avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă drepturile animalelor ?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

drepturile animalelor ?

Se vorbeste tot mai des despre drepturile animalelor. Exista chiar si o "Declaratie universala a drepturilor animalelor" [ link extern ] :
Articolul 9
1. Statutul legal specific al animalelor precum si drepturile lor trebuie sa fie
recunoscute prin lege.
Intrebarea mea este: Pot sa aiba animalele drepturi?
Animalele au drepturi, pentru ca noi oamenii avem obligatii fata de ele, fata de natura, fata de mediu in general.
De acord, @Cazacioc, dar viata bate filmul si ... legea.

,,Intrebati-i pe cei care fac experimente pe animale de ce o fac si vi se va raspunde “Pentru ca sunt ca noi”. Intrebati-I pe aceiasi domni/doamne de ce este moral ok sa faci experimente pe animale si vi se va raspunde :”Pentru ca nu sunt ca noi”. Implicit, experimentele pe animale se bazeaza pe contradictii logice.,, Charles Magel

Si ca sa va conving de absurdul situatiei iata doua pasaje suggestive din cadrul legal RO privind protectia animalelor:
LEGE nr. 205 din 26 mai 2004 (*actualizată*)
privind protecţia animalelor
ART.6
(2) În sensul prezentei legi, prin cruzime faţă de animale se înţelege:
a) omorârea animalelor, cu intenţie;

coroborat cu

NORMA SANITARA VETERINARA din 19 septembrie 2002 -(*actualizata*)
privind protectia animalelor in timpul sacrificarii sau uciderii.

Cum spunea Orwell, @u.b.i.k. ?
In regula . Am citit cu amuzament dar si cu interes topicul si as dori sa va intreb cu sinceritate: la care animale va referiti? La cele protejate prin lege fiindca sunt deja raritati? La animalele de companie(catelusi , pisicute , animalute de care ne atasam dar care nu prea sunt in general comestibile?):D Sau introducem si preferatul romanilor la taiere (domnul PORC ) si cateva specimene pe care le mancam aproape zilnic (o vacutza , un puisor , un iepuras , gaste , fazani si ratuste)?
Si tot eu revin si va intreb : asa cum dumneavoastra mancati carne de porc , pui , miel sau mai stiu eu ce-si doresc papilele dumneavoastra gustative , altii de ce nu ar manca pisici si caini fripti? Care este diferenta? Cum faceti aceasta diferenta? In functie de ce anume?
Din punctul meu de vedere nu exista decat un singur drept si acela moral fata de animale : de a nu le chinui !(nu intra in calcul protejarea speciilor pe cale de disparitie). In rest totul este rodul fanteziei noastre generatoare de idei care mai de care mai nastrusnice!B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

In regula . Am citit cu amuzament dar si cu interes topicul si as dori sa va intreb cu sinceritate: la care animale va referiti? La cele protejate prin lege fiindca sunt deja raritati? La animalele de companie(catelusi , pisicute , animalute de care ne atasam dar care nu prea sunt in general comestibile?):D Sau introducem si preferatul romanilor la taiere (domnul PORC ) si cateva specimene pe care le mancam aproape zilnic (o vacutza , un puisor , un iepuras , gaste , fazani si ratuste)?
Si tot eu revin si va intreb : asa cum dumneavoastra mancati carne de porc , pui , miel sau mai stiu eu ce-si doresc papilele dumneavoastra gustative , altii de ce nu ar manca pisici si caini fripti? Care este diferenta? Cum faceti aceasta diferenta? In functie de ce anume?
Din punctul meu de vedere nu exista decat un singur drept si acela moral fata de animale : de a nu le chinui !(nu intra in calcul protejarea speciilor pe cale de disparitie). In rest totul este rodul fanteziei noastre generatoare de idei care mai de care mai nastrusnice!B-)


Dupa ce citii cuvintele subliniate de mine , nu pot sa nu intreb : Oile si caprele violate de ce nu au dreptul sa depuna plangere , avand in vedere faptul ca o parte din ele au fost chiar virgine ! :)

Catelusele abuzate de ce nu trebuie sa aiba parte de dreptate ?

Nu postai linkul de pe stirile protv pentru ca site-ul este prea aglomerat , dar postez un alt link ajutator [ link extern ]

Este trist ca foarte multe animale sunt chinuite de niste persoane care au serioase probleme pshihice ! :(
Ati continuat un subiect foarte sensibil.Eu sunt in totalitate contra violentei aplicate animalelor.In tarisoara noastra nu trebuie numai legi pentru drepturile animalelor,oricare ar fi ele ,ne trebuie in primul rand un strop de educatie.Aici nu trebuie aduse in discutie hainutele sau alte excese de acest gen.Eu locuiesc intr-un orasel unde ocupatia de baza este cresterea animalelor si foarte adesea vad acte de o cruzime care nu ar pica bine nimanui.Animalele respective ne servesc drept hrana,dar asta nu inseamna sa le torturezi pana isi dau duhul.Sau vezi copiii chinuind un pui de pisoi sau catelus si alaturi au parintii care rad satisfacuti de realizarea odraslei.Spuneti-mi daca nu e lipsa de cea mai elementara educatie.Pentru asta ce legi ar trebui date?

Alte discuții în legătură

Eutanasierea cainilor fara stapan si dreptul la viata al acestora. Filip Alexandru Filip Alexandru In dimineata aceasta am vazut ca probabil multi dintre voi stirea foarte tragica despre copilul ucis de maidanezi si totodata si propunea eutanasierii ... (vezi toată discuția)
Animale fara stapan Morea4u Morea4u Buna ziua. Am urmatoarea problema. In curtea complexului unde locuiesc sunt mai multe pisici si ocazional si caini maidanezi. Asociatiile nu au cum sa le ia ... (vezi toată discuția)
Protectie animale fara stapan! irastoica irastoica Buna ziua! In primul rand va doresc un nou an plin de liniste si tot ceea ce va doriti,cu imbelsugare fara risipa inutila si cu sanatate,tot fara risipa,cu ... (vezi toată discuția)