Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Termen de prescriere datorii bugetare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Termen de prescriere datorii bugetare

Creanta privind taxa pe cladiri din perioada 1996 - 2000 beneficiaza de prescriptia prevazuta in art. 98 lit.a din OG nr.11/23 ian. 1996, intrucat Serviciul Executori Bugetari din Primaria Turda mi-a emis in 13.03.2008 Somatie si Titlu Executoriu pentru neplata impozitului pe aceasta perioada.
alina muntean a scris:

conform prevederilor codului fiscal actual, orice instrainare facuta fara a se fi achitat impozitele este nula de drept . Cel putin asa spune codul fiscal. in anul 1994 , cand spui ca ai instrainat tu imobilul , nu exista aceasta prevedere, insa consider ca atata timp cat nu ai inregistrat acest contract la administratia financiara , acesta nu este opozabil autoritatilor fiscale , dacat din momentul in care au luat la cunostinta . Singura ta posibilitate este sa formulezi contestatie la executra si sa contesti titlul executoriu la instanta competenta .

Contestatia trebuia facuta in termen - a se vedea data 13.03.2008 Somatie si Titlu Executoriu. Acum este tardiv.
Am facut contestatie in termen . Am adaugat copia contractului de vanzare. M-am referit in contestatie si la Sentinta Judecatoreasca care se afla la dosarul lor, prin care cumparatorul a revandut imobilul. Am fost si in audienta . Nimic nu a dat rezultat. La audienta m-i s-a replicat ca "retin suma datorata de la cine poate" , tata figureaza proprietar , eu mostenitor , eu platesc. M-i s-a raspuns la contestatia scrisa cam in acelas mod. Raspunsul poarta data postei de 25.04.2005.
Si acum : considerand ca sunt in termen refolmulez contestatia prevalandu-ma de OG 11/1996 . Voi cere anularea datoriilor pe perioada 1996-2000 intrucat acestea se prescriu in termen de 5 ani.
Voi avea succes?

Multumesc forumistilor pentru consultanta....
ani_catalina a scris:

Am facut contestatie in termen . Am adaugat copia contractului de vanzare. M-am referit in contestatie si la Sentinta Judecatoreasca care se afla la dosarul lor, prin care cumparatorul a revandut imobilul. Am fost si in audienta . Nimic nu a dat rezultat. La audienta m-i s-a replicat ca "retin suma datorata de la cine poate" , tata figureaza proprietar , eu mostenitor , eu platesc. M-i s-a raspuns la contestatia scrisa cam in acelas mod. Raspunsul poarta data postei de 25.04.2008.
Si acum : considerand ca sunt in termen refolmulez contestatia prevalandu-ma de OG 11/1996 . Voi cere anularea datoriilor pe perioada 1996-2000 intrucat acestea se prescriu in termen de 5 ani.
Voi avea succes?

Multumesc forumistilor pentru consultanta....
Raspunsul poarta data postei de 25.04.2005.
sau
Raspunsul poarta data postei de 25.04.2008.
Referitor la citez "refolmulez contestatia prevalandu-ma de OG 11/1996
Repet aceasta ordonanta a fost abrogata, din 2004 se aplica prevederile Codului de procedura fiscala.
Raspunsul poarta data postei de 25.04.2008. (mentionez ca :pana in anul 2008 nu am mai primit nici o somatie sau titlu executor privind neplata impozitelor).
Din 2004 spuneti ca este in vigoare Codul Fiscal care am inteles ca si el prevede preascriere de 5 ani. Intrebarea este daca in contestatia pe care o fac sa ma refer la actualul cod fiscal sau la OG nr;11/1996 care prevede la articolul 98 lit.a ca dreptul de a cere executarea silita a creantelor se prescrie in termen de 5 ani de la data nasteri dreptului de a cere executarea silita ......, considerand ca data nasterii creantei este perioada 1996 - 2000 cand era in vigoare OG nr: 11/1996 ?
Citez extras din Dispozitia raspuns la contestatia mea catre Primaria Turda;
"Debitul cu care figurati in evidentele noastre fiscale este aferent anilor 1996-2000, dar datorita preluarilor succesive din programele de taxe si impozite, apare ca existent la data de 31.12.2003, respectiv 31.12.2004. Debitul a fost preluat in anul 1999 de la administratia Finantelor Publice Turda"
INTREBARE? Avand in vedere cele de mai sus de la ce data decurge prescriptia?