discutie aici pe forum si sa o lamurim dar altfel nu vad sensul.

Eu am luat 61, deci sunt cam in aceeasi pozitie ca si tine. Adica din start vreo 500 deasupra mea.
Si eu o sa fac intai Civil si Penal si apoi procedurile.
Poate intre timp apar si culegeri noi pe proceduri cu grile (si spete imaginate de autori) pe modificarile aduse de legea mcii reforme. Plus codurile de procedura cu modificarile aduse de aceasta lege.
Ideea e ca mai intai invatam ceea ce inca nu s-a modificat.